Letošní duben byl opět nejteplejší v historii měření. Rekordy padají už 11 měsíců v řadě | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Letošní duben byl opět nejteplejší v historii měření. Rekordy padají už 11 měsíců v řadě

Máme za sebou první květnový týden, během kterého odborníci ze služby Copernicus Climate Change Service (C3S) analyzovali data za uplynulý měsíc. Výsledky, bohužel, opět nejsou příjemným překvapením – globální teploty v průběhu letošního dubna byly o 1,6 °C vyšší než v předindustriální éře (tj. v letech 1850 až 1900).

Letošní duben se tak stal v pořadí jedenáctým měsícem v řadě, kdy byly dosaženy rekordní teploty. Série započala v červnu loňského roku a od té doby byl každý následující měsíc nejteplejším měsícem v historii měření ve srovnání s odpovídajícím měsícem v předchozích letech.

Rekordně teplý duben

Průměrná globální teplota vzduchu při povrchu byla během dubna 2024 15,03 °C, což je o 0,14 °C více než předchozí rekord pro duben z roku 2016. Tato hodnota je také o 0,67 °C vyšší než průměr za stejné období z let 1991 až 2020.

V Evropě byly průměrné teploty během dubna o 1,49 °C vyšší než průměr za období 1991 až 2020. Jedná se tak o druhý nejteplejší duben na tomto kontinentu. Nejvíce nadprůměrné teploty panovaly zejména ve východoevropských regionech, zatímco v dalších regionech, jako je Island, Finsko, Norsko a Švédsko, byly teploty podprůměrné.

V lednu tohoto roku služba Copernicus Climate Change Service oznámila, že loňský rok byl s průměrnou globální teplotou 14,98 °C nejteplejším rokem v historii měření. Tento rekord překonal předchozí nejvyšší hodnotu z roku 2016 (14,89 °C) s velkým náskokem.

A co Pařížská dohoda?

V rámci Pařížské dohody z roku 2015 se země z téměř celého světa zavázaly, že se pokusí omezit globální oteplování na 1,5 °C ve srovnání s předindustriální úrovní. Stávající hodnoty však zatím neznamenají překročení této hranice – klimatologové budou považovat metu 1,5 °C za překonanou až ve chvíli, kdy ji překročí dlouhodobý průměr, což by se mohlo stát do roku 2030.

Ne neustále rostoucích teplotách mají podíl zejména emise skleníkových plynů ze spalování fosilních paliv. Pomyslné polínko do ohně přidával také přirozený meteorologický jev El Niño, který ohřívá povrchové vody ve východní části Tichého oceánu. Celosvětově dosáhla teplota povrchu moře v dubnu v průměru 21,04 °C, což je nejvyšší zaznamenaná hodnota pro tento měsíc, která je jen o málo nižší než 21,07 °C v březnu.

„El Niño dosáhl na začátku tohoto roku vrcholu a teploty povrchu moře ve východní části tropického Pacifiku se nyní vracejí k neutrálním podmínkám,“ konstatuje ředitel C3S Carlo Buontempo. „Zatímco teplotní výkyvy spojené s přírodními cykly, jako je El Niño, přicházejí a odcházejí, dodatečná energie zachycená v oceánu a atmosféře v důsledku rostoucí koncentrace skleníkových plynů bude i nadále tlačit globální teplotu k novým rekordům.“

Klimatoložka Hayley Fowler z Newcastle University uvedla, že údaje ukazují, jak nebezpečně blízko je svět k porušení cíle Pařížské dohody z roku 2015 omezit globální oteplování na 1,5 °C. „V jakém okamžiku prohlásíme, že jsme prohráli bitvu o udržení teploty pod 1,5 °C? Můj názor je, že jsme tuto bitvu již prohráli a že bychom se měli opravdu vážně zamyslet nad udržením teploty pod 2 °C a co nejrychleji snížit emise,“ řekla.

Určitě si přečtěte

Články odjinud