Bezpečnost | Letadla | Bombardier

Letadla Bombardier CRJ-200 si kvůli softwarové chybě mohla plést levou a pravou stranu

Evropská agentura pro bezpečnost letectví vydala upozornění na závažnou chybu v letadlech Bombardier CRJ-200, týkající se systému pro řízení letu. Problém se projevoval v případě, kdy letadlo minulo bod přiblížení – stroj pak místo vlevo mohl zatočit vpravo a naopak.

Chyba se týká letounů Bombardier CRJ-200 vybavených systémy řízení letu Rockwell Collins. Poprvé se projevila v roce 2017, když piloti ručně změnili výšku stoupání, která byla naprogramována pro postup nezdařeného přiblížení. Později se ukázala souvislost s procedurou, kdy piloti ve velmi chladném počasí použili funkci automatické kompenzace teploty.

Zmatené letadlo

Teoreticky mohla uvedená chyba vést k nárazu letadla do země – k tomu však v praxi naštěstí nikdy nedošlo, neboť na chod stroje vždy dohlížejí dva piloti. Jako první zaznamenala problém posádka CRJ-200 během letu na kanadské letiště Fort St. John Airport. Kvůli chladným podmínkám piloti použili funkci pro automatickou korekci teploty. Následně zjistili, že software nasměroval letadlo špatným směrem.

Porucha byla neprodleně nahlášena příslušným orgánům a výrobci. Korekce teploty je funkce moderních systémů pro řízení letu, která pomáhá udržovat letoun v bezpečné výšce nad zemí a zároveň sledovat trasu letu dle pravidel pro přístrojové přiblížení.

Pravidla pro přístrojové přiblížení jsou určena s ohledem na určité atmosférické podmínky, včetně standardní teploty. Pokud teplota klesne pod určité limity, musí piloti provést korekci výškoměru, aby stroj zůstal v bezpečné výšce nad zemí. Nižší teploty pro daný atmosférický tlak totiž způsobují progresivně větší chybu při odečtu hodnoty výškoměru.

Výrobce uznává chybu

Společnost Rockwell Collins, která dodává systém pro řízení letu, chybu uznala s tím, že může způsobovat nežádoucí změnu směru během nezdařeného přiblížení. Chyba se projevuje tehdy, když piloti změní požadovanou výšku, do které má stroj vystoupat. Stávalo se to tedy jen zřídka a pouze za specifických podmínek.

Ačkoli byla chyba a její řešení publikována relativně rychle, Bombardier a Rockwell Collins nesouhlasili s americkou Federální leteckou správou (FAA) ohledně formálních kroků, které je nutné v této záležitosti podniknout. Teprve tento týden byl v Evropě zveřejněn závazný příkaz k zachování letové způsobilosti, který nařizuje provozovatelům letadel CRJ-200 zakázat používání automatické kompenzace teploty.

Bombardier a Rockwell Collins se nelíbil především fakt, že by ruční výpočet kompenzace teploty zatěžoval posádku dalšími úkoly. FAA si však stojí za tím, že se jedná o úkoly, které by piloti měli bez problémů zvládnout.

Diskuze (8) Další článek: Sony kvůli nepokojům ve Spojených státech odkládá premiéru herní konzole PlayStation 5

Témata článku: Software, Technika, Doprava, Evropa, Bezpečnost, Letadla, Létání, Bombardier, Teplota, Chyba, Řízení letu, Softwarová chyba, Stráň, Federální letecká správa, Přiblížení, Letadlo, Let, Fort St, Pilot, ARP, Rockwell Collins


Určitě si přečtěte

Bluetooth 5.0 může mít obrovský dosah. I několik desítek kilometrů
Jakub Čížek
BluetoothTechnologie
Trapas celníků: Zadrželi „padělaná“ sluchátka AirPods, šlo ale o pravé OnePlus Buds
Markéta Mikešová
OnePlusSluchátkaAirPodsApple
DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
PythonHistorieProgramování
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
To jsme si to zase zavařili. Ballot screen pro Android je průšvih [komentář]
Jakub Čížek
Evropská unieAndroidVyhledávače
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Nové mapy Google: Česko vypadá, jako by bylo kdesi na ruské Sibiři
Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy