Marsovská kůra je mnohem tlustší než kůra Země nebo Měsíce

Tým odborníků z ETH Zurich ve Švýcarsku tvrdí, že na základě analýzy dat získaných sondou InSight zjistil, jak silná je marsovská kůra: její tloušťka se pohybuje v průměru mezi 41 a 56 kilometry.

„To znamená, že kůra Marsu je mnohem tlustší než kůra Země nebo Měsíce,“ uvedl v prohlášení seismolog Doyeon Kim.

Tento objev vědce přivedl k zajímavému závěru: hlavní tepelný zdroj Rudé planety se zdá být výsledkem průběžného rozpadu radioaktivních prvků, jako je např. thorium či uran.

Klepněte pro větší obrázek

Z toho plyne, že nitro Marsu je překvapivě podobné nitru naší Země, která se rovněž částečně spoléhá na teplo z rozpadu radioaktivních prvků.

Nejméně polovina těchto prvků produkujících teplo přitom byla nalezena právě v marsovské kůře, což by mohlo být příčinou existence tzv. „místních zón tání“ (local melt zone).

Badatelé rovněž odhalili, že hustota kůry Rudé planety v severních nížinách a jižních vysočinách byla podobná, což je „velmi vzrušující“ závěr, který „umožňuje ukončit dlouhodobou vědeckou diskusi o původu a struktuře marsovské kůry.“

Váš názor Další článek: Intel vydal aktualizaci pro téměř všechny své moderní procesory. Není jasné, co vlastně opravuje

Témata článku: , , ,