Londýnské letiště Heathrow si pořídilo ochranu proti dronům, která ukáže i polohu pilota

Nejvytíženější londýnské letiště Heathrow nainstalovalo a spustilo nový systém ochrany proti dronům. Ten díky pokročilé detekci dokáže identifikovat a upozornit personál na dálkově ovládané stroje, nacházející se v zakázaném prostoru. O novince informuje zpravodajská agentura Bloomberg.

Tento krok je reakcí na opakovaná narušení vzdušného prostoru v okolí letišť, kde je létání s drony striktně zakázané. Například v loňském roce se ekologičtí aktivisté tímto způsobem pokusili zablokovat provoz na letišti v rámci protestu proti klimatickým změnám. Koncem roku 2018 přerušily drony v blízkosti přistávací dráhy provoz na londýnském letišti Gatwick na dlouhých 30 hodin.

Ochranný systém proti dronům

Nejrušnější letiště ve Velké Británii zvolilo systém vyvinutý společnostmi Aveillant a Operational Solutions, který k detekci neoprávněných létajících objektů v blízkém okolí používá speciální technologii holografického radaru. „Tato nová souprava zlepší možnosti detekce a minimalizuje zpoždění, což pomůže cestujícím dostat se včas do cíle," uvedla firma Aveillant v prohlášení.

Systém nabízí trojrozměrné sledování cílového vzdušného prostoru v reálném čase, přičemž jeho pole působnosti lze nastavit tak, aby vyhovovalo letištním požadavkům na rozsah a pokrytí. Stejná technologie se již nějakou dobu používá na pařížském letišti Charlese de Gaulla.

Jednou ze zásadních výhod ochranného systému je schopnost lokalizovat polohu pilota dronu. Díky tomu mohou bezpečnostní složky narušitele dopadnout a předat příslušným orgánům. Za narušení vzdušného prostoru letiště přitom hrozí velmi citelné pokuty i vězení.

Drony u letiště mají utrum

Právní předpisy, zavedené ve Velké Británii v březnu 2019, rozšířily zákaz bezpilotních letounů z jednoho na pět kilometrů od hranice letiště. Provozovatelé dronů, kteří poruší zákon a létají bez povolení v zakázané zóně, mohou být potrestáni trestem odnětí svobody až na pět let.

„Bezpečnost cestujících a kolegů je naší prioritou číslo jedna – proto investujeme do této nové špičkové technologie, která zlepší naše schopnosti v odhalování bezpilotních strojů na našem letišti a v jeho okolí,“ uvedl Jonathan Coen, ředitel bezpečnosti letiště Heathrow.

V tuto chvíli není zřejmé, zda kromě detekce dronu a zjištění polohy pilota umí systém nějakým způsobem aktivně zasáhnout – například je přimět k přistání nebo převzít řízení. Stránky výrobce nic takového neudávají – pouze slibují, že systém dokáže detekovat drony až na vzdálenost 5 kilometrů ve všech směrech.

Diskuze (12) Další článek: Týden Živě: Smrt Sedmiček, malý e-shop za 400 milionů a nový Edge

Témata článku: Doprava, Letadla, Drony, Velká Británie, Létání, Systém, Londýnské letiště, Detekce, Charles de Gaulla, CMP, Odnětí svobody, T & amp, Pilota, Thalés, Gatwick, Poloha, ALU, Bloomberg, DRO, Letiště, Vzdušný prostor, Heathrow, Pólo, Bezpečnostní složky, Drony na Heureka.czIcarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

** 2G sítě jsou s námi již 26 let, za tu dobu se však mnohé změnilo ** Google v USA umožňuje u Androidů vypnout 2G sítě ** V Česku si musíte pomoci samostatnou aplikací

Martin Chroust
2GMobilní sítěAndroid
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda