Lockdowny zamezily šíření covidu a zachránily miliony životů. Vědecké vyhodnocení dopadů je však sporné

V odborném časopise Nature vyšel minulý týden článek „Co se vědci naučili z covidových lockdownů?“ Hodnotí vládní opatření, jejichž cílem byla snaha o omezení sociálních kontaktů a tím i šíření nemoci covid-19. Jednalo se především o rušení sportovních a kulturních akcí, zavírání prodejen, restaurací, škol a univerzit a nařizování lidem, aby zůstali doma.

Několik studií prokázalo, že lockdowny přinesly kýžený efekt – tedy zejména pokud byla opatření vynucována dostatečně přísně, aby se razantně omezily sociální kontakty. Brazilský porodník a gynekolog Ricardo Savaris z Federální univerzity Rio Grande do Sul v Porto Alegre se spolu se třemi kolegy (kteří pracovali v oblasti statistiky, informatiky a výpočetní techniky) pokusil o novou analýzu.

Brazilská analýza dopadu lockdownů

Savaris a jeho kolegové porovnávali proti sobě 87 lokalit po celém světě ve snaze zjistit, zda nižší počet úmrtí na covid-19 koreluje s delším časem stráveným doma. Pohyb lidí hodnotili na základě anonymizovaných údajů z mobilních telefonů zveřejňovaných Googlem. Ve většině případů to podle závěru jejich práce, publikované v časopise Scientific Reports, neplatilo.

Na výsledky bádání upozornily některé zpravodajské weby a zpráva se začala rychle šířit. „Zjištění byla na první pohled pozoruhodná,“ říká epidemiolog z univerzity v australském Wollongongu Gideon Meyerowitz-Katz. On a další odborníci později prokázali, že výsledky jsou chybné kvůli chybám ve volbě statistických metod.

Následující týden přidal časopis Scientific Reports k článku „poznámku editora“, v níž čtenáře upozornil na kritiku. O devět měsíců později zveřejnil dva dopisy, v nichž byly vyjmenovány konkrétní chyby. Týden poté práci stáhl, nicméně Savaris a spoluautoři s tímto rozhodnutím nesouhlasili.

Stažený článek není jediný, jež tvrdí, že lockdowny nezachránily žádné životy. Tyto analýzy se však vymykají – většina vědců se shoduje na tom, že lockdowny reálně omezily počet úmrtí na covid-19 a že vlády neměly na počátku roku 2020 jinou možnost než omezit sociální kontakty, aby zpomalily šíření viru a zabránily kolapsu systému zdravotní péče.

Diskuze (12) Další článek: Co se zaplněným diskem? Poradíme, jak problém řešit s osvědčeným nástrojem Xinorbis

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Google, Výzkum, USA, COVID-19, Čína, Velká Británie, Austrálie, Analýza, Peru, SARS-CoV-2, Norsko, Finsko, Švédsko, Edinburská univerzita, Imperial College London, Wu-chan, Porto Alegre, Imperial College, Nature, Dánsko, Scientific Reports, Sula, Lockdown