Technologie | Elektromobily | Motorky

Lightning Strike: silniční elektromotorka ze Silicon Valley, která jede až 240 km/h

  • Elektrická motorka Lightning Strike přijíždí ve třech variantách
  • Ta nejvyšší ujede až 320 km a má „maximálku“ 240 km/h
  • Výrobce již přijímá rezervace, dodávky začnou v červnu

Firma Lightning sídlí mezi technologickými giganty v Silicon Valley a už od roku 2009 vyvýjí a vyrábí výkonné elektrické motocykly. Pro rok 2019 Lightning uvedl nový model Strike, který zaujme maximální rychlostí 240 km/h a nabitím za 35 minut.

Na první pohled Lightning Strike sice vypadá jako běžná silniční motorka, pak si ale všimnete, že chybí jedna poměrně zásadní část – výfuk. Vše je postaveno kolem elektromotoru, který má podle verze výkon 90 nebo 120 koní s točivým momentem 244 Nm. Vzhledem k tomu, že je hmotnost této elektromotorky 206 až 220 kilogramů, má svižnou dynamiku a maximální rychlost až 240 km/h.

Ačkoli by pro výrobce motocyklů bylo lákavé přijít se strojem, schopným překonat rychlost 300 km/h, nakonec dostala vyšší prioritu dojezdová vzdálenost. V tomto případě se budoucí majitelé nejvyšší verze mohou těšit až na 320 kilometrů na jedno nabití.

Tři verze

Nejnižší verze Lightning Strike Standard má 10kWh baterii, její kapalinou chlazený střídavý indukční motor je schopen vyvinout točivý moment 244 Nm a dává výkon 90 koňských sil. Maximální rychlost je 217 km/h, stroj váží 206 kilogramů a na jedno nabití ujede po dálnici 110 kilometrů a ve městě až 160 kilometrů. Cena je 13 000 dolarů (cca 360 000 Kč s daní).

Prostřední model Lightning Strike Mid Range váží 211 kilogramů, přičemž na jeho vyšší hmotnosti se podílí především baterie s větší kapacitou – konkrétně 15 kWh. Výkon a kroutivý moment jsou stejné, jako u nejlevnější verze, prodlužuje se však dojezd – po dálnici by měl stroj ujet 170 kilometrů a ve městském provozu až 240 kilometrů. Cena je 17 000 dolarů (cca 470 000 Kč s daní).

Vlajkovou lodí je Lightning Strike Carbon Edition, jejíž hmotnost je 220 kilogramů a elektrickou energii obstarává baterie s kapacitou 20 kWh. Točivý moment je opět 244 Nm, jezdec se však může těšit na výkon 120 koní a maximální rychlost 240 km/h. Na dálnici tento stroj ujede až 240 kilometrů, ve městě dokonce 320 kilometrů. Jako jediný má karbonovou karoserii a brzdy Brembo, cena se však vyšplhala na 20 tisíc dolarů (přes 550 000 Kč).

Za půl hodiny nabito

Výrobce nabízí tři úrovně nabíjení: nejnižší nabije akumulátor motocyklu přes noc, prostřední to zvládne za dvě až tři hodiny. Nejrychlejší metoda naplní baterii za 35 minut, přičemž u dvou nižších variant je k dispozici za příplatek 1500 dolarů (cca 34 000 Kč), v nejvyšší verzi je součástí balíčku.

Své elektrické motocykly hodlá firma zpočátku prodávat jen ve Spojených státech, ale koncem roku 2019 prý Lightning oznámí plány na mezinárodní expanzi. Celý vývoj, design, výroba a finální montáž probíhá ve výrobním závodě v kalifornském San Jose. Jako první se začne vyrábět a dodávat nejvyšší model Carbon Edition.

Diskuze (11) Další článek: Intel proti 64jádrovému Epyc Rome od AMD nasadí 56jádrový Xeon Platinum 9200

Témata článku: Technologie, USA, Elektromobily, Baterie, Motorky, Lightning, Maximální rychlost, San Jose, Silicon Valley, Valley, Verze, Nabití, Elektro, Motocykl, Strike, Str


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 58

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85