Lopatky největší větrné turbíny obíhají plochu odpovídající 9 fotbalovým hřištím. Odolá i tajfunu

Vzhledem k tomu, že se svět na klimatické konferenci COP28 v Dubaji dohodl na postupném vyřazení fosilních paliv, budou nyní hlavní roli při uspokojování poptávky po elektrické energii hrát solární a větrné elektrárny. Zatímco solární elektrárny mají omezení, že nemohou vyrábět energii v noci, větrné turbíny mohou pracovat nepřetržitě, byť jejich výkon může být proměnlivý.

MingYang Smart Energy míří ke 20 MW

V průběhu let se větrné turbíny zvětšovaly a dnes dokážou na jedno otočení vyrobit mnohem více energie. Jejich přesun na moře vycházel z myšlenky zachovat půdu pro další využití – například pro zemědělství. Výhoda využití rychleji vanoucích mořských větrů se následně promítla do nového odvětví větrné energetiky na moři, které se každým dnem rozrůstá.

Čínský výrobce větrných turbín určených pro nasazení na moři MingYang Smart Energy představil svůj nejnovější prototyp turbíny, která odolá i velmi silným tajfunům. S výkonem 18 až 20 megawattů se zároveň jedná o dosud největší turbínu na světě. Podrobnosti přinesl magazín Interesting Engineering.

Firma MingYang Smart Energy se sídlem v Guangdongu se v posledních několika letech objevuje ve zprávách zejména proto, že postupně vyrábí větrné turbíny se stále vyšším výkonem. Již v roce 2021 připojila v Číně k síti turbíny o výkonu 14 megawattů. Relativně krátce poté postavila 16MW turbínu, která se nyní instaluje, a s nedávno představeným prototypem prolomila i hranici 20 megawattů.

Turbína MySE18.X-20 MW

Ve svém výrobním závodě v Šan-weji nedávno představila větrnou turbínu MySE18.X-20 MW s výkonem 18 až 20 MW určenou pro větrné elektrárny na moři. Konstrukce turbíny vychází ze starších platforem o výkonu 14 až 16 MW. Podle tiskové zprávy je konstrukce turbíny modulární, spolehlivá, lehká a nabízí vysokou účinnost.

Průměr turbíny se pohybuje v rozmezí od 260 do 292 metrů v závislosti na jmenovitém výkonu a plocha, kterou lopatky obíhají, odpovídá devíti fotbalovým hřištím. Roční výrobní kapacita turbíny v regionu východního Guangdongu činí 80 GWh, což je dostatečné pro napájení 96 000 domácností a snížení emisí CO2 o 66 000 tun.

MingYang Smart Energy uvedla, že nejnovější konstrukce turbíny může být nasazena v oblastech se střední až vysokou rychlostí větru. Kromě toho je turbína vybavena „aktivní technologií proti tajfunům“, která umožňuje zařízení odolat tajfunům kategorie 17. To by znamenalo, že bez problémů obstojí ve větru o rychlosti 202 až 220 km/h, což odpovídá nejsilnějším tajfunům, jaké svět zažil.

Na dohled je ještě větší turbína

Uvedené parametry jsou sice impozantní, ale označení „největší turbína na světě“ pravděpodobně nebude mít dlouhé trvání. Počátkem října tohoto roku firma představila svůj návrh konstrukce 22MW turbíny s lopatkami o velikosti Eiffelovy věže. Její vývoj má být zahájen v letech 2024 až 2025.

Tento krok je součástí probíhajících „závodů ve zbrojení“ v odvětví větrné energie, kdy firmy soutěží o vývoj stále větších a účinnějších turbín. Očekává se, že nejnovější inovace výrazně zvýší kapacitu výroby energie v pobřežních větrných elektrárnách a posune hranice současných možností v tomto odvětví.

Diskuze (36) Další článek: O2 spouští síť Cat-M pro internet věcí. Slibuje pokrytí 98,5 % Česka

Témata článku: , , , , ,