Letošní narušení polárního víru může přinést mrazivý vzduch z Arktidy a sníh až do jižní Evropy

Každou zimu „ožívá“ ve stratosféře polární vír (známý též jako polární vortex či polární cyklóna). Jedná se o větry, vanoucí kolem severního pólu v oblasti Arktidy směrem na západ. Jde o pravidelně se opakující jev, který se rok co rok objevuje a následně se s koncem zimy vytrácí.

Zhruba každý druhý rok však polární vír oslabuje a ztrácí stabilitu, což má poměrně zásadní vliv na počasí v Evropě a Severní Americe. Týkat se to bude i letošního roku – vědci, zabývající se výzkumem atmosféry, upozorňují na významné narušení tohoto jevu, informuje server Mashable.

Co se děje „tam nahoře“

Loňská zima byla na severní polokouli nebývale mírná. Z velké části za to mohl fakt, že polární vír byl extrémně stabilní a zůstal na svém místě velmi dlouho. Neoslaboval a držel tak chladnější arktický vzduch „zavřený“ v oblasti kolem severního pólu.

S letošním narušením tohoto jevu se zvyšuje šance, že se studený vzduch z Arktidy dostane do nižších zeměpisných šířek. „Existuje větší pravděpodobnost, že letošní zima ještě bude pravým opakem té minulé,“ konstatuje student Simon Lee, který se na katedře meteorologie Univerzity v Readingu podílí na výzkumu stratosféry.

Rotující polární vír může být narušen počasím v nižších vrstvách atmosféry, jimiž proudí proudy vzduchu, které cestují po celém světě a ovlivňují stratosféru. Podobně, jako vlny narážející na pláž, mohou tyto „větrné vlny“ nebo jiné významné meteorologické události vyvést vír z rovnováhy.

Čeká nás mrazivá zima?

Narušení víru vede k oslabení větrů, které dokonce mohou změnit směr na východ. Tím může dojít k jejich poklesu do spodní vrstvy stratosféry, kde mohou ovlivnit počasí. Výsledkem bývá narušení pásu, oddělujícího studený vzduch na severu od teplejšího vzduchu na jihu.

Když tyto „potápějící se“ větry zamíří dolů na jih, „otevřou arktickou ledničku“ a přinesou studený vzduch do jižních částí kontinentů. Právě to se stalo například v roce 2018, kdy italský Řím a další města v jižní Evropě zasypal sníh.

Co tedy můžeme očekávat? Amy Butler z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru je přesvědčena, že letošní zima může přinést „Mrazivé extrémy ve velké části severní Evropy, Asie a východních USA a neobvykle vyšší teploty v kanadské Arktidě a subtropické Asii.“

Diskuze (16) Další článek: Donald Trump má trvalý ban, Twitter definitivně zrušil jeho účet. Prezident nemůže ani na Facebook

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,