Letošní červenec byl nejteplejším měsícem za posledních 142 let

V červenci letošního roku zaznamenali vědci z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) rekordní průměrné teploty. Naměřené hodnoty jsou nejvyšší za celou dobu měření, jehož záznamy jsou evidovány již od roku 1879.

Červenec obvykle bývá nejteplejším měsícem každého roku, ale ten letošní se stal absolutně nejteplejším měsícem v historii. Kombinovaná teplota povrchu pevniny a oceánů na celém světě byla o 0,93 °C vyšší, než je průměr za celé dvacáté století, který činí 15,8 °C. Tím byl o 0,01 °C překonán předchozí rekord z července 2016, který byl následně vyrovnán v letech 2019 a 2020.

Rekordní červenec

Celosvětový průměr překonal nedávná maxima, nicméně horko pocítili zejména lidé na severní polokouli. Zde byly teploty zaznamenané na pevnině o 1,54 °C vyšší než průměr. Tyto hodnoty překonaly dosavadní rekordy povrchových teplot zaznamenaných v červenci 2012.

Evropa zaznamenala druhý nejteplejší červenec v historii, když se průměrná teplota vyrovnala červenci 2010, ale zaostala za nejteplejším červencem 2018. V Severní a Jižní Americe, Africe a Oceánii se letošní červenec dostal do první desítky nejteplejších červenců.

Národní středisko pro informace o životním prostředí (NCEI) při NOAA je zodpovědné za zpřístupnění historických údajů o počasí. Každý měsíc vypracovává aktualizovaný výhled globálního žebříčku teplot a již nyní je na základě aktuálních údajů prakticky jisté, že rok 2021 bude z tohoto hlediska v první desítce.

Může za to klimatická změna?

Extrémní horka, podrobně popsaná v měsíčních zprávách NOAA, jsou považována za odraz dlouhodobých změn nastíněných v rozsáhlé zprávě, kterou minulý týden vydal Mezivládní panel pro změnu klimatu. Administrátor NOAA doktor Rick Spinrad prohlásil, že: „Nový rekord přispívá ke znepokojující a ničivé cestě, kterou změna klimatu nastolila pro celý svět.“

„Vědci z celého světa předložili nejaktuálnější hodnocení způsobů, jakými se mění klima,“ uvedl Spinrad ve svém prohlášení. „Je to střízlivá zpráva IPCC, která konstatuje, že vliv člověka jednoznačně způsobuje změnu klimatu, a potvrzuje, že dopady jsou rozsáhlé a rychle se zintenzivňují.“

Zpráva pak zmiňuje další faktory – například že pokrytí mořským ledem v Arktidě bylo v červenci 2021 čtvrté nejmenší za posledních 43 let. Menší rozsah mořského ledu byl pouze v červenci 2012, 2019 a 2020. Naopak rozsah antarktického mořského ledu byl v letošním červenci nadprůměrný – šlo o největší červencový rozsah mořského ledu od roku 2015 a osmý nejvyšší v historii.

Diskuze (8) Další článek: Mozilla vydala Firefox 91 a chystá bezpečnostní „superpředplatné“

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,