Elektromobily

Mazda příští rok znovu nasadí rotační Wankelův motor. Ale jinak, než by fanoušci čekali

O návratu rotačního motoru přemýšlela Mazda už dříve. Teď je údajně rozhodnuto. Pomůže s dojezdem elektromobilu MX-30.

O návratu Wankelova rotačního motoru do nových modelů Mazdy se spekuluje už roky. V poslední době se nicméně nápad využití ikonické techniky vskutku odchýlil od představy všech nadšenců, kteří si comeback Wankelu představují v nějakém sporťáku. Naposledy se rotační jednotka objevila v modelu RX-8, jehož produkce skončila v roce 2012.

Už v dubnu minulého roku Mazda oficiálně zmínila myšlenku rotačního motoru jakožto „pomocného motoru“ pro elektromobily. A podle zpravodajského portálu Nikkei Asia už je nyní vedení Mazdy rozhodnuto, že Wankelův motor si v roce 2022 najde cestu do elektrického SUV MX-30 – přesně z důvodu, jaký byste čekali.

Od uvedení MX-30 se Mazda potýká s nízkým zájmem o svůj elektromobil. Prodejní cíle automobilky model podle všeho naplňuje zhruba z poloviny a vina padá především na nízký dojezd (asi 200 km) ve spojení s cenovkou vůči konkurenci. Mimo to prý zájemci nejsou zrovna fanoušky ani takzvaných „freestyle doors“, tedy bočních dveří, které se otevírají naproti sobě. Bohužel, nekonvenční řešení se u cílové skupiny zákazníků nesetkává s úspěchem.

Alespoň krátký dojezd však může Mazda operativně řešit a modelu by tudíž nabídla možnost „range extenderu“. Malý Wankelův motor by tedy fungoval čistě ve formě generátoru dobíjecího 35,5kWh akumulátor vozu, kdykoliv to bude nutné. Dojezd by tímto Mazda zvýšila z původních 200 na celkem 400 km.  

Oficiální potvrzení od Mazdy se stále očekává. V každém případě je ale zajímavé, jak se automobilový průmysl k řešení pomocného spalovacího motoru v elektromobilech částečně vrací. Zatímco BMW i3 před lety tuto možnost opustilo s příchodem schopnějších baterií, další značkou, která chce tuto cestu opět využít, je Nissan – nová generace Qashqaie totiž přijede rovněž s elektrickým ústrojím, kterému bude s nabíjením baterie pomáhat malý zážehový motor.

Diskuze (31) Další článek: Adata, Gigabyte a MSI se se spojují pro vývoj rychlých pamětí DDR5 s frekvencí 8,4 GHz

Témata článku: Doprava, Elektromobily, Automobily, Nissan, Elektromobil, Dojezd, Nikkei Asia, Model, Wankel, Mazda


Určitě si přečtěte

Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD