Software | Velká Británie | Soudy

Londýnský soud označil používání softwaru pro rozpoznávání obličeje za protiprávní

Foto: Pikrepo
Londýnský soud označil používání softwaru pro rozpoznávání obličeje za protiprávní | Foto: Pikrepo

Londýnský soud dospěl k závěru, že používání softwaru pro rozpoznávání obličeje je protiprávní . Algoritmy, které mají usnadnit práci příslušníkům South Wales Police, prý nebyly a nejsou dostatečně kontrolovány.

Podle BBC News soud mj. konstatoval, že strážci zákona nedokázali zajistit ani to, aby dotyčný software nebyl rasově zaujatý.

Zahraniční média připomínají, že celý tento systém – který pomocí kamer pořizuje záběry obličejů a následně je porovnává se snímky zločinců z různých policejních databází – vlastně ani nikdy příliš dobře nefungoval. Například jen během finále fotbalové Ligy mistrů v roce 2017 se dopustil celkem 2297 chyb.

Důležitý krok ve vývoji?

„Jsem potěšen, že soud souhlasil s tím, že rozpoznávání obličeje jasně ohrožuje naše práva. Tato technologie je rušivým a diskriminačním nástrojem hromadného sledování,“ prohlásil žalobce Ed Bridges.

„Všichni bychom měli mít možnost využívat naše veřejné prostory, aniž bychom byli vystaveni represivnímu dohledu,“ dodal.

Představitelé South Wales Police ovšem nesouhlasí a chtějí v používání této sledovací techniky pokračovat. Stanovisko soudu alibisticky označili za „důležitý krok v jejím vývoji“.

Diskuze (16) Další článek: Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Témata článku: Technologie, Software, Právo, Kamera, Velká Británie, Soudy, Rozpoznávání, Bbc News, Obličej, Soud, Rozpoznávání obličeje, Používání


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141