Mají šest metrů, přesto netrpí na vysoký tlak. Žirafí gen slibuje řešení kardiovaskulárních nemocí u lidí

Vědci zkoumají genetickou mutaci, díky které jsou žirafy odolné vůči některým nemocím. Předpokládají, že by poznatky mohly přispět k léčbě kardiovaskulárních nemocí u lidí. Dosavadní výsledky publikovali v časopise Science Advances.

Za jednu z příčin, proč se u lidí projevují problémy se srdcem a krevním oběhem, bývá označován evoluční vývoj, během kterého se člověk začal pohybovat vzpřímeně. Odborníci proto zkoumali, proč podobné problémy nemají až šestimetrové žirafy.

Odpověď se skrývá v genech

Vědci z Čínské akademie věd předpokládají, že se řešení skrývá v genu FGFRL1. Ten je díky pleiotropní povaze (ovlivňuje více biologických systémů) zodpovědný za evoluční dlouhověkost zvířat navzdory řadě problémů způsobených jejich fyziologií.

Gen může žirafám pomáhat vypořádat se s vysokým krevním tlakem, menší náchylností k poškození kardiovaskulárního systému a rozvojem silných kostí. Vědci porovnávali mapu genomu žirafy s jinými přežvýkavci a identifikovali mutace specifické pro žirafy. Pak srovnali geneticky modifikované a běžné divoké myši s vysokým krevním tlakem.

Nadějné výsledky

Ve srovnání s kontrolní skupinou výsledky odhalily výrazně lepší zdravotní stav. Myši s genem FGFRL1 vykazovaly zejména menší míru poškození kardiovaskulárního systému. Vyšetření pomocí počítačové tomografie také odhalilo menší poškození vnitřních orgánů a vyšší hustotu kostí, než měly jejich kontrolní protějšky.

„Tyto výsledky poskytují vhled do genetického základu anatomie žirafy a souvisejících adaptací, se zvláštním dopadem na kardiovaskulární systém. Zjištění mohou být užitečná při léčbě lidských kardiovaskulárních chorob a hypertenze,“ uvádějí výzkumníci.

Pokud vědci dokážou porozumět biologickým mechanismům, které řídí gen FGFRL1 – konkrétně jeho účinkům na krevní tlak a kardiovaskulární systém – mohou vyvinout nové způsoby léčby. Žirafy se samozřejmě liší od lidí, takže transformace poznatků na člověka nebude jednoduchá, ale odborníci se shodují, že jde o nadějnou cestu.

Diskuze (2) Další článek: Křižník nebes SE200 má šest křídel a extrémní dolet. Dopravní a nákladní letoun ale existuje jen na papíře

Témata článku: Zdraví, Příroda, Zvířata, Léky, Genetika, Lidé, Mutace, Evoluce, Žirafa, Giraffe, Science Advances, Čínská akademie věd, Léčba, Gen, Vysoký, Vědec, Kardiovaskulární systém, Nemoc, Vysoký tlak, Tlak, Volně prodejné léky na Heureka.czNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify