Malým Magellanovým mračnem se řítí neobvyklá splašená hvězda

  • Některé hvězdy se řítí vesmírem jako splašené – jejich rychlosti oproti okolí přesahují 100 km/s
  • Anglicky se takovým hvězdám říká „runaway stars“ a bývají docela vzácné
  • Astronomka Kathryn Neugent z Lowellovy observatoře v Arizoně a její spolupracovníci nedávno jednu takovou objevili

Naše Slunce se oproti okolí pohybuje rychlostí asi 20 km/s a není v tom nijak výjimečné. Některé hvězdy se ale řítí vesmírem jako splašené a jejich rychlosti oproti okolí přesahují 100 km/s. Anglicky se takovým hvězdám říká „runaway stars“ a bývají docela vzácné.

Astronomka Kathryn Neugent z Lowellovy observatoře v Arizoně a její spolupracovníci nedávno objevili novou splašenou hvězdu, která se řítí vesmírem v sousední trpasličí galaxii Malé Magellanovo mračno.

Je ale neobvyklá i na poměry splašených hvězd. Je to vůbec první splašený žlutý veleobr, kterého jsme zatím našli. Klíčem k objevu byla pozorování na Magellanově teleskopu observatoře Las Campanas v Chile.

Nově objevená splašená hvězda se pohybuje rychlostí asi 480 tisíc kilometrů za hodinu. Touto rychlostí se řítí už asi 10 milionů let. Podle všeho se už dost vzdálila od místa svého vzniku, a teď si to míří k vnějšímu okraji Malého Magellanova mračna.

Ve vesmíru se velmi vzácně nacházejí ještě mnohem rychlejší, takzvané hyperrychlé hvězdy (anglicky hypervelocity stars). Takové hvězdy se pohybují rychlostmi až 3,5 milionů kilometrů za hodinu. V současnostijich známe asi dvě desítky.

Hvězdy procházejí fází žlutého veleobra velice rychle. Stráví v ní obvykle asi 10 až 100 tisíc let, což je pro vesmír jenom kratičký okamžik. Proto můžeme v případě této splašené hvězdy hovořit o velikém štěstí, že jsme ji zachytili právě v této podobě.

Hmotnost splašeného žlutého veleobra je asi 9 Sluncí. Podle Neugentové a spol. zřejmě pochází z dvojhvězdného systému. Pokud hvězdný společník této hvězdy explodoval jako supernova, tak to mohlo hvězdu odpálit na její cestu vesmírem.

Jaký bude další osud zajímavé splašené hvězdy? Podle vědců se asi tak za 3 miliony let nafoukne a promění do červeného veleobra, jehož velikost bude odpovídat oběžné dráze Marsu nebo Jupiteru ve Sluneční soustavě. Pak vybuchne jako supernova. Jak to v podobných případech bývá běžné, rázová vlna a materiál vyvržený při této explozi přispějí ke tvorbě nových hvězd a planetárních systémů, tentokrát na okraji Malého Magellanova mračna.

Ilustrační foto: NASA

Diskuze (5) Další článek: Snapchat to ještě nevzdává: přidává skupinové videohovory a zmínky do Stories

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Mars, Sluneční soustava, Jupiter, Stars, Vnější okraj, Malý Magellan, Magellanovo mračno, Oběžná dráha, Observatoř, Podobný případ, Hvězdný společník, Rázová vlna, Hvězda, Ilustrační foto, Lowell, Km/s, Společník, Rychlost, Chile, Kratičký okamžik, Runa, Nová hvězda


Určitě si přečtěte

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 36

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 63

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku