Tesla Motors | Elon Musk | Autonomní vůz

Majitel Tesly se chlubí, jak Autopilot zabránil srážce s divočákem

Funkce Autopilot, kterou automobilka Tesla nabízí jako příplatkovou výbavu svých elektromobilů, je vnímána poměrně kontroverzně. Zejména na sociálních sítích často vzbuzují značný zájem videa, dokumentující jeho neschopnost vypořádat se se zdánlivě banálními situacemi. Autonomní systém však není tak nešikovný, jak by se na základě těchto zpráv mohlo zdát.

Důkazem schopností Autopilota Tesly je video, které koncem minulého týdne na sociální síti Twitter publikoval jeden z majitelů – programátor Pranay Pathole. Záběry z palubních kamer zveřejnil se záměrem vyvrátit přesvědčení, že autonomní funkce Tesel jsou v současném stavu značně limitované.

Autopilot a kanec

Ze záběrů nevalné kvality je zřejmé, jak Tesla v noci na osvětleném úseku silnice zaregistruje statného kance, nacházejícího se v jejím jízdním pruhu. Reaguje na něj poměrně prudkým úhybným manévrem, během kterého přejede do protisměru a po těsném minutí zvířete se vrátí zpět.

Na video hned následující den reagoval generální ředitel Tesly Elon Musk, který napsal, že hlavním cílem Autopilota je nehavarovat. Zmínil, že automobil je vybaven kamerami, pokrývajícími všechny směry kolem vozidla, které „vidí“ i při nízké úrovni osvětlení.

Zabránit střetu pomohlo dle Muska i další hardwarové vybavení automobilu: sonar a vpřed směřující radar. Díky nim má prý Autopilot „nadlidské“ schopnosti, přičemž skutečný potenciál celého řešení má odhalit nadcházející aktualizace softwaru.

Autonomní otazníky

Schopnosti Autopilota dokazuje celá řada videí, na kterých Tesla zabránila nehodě díky včasné reakci na vzniklé nebezpečí. Důkazem může být například následující kompilace, obsahující sestřih více než dvaceti situací, během kterých automatické systémy zabránily možné kolizi (v čase 2:55 je například k vidění další incident s divokým prasetem).

Jak už to u podobných zpráv bývá, pod Patholovým tweetem se rozjela doslova komentářová bitva. Diskutující například kladou otázku, jak by se Autopilot zachoval, pokud by v protisměru jelo jiné vozidlo. Další zpochybňují samotné tvrzení, že uvedený manévr Tesla provedla v autonomním režimu.

Tesla dlouhodobě tvrdí, že auta, jedoucí v režimu Autopilota, jsou mnohem bezpečnější než vozidla řízená člověkem. Při tomto hodnocení však vychází z vlastních dat. Každopádně v aktuálním stavu je za provoz v autonomním režimu zodpovědný řidič, který musí sledovat dění před vozidlem a měl by být v případě potřeby schopen zasáhnout.

Diskuze (28) Další článek: Pandemie s úsměvem: Švýcaři vyvinuli průhledné roušky

Témata článku: Tesla Motors, Elon Musk, Twitter, Automobily, Elektromobily, Autonomní vůz, Protisměr, Divočák, Tesla, Manévr, Vozidlo, Schopnost Autopilot


Určitě si přečtěte

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 122

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30