Historie | Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci: Před 500 lety nezemřel zdaleka jen malíř, ale i významný vědec

Leonardo da Vinci: Před 500 lety nezemřel zdaleka jen malíř, ale i významný vědec
Kapitoly článku

Poznatky přenášené do malířství

Je tedy třeba říci, že Verrocchio byl spíše sochařem a zlatníkem, malířství se nevěnoval zdaleka tak intenzivně. Navzdory faktu, že toho mnoho nenamaloval (a dochovalo se jen pár jeho obrazů), přesto se stal učitelem několika skvělých malířů, z nichž ovšem Leonardo všechny výrazně převyšoval. V jeho dílně strávil jako učedník sedm let, kdy se naučil vše potřebné pro řemeslo malíře i sochaře, navíc zvládl i práci s kovy, zpracování kůží, základy mechaniky, vytváření modelů pro odlitky a mnohé další.

Klepněte pro větší obrázek 
Leonardo da Vinci dopodrobna studoval proporce lidského těla. A takto zakreslil lidské tělo vepsané do kruhu a čtverce.

Verrocchio toho sám mnoho nenamaloval, na většině obrazů spolupracoval se svými žáky. Leonardo sice v roce 1472 složil mistrovskou zkoušku a stal se členem malířského cechu, nicméně i nadále s Verrocchiem spolupracoval, nyní už ale jako placený kolega.

V roce 1475 se Verrocchio pustil do svého asi nejslavnějšího díla, zvaného Křest Krista. Je ověřeno, že se na něm spolupodílel i Leonardo. Jde o typický tehdejší obraz, malovaný temperou na dřevě, stejně tak maloval později své obrazy i Leonardo (začal ale používat místo tempery olejové barvy). Je předmětem diskusí, co z obrazu je Leonardovo dílo, rozhodně jeden z andělů, část postavy Krista a část krajiny v pozadí. Podle legendy, když Verrocchio viděl dokonalost andělovy tváře, odložil štětec a už nikdy nic nemaloval.

Ačkoliv jde jen o legendární příběh (ovšem ve skutečnosti Verrocchio opravdu později již sám žádný obraz nedokončil), je velmi výmluvný. Na rozdíl od Verrocchia už tehdy Leonardo přišel na chuť malbě olejovými barvami, které mu umožnily pomocí vrstvení tenkých tahů a roztírání konečky prstů malovat nesmírně plynulé barevné přechody.

Klepněte pro větší obrázek 
Jeden ze slavných Leonardových obrazů: Dáma s hranostajem. Je na něm znát pečlivá práce se světlem a stíny.

Podle dosavadní malířské teorie bylo třeba okraje objektů ohraničit linkou a přesně tak pracoval Verrocchio i další malíři. Jenže Leonardo byl nejen malířem, ale i všímavým vědcem. „Pracuj tak, aby měl finiš malby lehce rozostřený nádech, a nikoliv zřetelné hrubé rysy,“ zapsal si do poznámek. Leonardo jako první z malířů pochopil, že okraje objektů či stíny nejsou v reálném životě nikdy ostré. Proto jeho obrazy působily na diváky mnohem realističtějším, někdy až snovým dojmem.

Z Florencie do Milána

Ačkoli se Leonardovi ve Florencii poměrně dařilo, rozhodl se zamířit do Milána. Velmi zajímavý je přitom jeho dopis, který adresoval milánskému vévodovi Lodovicu Sforzovi, když mu nabízel své služby. Prezentoval se jako konstruktér, inženýr, architekt, matematik, hydrolog či sochař a až úplně na konec seznamu svých schopností uvedl, že tak trošku i maluje. Leonardo si zkrátka cítil být spíše všestranným vědcem. 

V Miláně se u Ludovica Sforzy nakonec skutečně uchytil. Nejprve pokusil dostát svým slibům, že je vojenský konstruktér, a proto navrhl mnoho novátorských zbraní, některé až značně fantastické. Například slavný vůz s otáčejícími se kosami či obří kuši, která ovšem v době děl působila už poněkud zastarale. Nikdy však žádný ze svých děsivých vynálezů nepostavil, ba co víme, Sforza se o něco takového ani nepokusil. Evidentně rozpoznal, že jeho mladý génius se často nechává unášet spíše fantazií než praktičností.

Klepněte pro větší obrázek 
Návrh obří kuše

Leonardovým hlavním úkolem bylo vytvoření velké jezdecké sochy Francesca Sforzy, pro kterou vévoda vyhradil celých 70 tun bronzu. Leonardo připravil model koně (zvaný Gran Cavallo), který tehdy představoval největší koňskou sochu na světě. Jenže vše se vleklo, takže to dopadlo jako velmi často v Leonardově životě – vzhledem k válce s Francií byl bronz nakonec použit na odlití děl a z hliněného modelu obřího koně si francouzští dělostřelci udělali cvičný terč.

