Letadla budou díky nové technologii automaticky přistávat i na menších letištích

  • Nová technologie umožní automatické přistávání i menším letadlům na menších letištích
  • Systém nevyžaduje žádnou technologii přímo na letišti
  • Cílem je cenově dostupné plně autonomní přistávání pro letadla

Vědci z Technické univerzity Mnichov představili nový systém plně autonomního přistávání letadel, který se již podařilo i otestovat v reálných podmínkách. Automatické přistávání letadel má zvýšit bezpečnost a dostat dříve drahou a komplikovanou technologii do celé oblasti leteckého průmyslu.

Automatické přistávací systémy jsou již moderní výbavou většiny velkých komerčních letadel, ale v takovém případě je vše spojené i s velkými letišti, které mají potřebné systémy pro koordinaci automatického přistání rovněž k dispozici. Pro autonomní přistání je tak nutné, aby takový systém byl jak v letadle, tak i na letišti (ILS - Instrument Landing System).

Nový jednodušší systém ale ruší potřebu jakékoli technologie přímo na zemi a na letišti, stačí integrace v samotném letadle.

Autonomie i na malých letištích

Malá letiště si obvykle nemohou dovolit nakoupit drahé technologie a systémy automatického přistávání, jako mají velká letiště. I to je mimochodem důvod, proč malá letiště většinou nefungují ve špatném počasí - protože je špatná viditelnost pro manuální přistávání. Automatické přistávání ale tento problém řeší.

Systém s označením C2Land je postaven kolem dat z GPS a kamer. Všechny data jsou v reálném čase vyhodnocována umělou inteligencí, která rozpoznává vzdálenosti, velikosti, tvary přistávacích ploch a samozřejmě má k dispozici i data ze všech možných senzorů letadla - naklonění, akcelerace, rychlost a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Analýza přistávací dráhy

I když bylo možné použít i jednoduchý systém navigace pouze pomocí GPS, ten se nedá použít pro samotnou fázi přistávání, protože je příliš nepřesný. Kombinace s optickým systémem kamer je tak nutností.

Zvládne i špatné počasí

Vědci pro systém C2Land ale nepoužili pouze klasické kamery, které snímají obraz ve viditelném spektru, ale použili i systém infračervených kamer. Díky nim dokáže umělá inteligence doslova vidět i v noci a za zhoršených povětrnostních podmínek, kdy je klasická barevná kamera i s vysokým rozlišením nepoužitelná.

I v těchto podmínkách dokáže autopilot vše správně vyhodnotit a bezpečně přistát na malém letišti. Systém ale není pouze v laboratoři či v nějakém simulátoru, už se ho totiž podařilo úspěšně otestovat v reálném nasazení a na skutečném letišti.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka viditelnosti pomocí infračervených kamer a rozpoznání přistávací dráhy

Malý letoun vybavený touto technologií dokázal rozpoznat přistávací dráhu již z velké vzdálenosti a nakonec perfektně přistál. Lze očekávat, že se tato technologie posune do komerčního nasazení a bude součástí nových letadel, která jsou primárně určená pro použití na menších letištích.

Jedná se tak o skvělou ukázku toho, jak se dříve drahé a komplikované technologie stávají dostupnější a jednodušší. Oproti autonomním vozidlům je pochopitelně vše řádově jednodušší, protože přistávání na krátké rovné ploše je oproti nekonečným variacím silnic a objektů na nich nesrovnatelně jednodušší úkol.

Diskuze (14) Další článek: Bitwarden: bezplatný, otevřený a spolehlivý trezor pro všechna hesla

Témata článku: Technologie, Věda, Umělá inteligence, Výzkum, Letadla, Strojové učení, GPS, Kamera, Eviation, Automatic, Systém, Letadlo, Přistávací dráha, Přistávání, Letiště, Technolog, Nová technologie, Landing System, Digitální kamery na Heureka.czJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify