Koronavirus | Česko | Nanotechnologie

Liberecká univerzita vyvíjí nanovlákenné filtry do roušek. I těch amatérských

Hromada českých výrobců, kteří používají nanovlákennou technologii, v posledních dnech a týdnech experimentují s výrobou ochranných prvků na ústa a nos. Nanovlákenná tkanina totiž může mít při správném použití záchyt vysoko nad 99 % patogenů.

Naopak u základních bavlněných roušek, které aktuálně šije půlka Česka pro své blízké, je odhadovaný záchyt v ideálních podmínkách někde okolo 60 %. U amatérské výroby ale velkou měrou záleží také na správném nošení, hygieně atp., aby se z roušky naopak nestala houba, která nasaje patogeny z širokého okolí. Roušku je tedy třeba dezinfikovat přežehlením na nejvyšší možnou teplotu, vypráním atp.

Tvoje rouška chrání mě, ta moje zase tebe

Nicméně, ani 60 % není málo a co je zdaleka nejdůležitější, při hromadném a plošném nošení roušek ve veřejném prostoru nabývá na významu sekundární efekt: nechráníme jimi ani tak sebe, jako spíše ostatní, neboť i jednodušší látka zachytí relativně velké kapénky slin a dalších látek z našich vlastních sliznic. Do jisté míry se tedy opravdu chráníme navzájem.

Pokud taková primitivní rouška zachytí alespoň část našeho vlastního biologického materiálu, o to méně ho ulpí na (byť technologicky nedokonalých) rouškách ostatních.

Jak vylepšit primitivní roušku o nanovlákna

Vědci z Technické univerzity v Liberci nicméně přispěchali se zajímavým hackem, o kterém referovala liberecká redakce Českého rozhlasu. Univerzita patří k průkopníkům samotné technologie nanovlákenné tkaniny, pro IZS svého kraje proto vyrábí nanovlákené roušky už nějaký čas a nyní přichází i s výrobou samostatných nanovlákenných filtrů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Liberecká technická univerzita začala šít roušky s nanovlákennou membránou (Foto: T-UNI)

S malým rozměrem 15×20 centimetrů by si ji mohli lidé vložit i do svých ručně šitých roušek, pokud budou mít vnitřní pouzdro. A lidé takové vylepšené roušky už často opravdu šijí, aby si do vnitřní komory vložili třeba papírový kapesníček, HEPA filtr z vysavače aj. Tím mohou funkčnost domácí roušky ještě zvýšit.

Jednoduchá vložka zvýší obranu na 70-90 %

Podle libereckých vědců jednoduchý filtr výrazně zlepší funkci primitivní roušky, záchyt patogenů totiž poskočí na 70-90 %. Filtr je sice opět jen na jedno použití, takže byste jej měli každý den vyměnit, ale funguje.

Jen pro připomenutí, brněnský Respilon podobný filtr vybavil ve spolupráci s Izraelem oxidy mědi, které jsou silně antipatogenní, viry zabíjejí, a tak membrána při občasném používání vydrží i celý týden. Pokud by se podařilo vyrobit aktivně zabíjející výměnný nanovlákenný filtr i ostatním, primitivní textilní roušky by byly rázem mnohem bezpečnější.

Liberecká univerzita už testuje stovky filtrů a slibuje, že dokáže vyrobit až 3 000 kusů denně. To je ale pro větší pokrytí stále málo a univerzita pokrývá jen potřeby kraje a apeluje na další experty v oboru, s jejich ultrazvukovými svářečkami by totiž vědci dokázali vyrobit až desítky tisíc nanovlákenných filtrů každý den.

Diskuze (16) Další článek: Týden mobilně z karantény: Jak technologie bojují se zákeřným virem

Témata článku: Koronavirus, Technologie, Česko, Medicína, Nanotechnologie, Izrael, Český rozhlas, Filtr, Tkanina, Záchyt, HEPA, Česká republika, Liberecký kraj, Liberec, Membrána, Rouška, Nošení, Patogen


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače