Software | Velká Británie | Soudy

Londýnský soud označil používání softwaru pro rozpoznávání obličeje za protiprávní

Foto: Pikrepo
Londýnský soud označil používání softwaru pro rozpoznávání obličeje za protiprávní | Foto: Pikrepo

Londýnský soud dospěl k závěru, že používání softwaru pro rozpoznávání obličeje je protiprávní . Algoritmy, které mají usnadnit práci příslušníkům South Wales Police, prý nebyly a nejsou dostatečně kontrolovány.

Podle BBC News soud mj. konstatoval, že strážci zákona nedokázali zajistit ani to, aby dotyčný software nebyl rasově zaujatý.

Zahraniční média připomínají, že celý tento systém – který pomocí kamer pořizuje záběry obličejů a následně je porovnává se snímky zločinců z různých policejních databází – vlastně ani nikdy příliš dobře nefungoval. Například jen během finále fotbalové Ligy mistrů v roce 2017 se dopustil celkem 2297 chyb.

Důležitý krok ve vývoji?

„Jsem potěšen, že soud souhlasil s tím, že rozpoznávání obličeje jasně ohrožuje naše práva. Tato technologie je rušivým a diskriminačním nástrojem hromadného sledování,“ prohlásil žalobce Ed Bridges.

„Všichni bychom měli mít možnost využívat naše veřejné prostory, aniž bychom byli vystaveni represivnímu dohledu,“ dodal.

Představitelé South Wales Police ovšem nesouhlasí a chtějí v používání této sledovací techniky pokračovat. Stanovisko soudu alibisticky označili za „důležitý krok v jejím vývoji“.

Diskuze (16) Další článek: Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Témata článku: Technologie, Software, Právo, Kamera, Velká Británie, Soudy, Obličej, Rozpoznávání, Rozpoznávání obličeje, Používání, Soud, Bbc News


Určitě si přečtěte

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13