Technologie | Elektromobily | Motorky

Lightning Strike: silniční elektromotorka ze Silicon Valley, která jede až 240 km/h

  • Elektrická motorka Lightning Strike přijíždí ve třech variantách
  • Ta nejvyšší ujede až 320 km a má „maximálku“ 240 km/h
  • Výrobce již přijímá rezervace, dodávky začnou v červnu

Firma Lightning sídlí mezi technologickými giganty v Silicon Valley a už od roku 2009 vyvýjí a vyrábí výkonné elektrické motocykly. Pro rok 2019 Lightning uvedl nový model Strike, který zaujme maximální rychlostí 240 km/h a nabitím za 35 minut.

Na první pohled Lightning Strike sice vypadá jako běžná silniční motorka, pak si ale všimnete, že chybí jedna poměrně zásadní část – výfuk. Vše je postaveno kolem elektromotoru, který má podle verze výkon 90 nebo 120 koní s točivým momentem 244 Nm. Vzhledem k tomu, že je hmotnost této elektromotorky 206 až 220 kilogramů, má svižnou dynamiku a maximální rychlost až 240 km/h.

Ačkoli by pro výrobce motocyklů bylo lákavé přijít se strojem, schopným překonat rychlost 300 km/h, nakonec dostala vyšší prioritu dojezdová vzdálenost. V tomto případě se budoucí majitelé nejvyšší verze mohou těšit až na 320 kilometrů na jedno nabití.

Tři verze

Nejnižší verze Lightning Strike Standard má 10kWh baterii, její kapalinou chlazený střídavý indukční motor je schopen vyvinout točivý moment 244 Nm a dává výkon 90 koňských sil. Maximální rychlost je 217 km/h, stroj váží 206 kilogramů a na jedno nabití ujede po dálnici 110 kilometrů a ve městě až 160 kilometrů. Cena je 13 000 dolarů (cca 360 000 Kč s daní).

Prostřední model Lightning Strike Mid Range váží 211 kilogramů, přičemž na jeho vyšší hmotnosti se podílí především baterie s větší kapacitou – konkrétně 15 kWh. Výkon a kroutivý moment jsou stejné, jako u nejlevnější verze, prodlužuje se však dojezd – po dálnici by měl stroj ujet 170 kilometrů a ve městském provozu až 240 kilometrů. Cena je 17 000 dolarů (cca 470 000 Kč s daní).

Vlajkovou lodí je Lightning Strike Carbon Edition, jejíž hmotnost je 220 kilogramů a elektrickou energii obstarává baterie s kapacitou 20 kWh. Točivý moment je opět 244 Nm, jezdec se však může těšit na výkon 120 koní a maximální rychlost 240 km/h. Na dálnici tento stroj ujede až 240 kilometrů, ve městě dokonce 320 kilometrů. Jako jediný má karbonovou karoserii a brzdy Brembo, cena se však vyšplhala na 20 tisíc dolarů (přes 550 000 Kč).

Za půl hodiny nabito

Výrobce nabízí tři úrovně nabíjení: nejnižší nabije akumulátor motocyklu přes noc, prostřední to zvládne za dvě až tři hodiny. Nejrychlejší metoda naplní baterii za 35 minut, přičemž u dvou nižších variant je k dispozici za příplatek 1500 dolarů (cca 34 000 Kč), v nejvyšší verzi je součástí balíčku.

Své elektrické motocykly hodlá firma zpočátku prodávat jen ve Spojených státech, ale koncem roku 2019 prý Lightning oznámí plány na mezinárodní expanzi. Celý vývoj, design, výroba a finální montáž probíhá ve výrobním závodě v kalifornském San Jose. Jako první se začne vyrábět a dodávat nejvyšší model Carbon Edition.

Diskuze (11) Další článek: Intel proti 64jádrovému Epyc Rome od AMD nasadí 56jádrový Xeon Platinum 9200

Témata článku: Technologie, USA, Baterie, Elektromobily, Motorky, Lightning, Str, Silicon Valley, Elektro, Verze, Strike, Nabití, Motocykl, Valley, San Jose, Maximální rychlost


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 101