COVID-19 | Vojenství | Námořnictvo | Lodě

Letadlová loď USS Theodore Roosevelt dočasně podlehla pandemii COVID-19

  • Pandemie COVID-19 se nevyhnula ani ozbrojeným silám supervelmocí
  • Koronavirus SARS-CoV-2 zasáhl i klíčovou součást flotily válečných lodí U. S. Navy
  • Konkrétně jde o letadlovou loď USS Theodore Roosevelt

Ve světě dnes řádí pandemie COVID-19 a nevyhnula se ani ozbrojeným silám supervelmocí. V těchto dnech vyšlo najevo, že zákeřný koronavirus SARS-CoV-2 zasáhl i klíčovou součást flotily válečných lodí U. S. Navy, letadlovou loď USS Theodore Roosevelt (CVN-71).

Přitom není jasné, jak k tomu vlastně došlo. Loď počátkem března navštívila přístav Danang ve Vietnamu. Všichni členové posádky, kteří vystoupili na pevninu, byli při návratu na pevninu testováni na COVID-19, s negativním výsledkem. Symptomy pandemické infekce se objevily u dvou námořníků 14 dní poté, co letadlová loď opustila Danang.

Kapitán lodi Brett Crozier před pár dny zaslal zprávu velení námořnictva, která vzápětí unikla do médií. V této zprávě nadřízené varuje, že je nutné 90 procent posádky jeho letadlové lodi evakuovat a umístit na dva týdny do karantény. Šéf Pentagonu Mark Esper nejprve prohlásil, že evakuace zatím nebyla nutná, ve skutečnosti ale již docházelo k přesunu námořníků letadlové lodi na pevninu.

Ve středu 1. dubna byla zhruba jedna pětina z 4 865 členů posádky USS Theodore Roosevelt na pevnině na ostrově Guam, kde jsou v karanténě. Během pár dní by se k nim mělo připojit dalších zhruba 2 700 námořníků, jakmile pro ně budou vybudovány potřebné ubytovací kapacity.

Na výsledky několika set testů se stále čeká

Zhruba devadesát členů posádky bylo diagnostikováno s pandemickou infekcí COVID-19, 593 testů bylo negativních a na výsledky několika set dalších testů se ještě čeká. Podle dostupných údajů zatím žádný z námořníků nebyl kvůli nemoci hospitalizován.

Představitelé námořnictva uvádějí, že by na palubě letadlové lodi měla zůstat asi tisícovka členů posádky. Ti se budou starat o provoz jaderných reaktorů, dohlížet na zbraňové systémy a udržovat celou loď v chodu. Kapitán Crozier byl ve čtvrtek 2. dubna bez bližších podrobností odvolán z funkce.

S pandemií se teď musí vyrovnat celé loďstvo U. S. Navy. Experti připouštějí, že na válečných plavidlech a obzvláště na ponorkách je dost obtížné udržovat potřebný odstup. Kapitáni lodí a ponorek prý využívají různé kreativní nápady, s jejichž pomocí se snaží členy posádek v maximální možné míře izolovat.

Titulní foto: Official U.S. Navy Page, CC BY 2.0

Diskuze (11) Další článek: Intel představil 10. generaci výkonných notebookových procesorů. Chce zastrašit AMD s frekvencí 5,3 GHz

Témata článku: Koronavirus, USA, COVID-19, Vojenství, Pentagon, Armáda, Námořnictvo, Lodě, USS, Guam, Mark Esper, Posádka, Pandemie, Nava, Klíčová součást, Vietnam, Loď, Letadlová loď, Člen posádky


Určitě si přečtěte

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 71


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X