Marsovská zima skončila: Sonda InSight po několikaměsíční pauze opět začala pracovat

NASA oznámila, že robotická sonda InSight zaznamenala jedno z největších i nejdéle trvajících marsotřesení za celé své dosavadní působení na rudé planetě. To je jistě zajímavé samo o sobě, ale především to znamená, že dotyčné zařízení po několikaměsíční nucené „dovolené“ opět začalo pracovat.

Důvodem jeho dočasné neaktivity byla skutečnost, že Mars se nějakou dobu nacházel v takovém bodě své oběžné dráhy, který je nejvíc vzdálený od Slunce. Nechybělo přitom mnoho, aby podmínky panující během tohoto období InSight definitivně vyřadili z provozu.

Jak jsme vás již informovali, na solárních panelech sondy se hromadí prach, v důsledku čehož se drasticky snižuje množství energie, které mohou vyrábět. Někteří tak pochybovali o tom, že InSight marsovskou zimu přežije.

Kolik času zbývá?

Tento černý scénář se nakonec nevyplnil, ale je otázkou jak dlouho ještě sonda zvládne fungovat. Odborníci z NASA sice v červnu podnikli určité kroky, jejichž účelem bylo část prachu odstranit, ale tím pouze získali nějaký čas navíc.

„Kdybychom letos nejednali rychle, možná bychom přišli o nějakou skvělou vědu,“ uvedl v novém prohlášení hlavní výzkumník mise Bruce Banerdt z Jet Propulsion Laboratory.

„I po více než dvou letech se zdá, že nám Mars díky těmto dvěma zemětřesením, která mají jedinečné vlastnosti, dal něco nového,“ dodal.

Váš názor Další článek: Google umožní přístup k historii kampaní inzerentů. Dosud to povoloval jen u politických reklam

Témata článku: Vesmír, NASA, Výzkum, Mars, Slunce, Zemětřesení, InSight, Pauza, Solární panely, Zima, Oběžná dráha, Sonda40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Vychází Ubuntu 21.10. Má nové aplikace i funkce, avšak krátký život
Lukáš Václavík
UbuntuOperační systémyLinux