Vojenství | Drony | Ponorky

Letadlové lodě by v budoucnu mohly být nahrazeny velkými ponorkami s drony

  • Letadlové lodě jsou impozantní, ale velice drahé
  • Jejich potopení by navíc mělo za následek ztrátu mnoha lidských životů
  • Co by je mohlo nahradit?

Letadlové lodě jsou impozantní zbraně, které budí respekt, kamkoliv připlují. Zároveň jsou ale velice drahé, což se týká jejich výroby i provozu. Co je ještě horší, potopení byť jen jediné americké letadlové lodi třídy Ford by mohlo vyústit ve ztrátu dvojnásobného počtu lidských životů při srovnání se ztrátami během japonského útoku na Pearl Harbor.

Problém je i v tom, že současné letadlové lodě nejsou příliš schopné vzdorovat útokům pokročilých zbraňových systémů, jako jsou vysokorychlostní torpéda, protilodní balistické rakety nebo hypersonické zbraně.

V případě horkého konfliktu mezi USA a Čínou by čínské síly mohly pomocí průzkumných dronů lokalizovat americké letadlové lodě a koordinovaně na ně vypálit rakety DF-21D a DF-17, aby překonaly jejich protivzdušnou obranu. Kvůli těmto skutečnostem by podle odborníků letadlové lodě mohly během jedné generace „vymřít“. Co by je mohlo nahradit?

Přichází doba dronů a robotických lodních systémů

Námořnictvo dohledné budoucnosti se zřejmě bude do značné míry spoléhat na bojové drony i robotické lodní systémy, které by nahradily větší část zranitelné a rovněž velmi finančně nákladné lidské posádky. Jde o to, jaká plavidla budou tyto drony a roboty vozit po mořích a oceánech.

Jednu z možností představují napůl potopená plavidla, která by měnila svůj ponor podle situace. Během startů a přistávání dronů by jejich paluba mohla být asi 2 metry nad mořskými vlnami, zatímco jindy by taková plavidla mohla být potopená ještě víc.

Další možnosti jsou plně potopené velké jaderné ponorky, které by fungovaly jako podvodní letadlové lodi dronů. Taková ponorka by vypouštěla letecké drony do akce ze sil zabudovaných v trupu. Letadlové lodě mají sice výhodu v rychlosti a pohyblivosti při vyhýbání se útokům, to ale nevyrovná výhody obrany ponorek, i když jde o ponorky velkých rozměrů.

Modelem takových ponorkových letadlových lodí pro drony by mohly být americké jaderné balistické ponorky třídy Ohio. Když USA snižovaly množství jaderné výzbroje kvůli smlouvám o odzbrojení, tak čtyři z těchto ponorek přestavěly na nosiče raket s plochou dráhou letu Tomahawk.

Každá z ponorek Ohio, Michigan, Florida a Georgia teď může nést 154 tomahawků nebo dronů Sea Robin, což z nich dělá svého druhu letadlové lodi. Mají obdobnou palebnou sílu jako letadlová loď, ale jejich posádku tvoří pouhých 155 námořníků. Řada potřebných technologií již existuje, takže se může stát, že se v oceánu brzy objeví další podobné ponorkové letadlové lodi s drony.

Diskuze (17) Další článek: V Číně začal Singles' Day. Asijský svátek nakupování zbrzdí dodávky z čínských e-shopů

Témata článku: Technika, Budoucnost, USA, Vojenství, Čína, Letadla, Drony, Lodě, Armáda, Zbraně, Ford, Ponorky, Pearl Harbor, Potopení, Loď, Ohio, Ponorka, Plavidlo, Lidský život, Georgia, Letadlová loď, Tomahawk, Michigan, Florida


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65