Lidstvo vypěstovalo první živou kůži na robotickém prstu, která se umí hojit

Zdá se, že humanoidní roboti budou jednou páchnout stejně jako lidé, když se zpotí na schodech, a krvácet, když se poperou. Výzkumníci z Tokijské univerzity totiž úspěšně kultivovali umělou živou kůži na robotickém prstu.

K čemu je to dobré? Zaprvé, humanoid obalený silikonovou gumou nevypadá jako člověk, ale spíše jako erotická pomůcka. No a za druhé, když kus takové gumy odpadne, robota musíte odvézt do servisu a znovu ho celého obalit. Pokud jej ale pokryje živá kůže se schopností regenerace, poranění se zahojí podobným způsobem jako u člověka.

Toto je ale zatím vzdálená budoucnost – teď jsme totiž zatím dokázali jen v laboratoři, kultivační misce a na jednom jediném umělém prstu.

Kolagen a kultivace kožních buněk

Tým nejprve v misce na umělé kostní konstrukci vypěstoval škáru (dermis), čili střední pojivovou tkáň kůže. Pomohl kolagenový hydrogel a živé vazivové buňky (fibroblast), které jej prorostly. Na povrch pak vědci vysázeli živé pokožkové buňky (keratinocyt).

Klepněte pro větší obrázek
Kultivace umělého prstu

Ty se po povrchu začaly skutečně šířit a vytvořily zde velmi jednoduchou ochranu vnitřních tkání. Zároveň ale dostatečně silnou, aby neprskla, když výzkumníci prst ohnuli. Už toto by byla ohromná senzace, tým pod vedením dua Kawai/Takeuchi chtěl ale vyzkoušet i schopnost regenerace.

Když prst nařízli skalpelem a ránu překryli vrstvičkou kolagenu, během týdne se zahojila – pomohl uměle vyživovaný fibroblast a keratynocyt.

Klepněte pro větší obrázek
Když prst nařízli a zalepili kolagenovou náplastí, rána se zahojila v živném roztoku

Základní formou kůže to ale nekončí. Vědci hodlají dále zapracovat na její podobě, aby více připomínala pokožku dospělého člověka, a zároveň chtějí experimentovat s biologickými senzory – nervovými zakončeními, kterých je skutečná kůže plná a mohou snímat teplotu, tlak a další hodnoty.

Diskuze (5) Další článek: Microsoft ve Windows 11 vylepší Průzkumník a Media Player. Takhle budou vypadat

Témata článku: Technologie, Věda, Japonsko, Roboti, Tkáň, Robot, Kůže, Prst, Tokijská univerzita, Miska, Lidstvo, Schody, RegeneraceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Na světě je první chytrá šála, stojí za ní Cisco. Bude monitorovat odezvu fotbalových fanoušků na dění na hřišti

Na světě je první chytrá šála, stojí za ní Cisco. Bude monitorovat odezvu fotbalových fanoušků na dění na hřišti

** Chytré už dnes může být prakticky kde co ** Mezi nositelnostmi vládnou hodinky, náramky a prstýnky ** Nově se k nim přidá chytrá fanouškovská šála. Jaký má smysl?

Martin Chroust
MěřeníChytré věciGadget
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti