Sluneční soustava | Komety

Měla to být senzace dvacetiletí na noční obloze. Nakonec nebyla okem vůbec vidět

Když zkraje letošního roku astronomové zaznamenali rostoucí jas komety C/2019 Y4 (ATLAS), předpovídali, že se v průběhu dubna a května stane nejjasnějším objektem noční oblohy hned po Měsíci a nejefektnější kometou pro diváky za posledních několik desítek let.

Kometa Atlas pojmenovaná po automatickém systému na vyhledávání kolizních těles se Zemí, který ji objevil na sklonku roku 2019, mohla podle odhadů zazářit podobným způsobem jako Hale-Bopp v roce 1997.

Nutno ovšem podotknout, že jen za předpokladu, že se těleso během přibližování ke Slunci nerozpadne. No, a přesně k tomu nakonec došlo, krátce po opatrném jásotu totiž začal jas komety opět klesat a astronomové měli jasno.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozpadající se kometa Atlas na snímku Hubbleova dalekohledu

Definitivní tečku za kometou Atlas udělal na sklonku dubna Hubbleův vesmírný dalekohled, který s odstupem několika dnů pořídil sérii snímků. Je na nich patrný rozpad komety s jejím jasným jádrem obklopeným menšími fragmenty.

Kometa samotná je přitom nejspíše sama jedním z mnoha pozůstatků mnohem většího tělesa, které se rozpadlo před několika tisíci let. Sdílí totiž orbitu s dalším podobným reliktem – kometou C/1844 Y1, která velmi jasně ozářila noční oblohu v roce 1844.

Diskuze (4) Další článek: Konec jedné éry. Eric Schmidt po 19 letech definitivně opouští Google

Témata článku: Vesmír, Země, Astronomie, Sluneční soustava, Slunce, Komety, Hubble, Jas, Atlas, Obloha, Senzace, Astronom, Noční obloha, Těleso


Určitě si přečtěte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 159