Ekologie | Lodě | Znečištění

Luxusní výletní lodě produkují do ovzduší 10× více škodlivin než všechna auta v Evropě

  • Luxusní výletní lodě skutečně masivně znečišťují ovzduší
  • Plavidla jedné firmy vypouštějí 10× více SOx než auta v celé Evropě
  • Odborníci bijí na poplach a chtějí lodím kontrolovat emise
Luxusní výletní lodě produkují do ovzduší 10× více škodlivin než všechna auta v Evropě

Již několik let koluje mezi lidmi informace, podle které deset největších lodí vyprodukuje více emisí než všechna auta na světě. Snažili jsme se tento údaj ověřit, nicméně došli jsme k závěru, že se patrně jedná o takzvanou „městskou legendu“. Nyní se ale objevila studie, jež jasně ukazuje, že velká plavidla skutečně masivně znečišťují ovzduší.

Výsledky vycházejí z měření emisí plavidel britsko-americké společnosti Carnival Corporation a její pobočky Princess, které provozují luxusní osobní lodní dopravu. Zpráva Financial Times uvádí, že problém znečišťování je skutečně závažný – velké lodě ve flotile totiž vypouštějí desetkrát více škodlivin než všech 260 milionů evropských automobilů.

Klepněte pro větší obrázek 
Luxusní výletní lodě produkují do ovzduší 10× více škodlivin než všechna auta v Evropě

Na druhém místě skončila druhá největší společnost na světě Royal Caribbean Cruises, která do vzduchu vypustila čtyřikrát více emisí než celý evropský vozový park. Nejvíce jsou emisím z lodí vystaveny Španělsko, Itálie a Řecko, těsně následované Francií a Norskem. Tyto země jsou hlavními turistickými destinacemi a mají mírné normy, které dovolují výletním lodím spalovat méně kvalitní palivo.

Neekologické lodě

Studie Transport & Environment se zaměřila na 203 výletních lodí plujících v evropských vodách v roce 2017. Výsledky ukázaly, že sedm z dvaceti nejvíce znečišťujících lodí patří právě firmě Carnival Corporation.

Klepněte pro větší obrázek 
Znečištění loděmi a auty

Zásadní problém spočívá v emisích oxidů síry (SOx), které jsou příčinou kyselých dešťů a bývají spojovány se zvýšeným výskytem rakoviny plic. Emise oxidu siřičitého ze všech evropských automobilů činily ročně 3,2 milionů tun, zatímco výletní lodě jich vypustily do vzduchu celých 62 milionů tun (polovina připadá právě na Carnival).

Zpráva přišla jen několik dní poté, co Carnival dostal pokutu ve výši 20 milionů dolarů za znečišťování vod. Firma se zjevně snažila zakrýt své environmentální přestupky tím, že falšovala záznamy a opravovala problémy až těsně před inspekcemi. Historií této společnosti se přitom táhnou různé přečiny, negativně ovlivňující životní prostředí, doslova jako červená nit.

Na auta přísnost, k lodím tolerance

Manažer Transport & Environment Faig Abbasov k tomu řekl: „Luxusní výletní lodě jsou plovoucí města poháněná jedním z nejvíce znečišťujících paliv. Města oprávněně zakazují vozy s dieselovým motorem, ale dávají volnost společnostem, jejichž stroje produkují emise, způsobující nesmírné škody jak těm na palubě, tak na nedalekých březích. To je nepřijatelné.“

Negativní roli hrají také emise oxidů dusíku (NOx) – roční emise výletních lodí v tomto případě odpovídají přibližně 15 % znečišťujících látek, vypuštěných všemi evropskými osobními vozy. Například v Marseille vypustilo 57 výletních lodí téměř tolik NOx, jako čtvrtina osobních automobilů jezdících ve městě.

Zpráva kromě regulací také doporučuje rozšíření oblastí kontroly emisí, které jsou v současné době zavedeny pouze v Severním a Baltském moři a v Lamanšském průlivu, na zbytek evropských moří.

Diskuze (49) Další článek: Chystaná kryptoměna Facebooku získává podporu. Připojují se Visa, Mastercard, Uber, Booking.com a další

Témata článku: Evropa, Ekologie, Francie, Lodě, Znečištění, Atmosféra, Itálie, Globální oteplování, Řecko, Luxus, Norsko, Emise oxidů, Emise, Ovzduší, Oxid, Baltské moře, Marseille, Severní, Princess, Loď, Plavidlo, Cruis, Výletní loď, Transport & amp, Financial Times


Určitě si přečtěte

To jsme si to zase zavařili. Ballot screen pro Android je průšvih [komentář]
Jakub Čížek
Evropská unieAndroidVyhledávače
Používáte Disk Google? Tak si dejte pozor: od října začne automaticky vysypávat koš
Vladislav Kluska
Disk GoogleÚložištěGoogle
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Zkušenosti s Androidem 11: Novinek je překvapivě hodně, takhle se používají
Filip KůželVladislav Kluska
Android
Zanedlouho vyjde podzimní verze Windows 10. Podívejte se, co je nového
Vladislav Kluska
Fluent DesignAktualizaceWindows 10Operační systémy
Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Karel Kilián
LetadlaLétáníMapy
Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Lukáš Václavík
LTEPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Jakub Čížek
TorrentPirátství