Otto von Guericke byl německý fyzik, přírodovědec, filozof a politik.
- Jako filozof se zabýval Ničím („Všechno je v Ničem, a kdyby Bůh chtěl shrnout stavbu světa, který stvořil do Ničeho, nezůstalo by na svém místě nic jiného než Nic,“ zní jeho nejslavnější citát), ale mnoho uznání nesklidil.
- Ve fyzice byl s Ničím o poznání úspěšnější. Zkoumal vakuum a nejznámější experiment předvedl v roce 1650 v Magdeburgu. Přiložil k sobě dvě kovové polokoule, mezi ně dal kožené těsnění a vývěvou vlastní konstrukce zevnitř odsál vzduch. Podtlak (resp. okolní atmosferický tlak) držel polokoule u sebe, takže je ani 16 zapřažených koní neodtrhlo.
Více se o této všestranné a veskrze úspěšné osobnosti dozvíte ve starším článku níže, ale dnes se chci zabývat jedním Guerickeho počinem, který dnešní optikou vnímáme jako kuriózní přešlap.
Otto von Guericke provedl první známou kosterní rekonstrukci na světě. To je jistě chvályhodný úspěch! ...ale s výsledkem rekonstrukce už je to horší.
V roce 1663 se nachomýtl k objevu kosterních pozůstatků v jeskyni Einhornhöhle. Dnes už víme, že kostra nebyla kompletní. Dnes už víme, že patřila nosorožci srstnatému. Guericke to tehdy nevěděl, nechal se zmást jménem jeskyně (v překladu Jednorožčí jeskyně) a z kostí poskládal prapodivného jednorožce. Obří roh, který mají nosorožci na konci nosu, umístil mezi oči, z kostí dolních končetin poskládal dvě dlouhatánské nohy a zadek muselo zvíře tahat po zemi.
Evidentní selhání, ale i to je součást vědy, i tak to může dopadnout, když objevujete neobjevené. Přesto jsou v Magdeburgu na někdejší rekonstrukci patřičně hrdí, dodnes je vystavená v tamním přírodovědeckém muzeu jako Magdeburský nebo také Quedlinburgerský jednorožec.