Londýnský soud označil používání softwaru pro rozpoznávání obličeje za protiprávní

Londýnský soud dospěl k závěru, že používání softwaru pro rozpoznávání obličeje je protiprávní . Algoritmy, které mají usnadnit práci příslušníkům South Wales Police, prý nebyly a nejsou dostatečně kontrolovány.

Podle BBC News soud mj. konstatoval, že strážci zákona nedokázali zajistit ani to, aby dotyčný software nebyl rasově zaujatý.

Zahraniční média připomínají, že celý tento systém – který pomocí kamer pořizuje záběry obličejů a následně je porovnává se snímky zločinců z různých policejních databází – vlastně ani nikdy příliš dobře nefungoval. Například jen během finále fotbalové Ligy mistrů v roce 2017 se dopustil celkem 2297 chyb.

Důležitý krok ve vývoji?

„Jsem potěšen, že soud souhlasil s tím, že rozpoznávání obličeje jasně ohrožuje naše práva. Tato technologie je rušivým a diskriminačním nástrojem hromadného sledování,“ prohlásil žalobce Ed Bridges.

„Všichni bychom měli mít možnost využívat naše veřejné prostory, aniž bychom byli vystaveni represivnímu dohledu,“ dodal.

Představitelé South Wales Police ovšem nesouhlasí a chtějí v používání této sledovací techniky pokračovat. Stanovisko soudu alibisticky označili za „důležitý krok v jejím vývoji“.

Diskuze (16) Další článek: Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,