Litevci spojili síly a pořídí Ukrajině 37 sebevražedných dronů Warmate

  • Boj Ukrajinců proti ruské invazi podporují nejen ostatní státy, ale také iniciativy jejich občanů
  • Ukázkou může být crowdfundingová kampaň „Legion of Boom“
  • Litevci vybrali zhruba 1 milion eur, za které nakoupí 37 dronů

Stovky Litevců nedávno spojily síly v crowdfundingové kampani s pozoruhodným názvem „Legion of Boom“. Cílem bylo pořídit ukrajinské armádě polské sebevražedné drony WB Electronics Warmate.

Jak oznámil litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas, Litevci v této kampani vybrali zhruba 1 milion eur, za které kromě jiného nakoupí 37 dronů Warmate.

Klepněte pro větší obrázek

Ukrajinský ministr pro digitální transformaci Mykhailo Fedorov přitom nedávno prohlásil, že právě polské drony Warmate představují velkou pomoc pro frontové jednotky ukrajinské armády, které odrážejí ruské útoky. V podobném duchu se opakovaně vyjadřují i další ukrajinští představitelé.

WB Electronics Warmate je sebevražedný dron, zhruba ve tvaru malého letounu, o délce 1,1 metru a rozpětí křídel 1,5 metru. Základní model dronu s elektrickým pohonem o váze 4 kilogramy uveze náklad o hmotnosti 1,4 kilogramu. Létá rychlostí 80 km/h a jeho závěrečná rychlost při útoku může dosáhnout až 150 km/h.

Pohybuje se ve výšce 150 až 300 metrů, přičemž může v případě potřeby vystoupat až do 3 kilometrů. Dosah dronu je 30 kilometrů a ve vzduchu může létat zhruba 60 minut. Existuje i pokročilý model Warmate R, jehož parametry jsou o něco vyšší.

Co všechno drony Warmate dokážou?

Dron má k dispozici kamerový systém, který pracuje v optickém i infračerveném režimu. Může být řízený pozemním operátorem nebo létá autonomně, přičemž díky automatickému systému sledování přesně zasáhne zvolený cíl, i když ve fázi útoku dojde ke ztrátě komunikace s operátorem. Drony Warmate je možné používat k útokům na pěchotu protivníka, lehce obrněná vozidla nebo lehce opevněné pozice.

Díky designu je rovněž možné těmito drony vybavit automobily nebo obrněná vozidla. Pozemní řídící stanici drony lze propojit se systémy takového vozidla. Warmate může být vybavený cvičnou hlavicí, vysoce výbušnou tříštivou hlavicí HE-FRAG s 300 gramy TNT, vysoce explozivní protitankovou hlavicí HEAT s průrazností 200-240 mm (ekvivalentu pancíře RHA) nebo termobarickou hlavicí.

Warmate představuje slušnou alternativu k protitankovým řízeným střelám, přičemž předností je podstatně větší dosah a pohodlná detekce i sledování potenciálních cílů v relativně velkém časovém rozmezí. V současné době využívá drony Warmate polská armáda, další země NATO, Indie, Libye a Spojené arabské emiráty.

Diskuze (7) Další článek: Německo nevypne své poslední jaderné elektrárny. Dvě ze tří si ponechá jako nouzovou rezervu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,