Letní čas

„Lidé to chtějí, my to uděláme“ – Evropská komise zruší střídání času, většina lidí ho odmítla. Měl by platit jen letní čas

„Lidé to chtějí, my to uděláme“ – Evropská komise zruší střídání času, většina lidí ho odmítla. Měl by platit jen letní čas

Evropská unie zná výsledky ankety, ve které se lidé mohli vyjádřit ke každoročním změnám času na letní a zpět.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v rozhovoru pro německou televizi ZDF prohlásil, že ještě dnes komise rozhodne a podá návrh na zrušení střídání času. Hlavním a celoročním časem by měl v Evropě zůstat současný letní. S tímto návrhem posléze musí souhlasit ještě Evropský parlament a jednotlivé členské státy Evropské unie.

Aktualizováno: EU už vydala tiskovou zprávu s dalšími podrobnostmi. Komise Evropskému parlamentu a Radě předloží návrh změny současné úpravy přechodu na letní čas.

V anketě hlasovalo 4,6 milionu respondentů a 84 % se vyslovilo pro zrušení přechodu na letní čas. Více než tři čtvrtiny z nich mají se změnou času velmi negativní nebo negativní zkušenosti.

Nejvíc hlasujících bylo z Německa, ankety se zúčastnilo 3,79 % populace. V České republice hlasovalo 0,59 % lidí. V grafech jsou výsledky po jednotlivých zemích:

Klepněte pro větší obrázek
Kterou z alternativ byste podpořili? Modře zrušit změnu, žlutě ponechat
Klepněte pro větší obrázek
Jaká je vaše zkušenost se změnou času? Modře negativní až červeně pozitivní

Hlasovali jste o prázdninách?

Evropská komise v červenci spustila veřejné hlasování, jehož cílem bylo zjistit názor občanů na to, zda by měl být zrušen letní čas. Hlasující se mohli do 16. srpna rozhodnout, zda se chtějí držet stávající směrnice, nebo raději zvolí jiný soubor pravidel, platný pro celý rok.

Ve 28 evropských zemích, které uznávají letní čas, se ručičky hodinek v létě pohybují o jednu hodinu napřed, v zimním období pak platí středoevropský čas.

Jedním z iniciátorů průzkumu byl český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL):

Letní čas po celý rok je řešení

Diskuze o letním čase se vedou už řadu let. Kritici argumentují tím, že změna zvyšuje poptávku po elektrické energii a narušuje jemné cirkadiánní rytmy člověka, což vede k dlouhodobým zdravotním problémům. Kromě toho statistiky prozrazují, že v období po přesunu ručičkových hodinek směrem vpřed stoupají počty sebevražd a srdečních záchvatů.

Druhá strana letní čas oceňuje především proto, že sluneční světlo je k dispozici dlouho do večera. Delší dny v létě poskytují více času na cvičení a rekreační aktivity, které mohou být prospěšné zdraví. Dalším argumentem pro zachování jsou statistiky, podle kterých během platnosti letního času také klesá počet loupežných trestných činů o 27 %.

Průzkum v roce 2014 zjistil, že převážná většina obyvatel států EU byla spokojena s každoročními změnami času. Neplatí to ale všude – například ve Finsku více než 70 tisíc občanů podepsalo petici za zrušení letního času. Přesto ani tato aktivita nebyla schopna prosadit žádnou změnu.

Další informace: Welt.de

Diskuze (104) Další článek: Acer začne brzy prodávat první 4K@144Hz monitor s FreeSync. Za velmi dobrou cenu ve srovnání s G-Sync

Témata článku: Evropa, Evropská unie, Letní čas, Současný let, Srdeční záchvat, Každoroční změna, Většina lidí, Pavel Svoboda, Jean-Claude Juncker, Převážná většina, Výrazná většina, Finsko, Český europoslanec, Str, Střídání, Claude, KDU-ČSL, Welt, Čas, Německá televize, Středoevropský čas, Sluneční světlo, ZDF, Elektrická energie, Celý rok, Televize na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Používáte Disk Google? Tak si dejte pozor: od října začne automaticky vysypávat koš
Vladislav Kluska
Disk GoogleÚložištěGoogle
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Karel Javůrek
RyzenProcesoryAMD
Sony svléklo PlayStation 5 donaha. Chlazení je skutečně masivní a využívá tekutý kov
Lukáš Václavík
Playstation 5SonyHardware
To jsme si to zase zavařili. Ballot screen pro Android je průšvih [komentář]
Jakub Čížek
Evropská unieAndroidVyhledávače