peter.mlich
peter.mlich
11. 2. 2025 • 8:21

A ted si predstavte, kdyby podobne plisky dali na kridla. Jen tam zavasi s vetsim naporem vzduchu. Jse o to, ze vzduch je treba ke konci kridla zvlnit, zdeformova. To vytvori jakesi vzduchove bubliny. A ty kdyz zasahne souvisly proud, tak bude mit tendenci obtekat kridlo rovne. Proste, staci se podivat na pera ptaku, maji vroubkovani do V a na konci je vejir a navic jsou na konci pruzne. Pruznost ma za nasledek, ze pri ruznych vetrnych razech se muzou prihnout, rozvibrovat a to pomaha v odtekani vzduchu od kridla. Podobny efekt maji ty plisky, navic jsou smerovane, takove minikridelka.

Honza Honza
10. 2. 2025 • 15:36

Kdo máte srandu z použití AI pro vývoj aerodynamického letadla, doporučuji https://en.wikipedia.org/wiki/Evolved_antennaTakže jo, ono to opravdu jde.Jak by asi vypadalo letadlo vyvinuté pomocí evolučního algoritmu jako ta anténa?

TFSi
8. 2. 2025 • 11:07

Tohle by byl krásný úkol pro specializovanou AI. Tady máš model letadla, vymysli kam přidat jaký kousek profilu, aby se co nejvíc snížil odpor vzduchu. A vzít takhle postupně osobní a nákladní letadla. To by byly úspory a ekofašisti by stříkali radostí.

intago
8. 2. 2025 • 11:02

Je to možné. Upravuje to proudění. A podobně fungují turbolatory či winglety

Určitě si přečtěte

Články odjinud