Luxusní výletní lodě produkují do ovzduší 10× více škodlivin než všechna auta v Evropě

  • Luxusní výletní lodě skutečně masivně znečišťují ovzduší
  • Plavidla jedné firmy vypouštějí 10× více SOx než auta v celé Evropě
  • Odborníci bijí na poplach a chtějí lodím kontrolovat emise

Již několik let koluje mezi lidmi informace, podle které deset největších lodí vyprodukuje více emisí než všechna auta na světě. Snažili jsme se tento údaj ověřit, nicméně došli jsme k závěru, že se patrně jedná o takzvanou „městskou legendu“. Nyní se ale objevila studie, jež jasně ukazuje, že velká plavidla skutečně masivně znečišťují ovzduší.

Výsledky vycházejí z měření emisí plavidel britsko-americké společnosti Carnival Corporation a její pobočky Princess, které provozují luxusní osobní lodní dopravu. Zpráva Financial Times uvádí, že problém znečišťování je skutečně závažný – velké lodě ve flotile totiž vypouštějí desetkrát více škodlivin než všech 260 milionů evropských automobilů.

Klepněte pro větší obrázek 
Luxusní výletní lodě produkují do ovzduší 10× více škodlivin než všechna auta v Evropě

Na druhém místě skončila druhá největší společnost na světě Royal Caribbean Cruises, která do vzduchu vypustila čtyřikrát více emisí než celý evropský vozový park. Nejvíce jsou emisím z lodí vystaveny Španělsko, Itálie a Řecko, těsně následované Francií a Norskem. Tyto země jsou hlavními turistickými destinacemi a mají mírné normy, které dovolují výletním lodím spalovat méně kvalitní palivo.

Neekologické lodě

Studie Transport & Environment se zaměřila na 203 výletních lodí plujících v evropských vodách v roce 2017. Výsledky ukázaly, že sedm z dvaceti nejvíce znečišťujících lodí patří právě firmě Carnival Corporation.

Klepněte pro větší obrázek 
Znečištění loděmi a auty

Zásadní problém spočívá v emisích oxidů síry (SOx), které jsou příčinou kyselých dešťů a bývají spojovány se zvýšeným výskytem rakoviny plic. Emise oxidu siřičitého ze všech evropských automobilů činily ročně 3,2 milionů tun, zatímco výletní lodě jich vypustily do vzduchu celých 62 milionů tun (polovina připadá právě na Carnival).

Zpráva přišla jen několik dní poté, co Carnival dostal pokutu ve výši 20 milionů dolarů za znečišťování vod. Firma se zjevně snažila zakrýt své environmentální přestupky tím, že falšovala záznamy a opravovala problémy až těsně před inspekcemi. Historií této společnosti se přitom táhnou různé přečiny, negativně ovlivňující životní prostředí, doslova jako červená nit.

Na auta přísnost, k lodím tolerance

Manažer Transport & Environment Faig Abbasov k tomu řekl: „Luxusní výletní lodě jsou plovoucí města poháněná jedním z nejvíce znečišťujících paliv. Města oprávněně zakazují vozy s dieselovým motorem, ale dávají volnost společnostem, jejichž stroje produkují emise, způsobující nesmírné škody jak těm na palubě, tak na nedalekých březích. To je nepřijatelné.“

Negativní roli hrají také emise oxidů dusíku (NOx) – roční emise výletních lodí v tomto případě odpovídají přibližně 15 % znečišťujících látek, vypuštěných všemi evropskými osobními vozy. Například v Marseille vypustilo 57 výletních lodí téměř tolik NOx, jako čtvrtina osobních automobilů jezdících ve městě.

Zpráva kromě regulací také doporučuje rozšíření oblastí kontroly emisí, které jsou v současné době zavedeny pouze v Severním a Baltském moři a v Lamanšském průlivu, na zbytek evropských moří.

Diskuze (49) Další článek: Chystaná kryptoměna Facebooku získává podporu. Připojují se Visa, Mastercard, Uber, Booking.com a další

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,