Majitel Tesly se chlubí, jak Autopilot zabránil srážce s divočákem

Funkce Autopilot, kterou automobilka Tesla nabízí jako příplatkovou výbavu svých elektromobilů, je vnímána poměrně kontroverzně. Zejména na sociálních sítích často vzbuzují značný zájem videa, dokumentující jeho neschopnost vypořádat se se zdánlivě banálními situacemi. Autonomní systém však není tak nešikovný, jak by se na základě těchto zpráv mohlo zdát.

Důkazem schopností Autopilota Tesly je video, které koncem minulého týdne na sociální síti Twitter publikoval jeden z majitelů – programátor Pranay Pathole. Záběry z palubních kamer zveřejnil se záměrem vyvrátit přesvědčení, že autonomní funkce Tesel jsou v současném stavu značně limitované.

Autopilot a kanec

Ze záběrů nevalné kvality je zřejmé, jak Tesla v noci na osvětleném úseku silnice zaregistruje statného kance, nacházejícího se v jejím jízdním pruhu. Reaguje na něj poměrně prudkým úhybným manévrem, během kterého přejede do protisměru a po těsném minutí zvířete se vrátí zpět.

Na video hned následující den reagoval generální ředitel Tesly Elon Musk, který napsal, že hlavním cílem Autopilota je nehavarovat. Zmínil, že automobil je vybaven kamerami, pokrývajícími všechny směry kolem vozidla, které „vidí“ i při nízké úrovni osvětlení.

Zabránit střetu pomohlo dle Muska i další hardwarové vybavení automobilu: sonar a vpřed směřující radar. Díky nim má prý Autopilot „nadlidské“ schopnosti, přičemž skutečný potenciál celého řešení má odhalit nadcházející aktualizace softwaru.

Autonomní otazníky

Schopnosti Autopilota dokazuje celá řada videí, na kterých Tesla zabránila nehodě díky včasné reakci na vzniklé nebezpečí. Důkazem může být například následující kompilace, obsahující sestřih více než dvaceti situací, během kterých automatické systémy zabránily možné kolizi (v čase 2:55 je například k vidění další incident s divokým prasetem).

Jak už to u podobných zpráv bývá, pod Patholovým tweetem se rozjela doslova komentářová bitva. Diskutující například kladou otázku, jak by se Autopilot zachoval, pokud by v protisměru jelo jiné vozidlo. Další zpochybňují samotné tvrzení, že uvedený manévr Tesla provedla v autonomním režimu.

Tesla dlouhodobě tvrdí, že auta, jedoucí v režimu Autopilota, jsou mnohem bezpečnější než vozidla řízená člověkem. Při tomto hodnocení však vychází z vlastních dat. Každopádně v aktuálním stavu je za provoz v autonomním režimu zodpovědný řidič, který musí sledovat dění před vozidlem a měl by být v případě potřeby schopen zasáhnout.

Diskuze (28) Další článek: Pandemie s úsměvem: Švýcaři vyvinuli průhledné roušky

Témata článku: Elektromobily, Tesla Motors, Automobily, Elon Musk, Autonomní vůz, Twitter, Tesla, Jak, Divočák, Manévr, PPA, Protisměr, Vozidlo, Schopnost Autopilot, TESJak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Vy a počítač: Kdy přejdete na Windows 11?
redakce
Windows 11Vy a počítačAnkety
Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD