Levné léky proti depresi na léčbu covidu-19 nefungují. Americký FDA je zamítl a vysvětlil proč

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pondělí odmítl antidepresivum fluvoxamin jako léčbu onemocnění covid-19. Při této příležitosti zveřejnil 27stránkové memorandum, ve kterém podrobně vysvětluje, proč není přesvědčen o účinnosti tohoto léku. Jde o neobvyklý krok, protože úřad obvykle odmítá léky v tichosti a bez veřejně dostupných dokumentů.

Fluvoxamin, prodávaný mimo jiné pod obchodním názvem Luvox, je antidepresivum ze skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu, které se používá především k léčbě depresivních poruch a obsedantně-kompulzivní poruchy (OCD), ale také k léčbě úzkostných poruch, jako je panická porucha, sociální úzkostná porucha a posttraumatická stresová porucha.

Fluvoxamin na covid-19 nezabírá

Fluvoxamin je levný generický lék, který se používá již desítky let. Výzkumy ukazují, že může také blokovat záněty v těle. Někteří vědci tedy doufali, že by mohl pomoci zabránit závažným příznakům u pacientů s covidem-19, z nichž se někteří musejí vyrovnávat se zánětem kvůli „hyperaktivnímu“ imunitnímu systému.

Několik malých předběžných studií naznačovalo, že by fluvoxamin mohl snížit riziko vážného průběhu onemocnění covid-19. Dosavadní výzkum však nepřesvědčil FDA o účinnosti tohoto léku. Úřad ve svém memorandu uvedl, že předložené studie nestačí k tomu, aby prokázaly „klinicky významné výsledky“ zejména ve snížení počtu hospitalizací a úmrtí.

Hlavní studie, pojmenovaná TOGETHER, zjistila, že lék snižuje pravděpodobnost, že pacient bude na pohotovosti déle než šest hodin. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv však není přesvědčen o skutečnosti, že je tento ukazatel důležitý s ohledem na celkovou prognózu.

Pozoruhodná žádost a neobvyklé zamítnutí

Je neobvyklé, že máme možnost touto cestou nahlédnout do rozhodovacího procesu FDA. Když úřad zamítne nějaký lék, jde většinou rozhodnutí pouze k farmaceutické společnosti, která ho vyrobila, jako důvěrné. Firmy pak většinou zamítnutí neoznamují, a pokud tak přeci jen učiní, nesdělují veřejně jeho důvod.

Další pozoruhodností je, že žádost o možnost používat fluvoxamin pro léčbu covidu-19 nepodala žádná farmaceutická společnost. O povolení v tomto případě žádala skupina lékařů. Protože se jedná o starý a generický lék, žádná farmaceutická firma by na jeho přijetí v rámci nákladného regulačního procesu nevydělala.

Jeden z lékařů podepsaných pod žádostí – infektolog z Minnesotské univerzity David Boulware – kritizoval zamítavé stanovisko FDA a označil ho za „nekonzistentní“. Poznamenal, že antivirotikum proti koronavirům paxlovid je sice účinnější, ale že není běžně dostupné lidem v rozvojových zemích. „Není to moje první volba, ale jako lékař bych měl mít možnost volby,“ řekl Boulware.

Diskuze (4) Další článek: Šestikolka Curiosity vyfotila na Marsu otvor, který vypadá jako umělý vchod do podzemí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,