Lze migrénám předcházet? S novými léky možná ano

Lze migrénám předcházet? S novými léky možná ano

V současné době nejsou na trhu žádná farmaka, která by byla vyvinuta speciálně pro boj s migrénami a fungovala preventivně – tzn. dokázala zabránit tomu, aby tyto mučivé stavy vůbec propukly. Už v příštím roce by se to ale mohlo změnit.

Zcela nové generaci léků, která přesně toto slibuje, se totiž v klinických testech zatím daří skvěle. Konkrétně jde o monoklonální protilátky, tedy protilátky získaná z klonální populace jedné plazmatické buňky. Ty v tomto případě cílí na peptid CGRP, jež hraje při migrénách významnou roli.

Ze studií, zveřejněných minulý týden v New England Journal of Medicine, plyne, že na dobré cestě je hned několik farmaceutických společností. Amgen a Novartis v rámci projektu STRIVE testovaly injekce erenumabu jako preventivní léčbu epizodické migrény (méně než 15 záchvatů měsíčně) na 955 pacientech ze 121 lokalit po dobu šesti měsíců. Při dávce 140 mg zaznamenala polovina účastníků minimálně 50% pokles průměrného počtu bolestivých dnů v měsíci.

Teva Pharmaceuticals zase 1130 jedincům trpícím chronickou migrénou čtvrtletně podávala látku zvanou fremanezumab. Průměrný počet bolestivých dnů v měsíci (13,2) se snížil o 4,3.

A aby toho nebylo málo, na svých vlastních verzích usilovně pracují i Eli Lilly a Amgen. Je tedy velká pravděpodobnost, že v dohledné době se alespoň jeden z těchto čtyř inovativních preparátů začne prodávat.

Velkým problémem se ovšem může stát skutečnost, že injekce na jeden rok by podle dostupných informací mohly stát klidně i 8 500 USD. Migrenikům tak nezbývá než doufat, že cenu alespoň trochu srazí konkurenční boj.

Zdroj: ScienceAlert

Určitě si přečtěte

Články odjinud