NASA připojila centrální stupeň superrakety SLS k boosterům. Podívejte se na časosběrné video

  • V montážní hale VAB zvedli do svislé polohy centrální stupeň SLS
  • Během víkendu byl usazen k boosterům SRB.
  • K prvnímu startu SLS by mohlo dojít ještě letos

Montážní hala VAB má na výšku 160 metrů. Nejdříve se v ní skládaly rakety Saturn V, které dopravily člověka na Měsíc. Později se tady kompletovaly raketoplány. Nyní se kruh uzavírá. Uvnitř haly vyrůstá raketa SLS pro návrat na Měsíc.

Na přelomu loňského a letošního roku se ve svislé poloze složily dva přídavné boostery na tuhé pohonné hmoty. Na konci dubna po 15 měsících testů ve Stennisově kosmické středisku připlul v lodí Pegasus centrální stupeň. V pátek ho NASA zvedla do svislé polohy. V sobotu byl přesunut k boosterům. 

Centrální stupeň poskytuje kapalný vodík a kyslík pro čtveřici motorů RS-25. Na délku má 65 metrů, průměr dosahuje 8,4 metru. Hmotnost centrálního stupně je 85 tun. 

Pokud půjde vše dobře, mohla by se raketa SLS odlepit od Země poprvé v listopadu. Na oblet Měsíce vynese kosmickou loď Orion. Při jejím druhém startu, který by mohl proběhnout v roce 2023, se astronauti v Orionu vydají na oblet Měsíce a to díky profilu letu dál, než se kdy dostali jejich předchůdci v rámci Apolla.

Typická barva

Svou charakteristickou oranžovou barvu získává centrální stupeň kvůli pěnové izolaci, která je nutná, protože se pracuje s kryogenním palivem. Proč je oranžová?

Izolační pěna, která má zajistit, že palivo zůstane v kapalném skupenství, se při výrobě nádrže nastříkává. Pěnová izolace sice vypadá stejně jako u vnější palivové nádrže raketoplánů, ale i ona prošla vývojem a to zejména z důvodu větší šetrnosti k životnímu prostředí.Pěna se skládá ze dvou kapalin – isokyanátu a speciální směsi polyolů. Obě složky zůstávají oddělené a promíchají se až ve stříkací pistoli.

Když je pěna nanesena na jednotlivé části centrálního stupně, dostává raketa světle žlutou barvu, kterou ultrafialové paprsky nakonec „opálí“ na oranžovou.

Některé části vyžadují trochu ohleduplnější izolaci, a tak se provádí nanesení pěny ručně nebo s využitím forem vyrobených 3D tiskem. Tloušťka izolace se pohybuje od 1,3 po 5 cm.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (4) Další článek: Asus uvedl první grafické karty GeForce RTX 3000 LHR pro hráče a nikoli těžaře

Témata článku: Vesmír, NASA, Technika, Artemis, Země, Raketa, Orion, SLS, Měsíc, Artemis 1, Saturn, Pegas, Stupeň, Montážní hala, Stupeň rakety, Poloha, Hala, Dlouhá cesta, Raketoplán, Zvednutí, VABNordic Telecom dosáhl milníku. Jeho síť soupeřící s Wi-Fi je již na 1000 vysílačích
Lukáš Václavík
LTEPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nauka dělá po připojení k ISS problémy. Nečekaně zažehla své motory

Nauka dělá po připojení k ISS problémy. Nečekaně zažehla své motory

** Ruský modul Nauka ve čtvrtek odpoledne zakotvil u ISS ** Postaven byl před dvaceti lety ** Start měl proběhnout v roce 2007, ale byl mnohokrát odložen

Petr Kubala
Mezinárodní vesmírná staniceVesmírRusko
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil umělé rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy