Lotyšský ničitel dronů Blaze je levný, má bojovou hlavici a díky AI ho ovládne skoro každý | Zdroj: Origin Robotics

Zdroj: Origin Robotics

Lotyšský ničitel dronů Blaze je levný, má bojovou hlavici a díky AI ho ovládne skoro každý

  • Lotyšský startup Origin Robotics představil protidronový systém Blaze
  • Systém kombinuje počítačové vidění a radar, což mu umožňuje rychlou reakci
  • Blaze je desetinásobně levnější, což ocení zejména Ukrajina

Lotyšský startup Origin Robotics se pochlubil pozoruhodným protidronovým systémem. Je to autonomní kamikadze interceptor Blaze, který nabízí rychlou a současně ekonomicky efektivní reakci na bezpilotní letouny protivníka přímo na frontové linii.

Systém kombinuje počítačové vidění s radarem a umožňuje zasahovat proti letícím dronům s vysokou přesností. Blaze je možné vypustit z velmi kompaktního zařízení ve tvaru kufru za méně než minutu. Podle Origin Robotics nabízí zásadní přínos pro jednotky NATO, pro které je teď mimořádně důležité, co nejrychleji si osvojit prostředky pro boj v prostředí plném podobných zbraní.

Bojová hlavice jako v protiletadlové střele

Systém by měl pomoct vyplnit kritickou operační mezeru, která momentálně zeje v architektuře protivzdušné obrany armád Západu mezi konvenčními protileteckými děly a kulomety na jedné straně a raketovými systémy, které jsou nesmírně nákladné a zcela nepraktické proti levným dronům.

Oficiální upoutávka interceptoru Blaze:


Zdroj: Origin Robotics

Interceptor Blaze pohání AI, která pomáhá lidskému operátorovi a zajišťuje rychlý a spolehlivý let s vysokým stupněm autonomie. Pro samotný útok na letoun protivníka má pak k dispozici bojovou hlavici, která exploduje buď při nárazu, anebo v těsné blízkosti cíle.

Desetkrát levnější než drony útočníka

Origin Robotics klade velký důraz na ekonomickou udržitelnost, která je klíčová pro déle trvající konflikty. Navrhli proto interceptor tak, aby byl alespoň desetkrát levnější než současné drony, proti nimž by měl Blaze zasahovat. Vysoká autonomie navíc zajišťuje, že v porovnání například s FPV drony ukrajinské armády, které vyžadují velmi zkušené a nedostatkové operátory, lze interceptory Blaze nasadit ve velkých počtech s minimální logistikou.

V současné době je velmi pravděpodobné, že se prvním uživatelem systému Blaze stane Ukrajina. Nejde přitom pouze o to, že efektivní obranu proti dronům opravdu nutně potřebují v co největším počtu. Ukrajina již navázala spolupráci s Origin Robotics a využívají jejich pozoruhodnou bombardovací kvadrikoptéru Beak, která unese čtyři kilogramy bomb.

Zdroje a další informace: Origin RoboticsArmy Recognition

Určitě si přečtěte

Články odjinud