Země | Globální oteplování | Klimatická změna

Letošní leden byl v Evropě nejteplejší v historii měření, potvrzují meteorologové

První měsíc roku 2020 byl v Evropě historicky nejteplejším lednem od roku 1981, od kdy probíhá souhrnné evropské měření. Předchozí rekord z roku 2007 překonal přibližně o 0,2 ° C. To sice vypadá jako relativně malý posun, avšak proti průměru z let 1981 až 2010 byl letošní leden teplejší o poměrně citelných 3,1 ° C. Rekord potvrzují i statistiky jednotlivých států, které mnohdy sahají ještě hlouběji do historie. 

Průměrné teploty byly obzvláště vysoké ve velkých oblastech severní a východní Evropy. V některých místech byly dokonce o více než 6 ° C nad průměrem z let 1981–2010. Informace přinesla služba Climate Change Service, fungující v rámci programu pro dálkový průzkum Země Copernicus.

Teplý leden, k nouzi krok jen jeden

Climate Change Service zveřejnila mapu která zobrazuje rozdíly průměrných teplot z letošního ledna ve srovnání s průměrem z let 1981 až 2010. Z obrázku je evidentní, že vyšší teploty byly zaznamenány, až na několik výjimek, prakticky na celé zeměkouli.

Výjimečně vysoké teploty panovaly především na severu a východě evropského kontinentu. Například Norsko zažilo na začátku měsíce vůbec nejteplejší lednový den a celkově byl první měsíc druhý nejteplejší od roku 1900. Erik Solheim hlásí, že v Oslu neklesla ani jeden den teplota pod 0 ° C a za celý měsíc nespadla jediná sněhová vločka. Podobně v jižním Finsku zaznamenali nejteplejší leden od roku 1961.

Nadprůměrné teploty se netýkaly pouze Evropy, ale rozšířily se téměř po celém Rusku. To samé platí i pro většinu území Spojených států a východní Kanady, Japonsko, část východní Číny a jihovýchodní Asie, Nový Jižní Wales v Austrálii a pro část Antarktidy.

Nižší než obvyklé teploty panovaly zejména v Karpatské pánvi a v několika částech jižní Evropy. Chladněji bylo také na Aljašce, na severozápadě Kanady a v severní části Afriky. V menší míře byly podprůměrné teploty zaznamenány jen v několika dalších regionech.

Přehlídka rekordů

Při pohledu na publikovaná data můžeme konstatovat, že leden 2020 byl z globálního hlediska:

  • o 0,77 ° C teplejší než průměrný leden v letech 1981–2010, čímž se stal nejteplejším lednem v tomto období;
  • o 0,03 ° C teplejší než leden 2016, který držel dosavadní rekord;
  • o téměř 0,2 ° C teplejší než leden 2017, který nyní drží pozici třetího nejteplejšího ledna;

A jak se liší globální a evropské teplotní anomálie? Poměrně hodně, protože leden 2020 byl z pohledu Evropy:

  • o 3,1 ° C teplejší než průměrný leden v období 1981–2010;
  • o přibližně 0,2 ° C teplejší než leden 2007, který dosud držel rekord.

Také v krátkodobém hledisku je zjevné, že průměrné teploty za dvanáctiměsíční období od února 2019 do ledna 2020 byly značně nad průměrem z let 1981 až 2010. Můžeme tedy konstatovat, že leden 2020 pokračoval tam, kde skončil rok 2019, který byl dle klimatologů druhým nejteplejším rokem za posledních 140 let.

Diskuze (24) Další článek: Mobilní aplikace pro správu financí - poskytnou vám přehled o půjčkách i nákupech

Témata článku: Evropa, Japonsko, USA, Země, Antarktida, Austrálie, Rusko, Ekologie, Afrika, Globální oteplování, Znečištění, Norsko, CO2, Klimatická změna, Finsko, Kanada, Oslo, Teplota, Aljaška, Měření, Průměr, Rekord, Nový Jižní Wales, Leden, Průměrná teplota


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 31

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85