Budoucnost | Klimatická změna | Bydlení

Lidé by v budoucnosti mohli žít v podzemních městech. První taková již vznikají

Řada odborníků se domnívá, že v důsledku klimatických změn se v budoucnosti některé oblasti naší planety zahřejí natolik, že už v nich nebude možné žít. Nebo minimálně ne na povrchu.

Pokud k tomu skutečně dojde, miliony lidí se ocitnou bez domova a budou inklinovat k migraci. Stále více vědců a designových odborníků však tvrdí, že lepším řešením by v takové situaci mohl být přesun do podzemí. Plyne to z článku publikovaném na serveru OneZero.

První taková městečka přitom již existují. Ukázkovým příkladem může být australské Coober Pedy, kde se domy běžně nacházejí v hloubce několika metrů pod povrchem. Díky tomu jsou jejich obyvatelé chránění před nesnesitelným pouštním horkem.

Architekt Esteban Suárez má však vizi skutečně obřích měst s mrakodrapy – pouze otočenými vzhůru nohama. „Myslíme si, že by to bylo velmi zajímavé,“ konstatoval.

Aby realizaci tohoto snu urychlil, Suárez navrhl tzv. Earthscraper. Ten chtěl původně postavit v centru Mexico City a to primárně pro osoby s nízkými příjmy, které jsou nuceny dlouho dojíždět do práce. Jmenovaná metropole však jeho projekt neschválila, neboť by prý narušil kulturně i historicky významná místa.

Titulní foto: Nicholas Jones, CC BY 2.0

Diskuze (81) Další článek: Dopad koronaviru je vidět i z vesmíru. Srovnejte satelitní snímky před a po vypuknutí pandemie

Témata článku: Budoucnost, Architektura, Lidé, Klimatická změna, Bydlení, Povrch, Odborník, Ped, Mexiko City


Určitě si přečtěte

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 73

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X