Lidé s depresemi mívají vyšší tělesnou teplotu. Díky tomuto objevu možná budeme schopni léčit deprese saunou | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Lidé s depresemi mívají vyšší tělesnou teplotu. Díky tomuto objevu možná budeme schopni léčit deprese saunou

Z nejnovějšího výzkumu, jehož výsledky byly publikovány 5. února v odborném časopise Scientific Reports, vyplývá, že tělesná teplota může být spjata s duševním zdravím. Vědci konkrétně zjistili, že klinická deprese je spojena s vyšší tělesnou teplotou. Ačkoli ohledně této souvislosti existuje mnoho nevyřešených otázek, vědci již začali provádět na lidech studie, aby tento jev potvrdili a dále mu porozuměli.

Výzkum vedli odborníci z Kalifornské univerzity v San Francisku. Některé studie již v minulosti naznačily možnou souvislost mezi tělesnou teplotou a depresí, ale většinou zahrnovaly jen malý počet účastníků. Autoři nejnovější studie měli k dispozici mnohem větší soubor dat, který jim pomohl toto téma prozkoumat do větší hloubky. Podrobnosti přináší magazín Gizmodo.

Studie se 20 000 účastníky

„Ačkoli existují desítky let staré studie, které dokládají souvislost mezi depresí a tělesnou teplotou, jednalo se o malé projekty, kterých se často účastnilo pouze 10 až 20 lidí," uvedla hlavní autorka studie Ashley Mason. „Tato studie ukazuje uvedenou souvislost na mnohem větším vzorku a doufejme, že bude inspirací pro další práci na mechanismech, které tuto souvislost podporují.“

Cílem projektu TemPredict bylo původně zjistit, zda by nositelné senzory, které detekují změny teploty kůže a další fyziologické faktory, mohly být použity ke včasnější předpovědi infekce covidem 19 (ve zkratce: pravděpodobně ano!). Díky koncepci studie bylo možné sledovat i údaje o teplotě a celkovém zdravotním stavu velké skupiny lidí najednou, včetně případných příznaků deprese.

Vědecký tým zkoumal údaje od více než 20 000 účastníků ze 106 zemí. Zjistil zřetelnou souvislost mezi výskytem příznaků deprese a celkově vyšší tělesnou teplotou, a to jak z údajů o teplotě naměřených samotnými účastníky, tak i z dat z nositelných zařízení. Čím byla tělesná teplota vyšší, tím těžší deprese se u daného člověka projevovala, což dále posiluje důkaz o jasné souvislosti.

Vyšší teplota odpovídá větší depresi

Osoby, které vykazovaly vyšší míru depresivních příznaků, měly zvýšenou tělesnou teplotu zejména když byly vzhůru. Studie zkoumala také kolísání tělesné teploty během dne a zjistila, že osoby s depresí vykazovaly menší rozdíly mezi teplotou během bdění a spánku. Tento jev může naznačovat možné narušení přirozených tělesných rytmů u osob trpících depresí.

V rámci objektivity je nutné upozornit na skutečnost, že tento druh studie může pouze prokázat korelaci mezi teplotou a duševním zdravím, ale nedokazuje příčinnou souvislost. Není jasné, jak přesně tento vztah funguje, pokud tedy skutečně existuje. Není například známo, zda deprese zvyšuje tělesnou teplotu, nebo zda vyšší tělesná teplota zvyšuje riziko výskytu deprese.

„Tato souvislost je obzvláště fascinující, protože existují údaje, které ukazují, že když se lidé zotaví z deprese – bez ohledu na to, jakým způsobem toho bylo dosaženo – jejich teplota má tendenci se stabilizovat. Pak máme novější údaje, které naznačují, že zásahy založené na teplotě mohou snížit příznaky deprese,“ řekla Mason.

Budeme léčit deprese v sauně?

Mason a její tým již začínají zkoumat praktické důsledky svých zjištění. Dokončili první studii s použitím sauny, jejíž recenzovaná data budou zveřejněna ještě letos. V současnosti nabírají dobrovolníky pro druhou studii HEAT Bed, která bude testovat, zda saunování v rámci kognitivně-behaviorální terapie může zlepšit výsledky u lidí s klinickou depresí.

„Tato zjištění jsou vzrušující, protože ukazují na potenciál unikátní léčby deprese založené na těle, která nezahrnuje léky ani tradiční psychoterapii,“ řekla Mason. Dřívější výzkumy prokázaly přínosy používání tepelných expozic, jako jsou horké vany nebo sauny, ke zmírnění příznaků deprese. Proces může fungovat tak, že podněcuje tělo k zahájení ochlazovacích mechanismů, jako je pocení, což může vést k trvalému snížení tělesné teploty.

Studie také zdůrazňuje složitost deprese jako mnohostranné poruchy ovlivněné souborem biologických, psychologických a sociálních faktorů. Zjištěná souvislost mezi tělesnou teplotou a depresí otevírá cestu k dalšímu zkoumání toho, jak by mohlo působení na termoregulační systém těla přinést úlevu lidem, kteří se ocitli v zajetí tohoto onemocnění.

Určitě si přečtěte

Články odjinud