Letošní leden přinesl nečekané překvapení – stal se nejteplejším prvním měsícem roku v celé historii měření. Globální teploty dosáhly hodnoty 1,75 °C nad předindustriálním průměrem z let 1850 až 1900, čímž překonaly loňský rekord o 0,05 °C.
Z pohledu klimatologů je tento vývoj překvapivý hned z několika důvodů. Po mimořádně teplých letech 2023 a 2024 se očekávalo, že teploty začnou klesat. Navíc se koncem roku 2024 v Tichém oceánu vytvořil jev La Niña, který obvykle přináší ochlazení. „Je velmi neobvyklé vidět nový teplotní rekord právě v této situaci,“ vysvětluje klimatolog Zeke Hausfather.
Čekal se pravý opak – ochlazení
Za neobvyklými teplotami může stát několik faktorů. Adam Scaife z britské meteorologické služby Met Office zmiňuje proměnlivé atmosférické podmínky, snížení znečištění aerosoly a přetrvávající vodní páru v atmosféře z erupce sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai v roce 2022.
Znepokojivým zjištěním je, že se stále rychleji oteplují oceány. Výzkum z minulého měsíce ukázal, že rychlost oteplování oceánů se od roku 1985 zčtyřnásobila. „Kromě chladnějšího pásu podél rovníku ve východním Pacifiku zůstává povrch moří pozoruhodně teplý,“ upozorňuje Richard Allan z University of Reading.
Současně s tím roste zrychleným tempem i koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře. To může znamenat, že světové lesy, mokřady a další ekosystémy, které dosud fungovaly jako přírodní úložiště uhlíku, ztrácejí s rostoucími teplotami svou schopnost pohlcovat CO2.
V Česku bylo tepleji, ale rekord nepadl
V posledním lednovém týdnu sice globální teploty klesly pod úroveň roku 2024 a s příchodem února se očekává další ochlazení, neboť se výrazně ochladí severní polokoule. Přesto rekordně teplý začátek roku naznačuje, že by rok 2025 mohl být teplejší, než se původně předpokládalo.
Také v Česku byl leden 2025 nad normálem, nicméně nebyl rekordní. „Průměrná teplota vzduchu za tento měsíc (0,4 °C) byla o 1,8 °C vyšší než normál 1991 až 2020. Jednalo se tak o 13. nejteplejší leden zaznamenaný na území ČR v období od roku 1961.“ uvedl na Facebooku Český hydrometeorologický ústav. V průběhu ledna v Česku několik dní po sobě padaly teplotní rekordy, které nakonec padly na 42 ze 170 stanic.
Klimatologové však varují před unáhlenými závěry založenými na datech z jediného měsíce. „Je to jen výkyv,“ říká Adam Scaife. „Počkejme, co přinesou další měsíce.“ Met Office stále předpokládá, že rok 2025 bude o něco chladnější než rok 2024.
Zdroje: New Scientist, The Climate Brink, ČHMÚ na Facebooku.