Poslední večeře aneb dílo optiky a perspektivy

Jen tak mimochodem si Leonardo v Miláně „střihl“ i některá epochální malířská díla, jako je Madona ve skalách nebo Poslední večeře. Na ní Leonardo uplatnil mnohé triky s perspektivou a světlem, které se do té doby naučil. Tak například pravá stěna imaginární místnosti je výrazně světlejší než levá, což v divákovi vzbuzuje dojem, jako by byla osvětlena ze skutečného okna refektáře. Tento dojem je podporován i stíny jakoby vrhanými tímto reálným světlem.

Klepněte pro větší obrázek 
Poslední večeře je pozoruhodná malba, bohužel však realizovaná barvami na suchou zeď, což se projevilo v omezené životnosti. Malba chátrala později byly do stěny pod ní dokonce vybourány dveře. Nyní už je restaurována a opečovávána. 

Použitých triků s perspektivou je hned několik, úběžník není jen jeden, stůl před apoštoly je jakoby naklopen k divákovi (ačkoliv v reálu by byl příliš úzký), podlaha se jakoby zvedá, strop nesahá až nad stůl (tak zvaná zrychlená perspektiva). Vše je přizpůsobeno tomu, aby z různých stran místnosti obraz stále působil plasticky a nikoliv pokřiveně.

Tento epochální obraz je malbou na zdi, nikoliv freskou, neboť zatímco freska se maluje na vlhkou omítku, Leonardo zvolil jinou technologii – malbu na suchou omítku olejem a temperou. To mu umožnilo na obraze pracovat mnohem déle a daleko lépe si vyhrát se světlem a stínem, jenže bohužel to také vedlo k daleko většímu poškození vlhkostí.

Už v polovině šestnáctého století, tedy za pouhých padesát let, je zmiňován žalostný stav obrazu, kdy některé postavy už takřka nešlo rozeznat. Fakt, že dodnes se z tohoto obrazu můžeme těšit, je dílem mnoha renovací. 

V Milánském období vytvořil Leonardo obrazů více a také na nich je znát, jak postupně hlouběji pronikal do studia optiky a perspektivy. Jeho vědecké poznatky se projevovaly i v obrazech. 

Pozorovatel a vědátor

Poté, co byl Milán napaden francouzským králem Karlem VIII, uprchl Leonardo nejprve do Benátek, později se roku 1500 vrátil do Florencie. Jeho život se stal mnohem více dynamičtější a mnohem častěji měnil zaměstnavatele i působiště. A tak se nechal najmout papežským synem a generálem Cesarem Borgiou jako vojenský architekt a inženýr, pro kterého vytvořil několik map, například detailní mapu města Imoly. Jeho hlavním zdrojem obživy bylo ale i nadále malířství. 

Již před svým milánským obdobím začal Leonardo pracovat na svých vědeckých zápiscích, přičemž se věnoval tématům snad všech tehdy známých oblastí, od studii letu, který jej fascinoval, přes zbraně, hudební nástroje, různé mechanické stroje, matematiku, meteorologii, astronomii, botaniku, anatomii… Asi jednodušší je zmínit to, o čem Leonardo nepsal. Pokud je mi známo, tak zcela chladným jej nechávaly teologické spory.

Své znalosti získal jednak četbou knih a jednak detailním pozorováním. Byl nesmírně zvídavý a přesný pozorovatel, jakému se hned tak někdo nevyrovná. Dokázal například postřehnout, jakým způsobem při svém letu mává vážka křídly. Zkuste si to sami, jak je něco takového obtížné spatřit.

Kromě pozorování si jako jeden z prvních uvědomil důležitost experimentu. Ten zavrhoval Aristoteles a jako s největší autoritou s ním souhlasili i středověcí scholastici. Leonardo ale nebyl dobovým učencem, a proto hlásal: „Než to prohlásíš za obecně platné, vyzkoušej to dvakrát, třikrát a sleduj, zda pokusy přinesou stejné výsledky.“ Na druhé straně si ale uvědomoval, že neméně důležitá je i teoretická stránka věci: „Praxe musí vždy vycházet ze solidní teorie.“

Témata článku: Věda, Historie, Steve Jobs, Bill Gates, Francie, Německo, Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Filozofie, Florencie, CBD, Leonardo, Pozorovatel, Jan Hus, Aristoteles, Milán, Čepel, Margherita, Malíř, Malba, Eukleidés, Obdélník, Vinci, Mona Lisa, Anatomie


Určitě si přečtěte

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 55

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43