Lidé s depresí se po poslechu smutné hudby cítí lépe, naznačuje výzkum

Jedním z hlavních symptomů závažné depresivní poruchy (MDD) je přetrvávající smutek. Opravdu lidé s touto diagnózou upřednostňují smutné podněty, protože je udržují v jejich depresi? Poslední výzkum naznačuje pravý opak.

Lidé s depresí poslouchají smutnou hudbu, protože jim pomáhá cítit se lépe. Tvrdí to studie, která se snažila zjistit, proč se posluchači uchylují k sentimentálním songům, když se cítí špatně. První část výzkumu byla publikována v časopise Emotion.

Výzkum se pokusil zopakovat zjištění studie z roku 2015, která ukázala, že depresivní lidé dávají přednost poslechu smutné hudby. Odborníci z University of South Florida požádali 76 vysokoškolaček (polovině z nich byla diagnostikována deprese), aby poslouchaly různé typy skladeb klasické hudby.

Smutní lidé preferují smutnou hudbu

Skladby byly rozděleny do dvou skupin: na veselé a smutné. K „veselým“ skladbám patřil například úryvek z Orfea v podsvětí od Jacquese Offenbacha, „smutný“ protipól pak zastupovala například skladba Adagio for Strings od Samuela Barbera, která je všeobecně považována za extrémně depresivní.

Vědci zjistili, že, stejně jako ve studii z roku 2015, účastníci s depresí raději poslouchají smutnou než veselou hudbu. Zabývali se také otázkou, jak se posluchačky po vyslechnutí jednotlivých skladeb cítily.

Depresivní účastníce uváděly, že je smutná hudba činí šťastnějšími. „Skutečně se cítily lépe, když poslouchaly smutnou hudbu, než tomu bylo předtím,“ řekl spoluautor studie Jonathan Rottenberg. Zdá se, že tento typ hudby má relaxační a uklidňující účinky.

Po smutné hudbě se cítí lépe

Výsledky studií zpochybňují předpoklad, že depresivní lidé poslouchají smutnou hudbu, aby se cítili ještě hůř. Ve skutečnosti může jít o složitější mechanismus, který bude vyžadovat další zkoumání. Je to však zajímavé zjištění, které replikuje výsledky dřívějších výzkumů, a mohlo by mít dopad na oblasti, jako je hudební terapie.

Terapeutický poslech hudby má u pacientů s depresí přinejmenším krátkodobé výsledky. Ačkoli neexistuje žádný „nejběžnější“ typ hudby používaný v této terapii, často jde o skladby postavené na nástrojích jako jsou kytary a bicí. V budoucnu se tento obor možná více zaměří na smutné písně.

Výzkum je však nutné brát s rezervou, neboť byl prováděn je na poměrně malém vzorku, omezeném na ženy-vysokoškolačky. Na těchto základech se nedá stanovit jasná odpověď na otázku, proč lidé s depresí dávají přednost smutné hudbě. Výzkum také nijak neřešil, jak testované osoby reagují na písničky, obsahující slova.

Diskuze (27) Další článek: Výchozí servisní aplikace na počítačích Dell má bezpečnostní díru. Aktualizujte ji, jinak hrozí její zneužití

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Hudba, filmy, seriály, HUD, Psychologie, Psychika, Deprese, Lépe, Studie, Stimul, Emotion, Terapeut, Poslech, Skladba, Terapie, Hudba, SMU, LEP, Typ hudbySex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy