Bezpečnost | Amazon | Roboti

Měly být bezpečnější. V robotických skladech Amazonu ale zaměstnanci zažívají více zranění

Ačkoliv automatizace obvykle znamená ulehčení práce a zefektivnění výrobního procesu, v Amazonu vedla spíše k dalším problémům. Investigativnímu serveru Reveal se podařilo získat interní dokumenty firmy, podle kterých robotizované sklady vedly k větší míře zranění mezi zaměstnanci. Přitom právě bezpečnost byla udávána jako důvod, proč Amazon k automatizaci svých objektů přistupuje.

Rozdíl skutečně není zanedbatelný. Mezi lety 2016 a 2019 se v automatizovaných skladech Amazonu vážně zranilo o 50 procent více zaměstnanců než v těch klasických, kde pracovníkům nevypomáhají roboti.

Čísla jsou vysoká i v přepočtu na jednotlivé týmy - například robotizované distribuční středisko (fullfilment centrum) v Seattlu zaznamenalo 22 vážných zranění na každých 100 zaměstnanců. To je skoro 25 procent z celkové pracovní síly v tomto objektu. Je to také 5krát více, než je průmyslový standard.

Problém není v samotných robotech

Reveal podotýká, že to není problém ani tak samotných robotů, ale způsobu, jakým s nimi musí zaměstnanci spolupracovat. V běžných skladech Amazon podle serveru požaduje, aby pracovníci načetli 100 kusů zboží během jedné hodiny. V automatizovaných je tento požadavek zvednutý na 400 kusů. Zaměstnanci to jednoduše nestíhají, ztrácí pozornost a tím jsou náchylnější ke zranění.

S tím také souvisí, že nejvíce zranění se tradičně děje během vánoční sezóny a každoroční akce Prime Day. Celkem v roce 2019 Amazon registroval 14 tisíc vážných úrazů, ke kterým došlo ve 150 distribučních centrech. To je o 33 procent více oproti době před čtyřmi lety.

Firma je nicméně přesvědčena, že robotizace zlepšuje jejím zaměstnancům život. Ve vyjádření uvádí, že automatizace opravdu vede k větší bezpečnosti. Text serveru Reveal označila za plný falešných informací a pokus o aktivismus. Pravdivost dat Amazon nevyvrátil, uvedl ale, že jsou špatně interpretovaná.

Diskuze (36) Další článek: Teď už budete vědět, jestli opravdu zmoknete. Český srážkový radar začíná zobrazovat data úplně novým způsobem

Témata článku: Technologie, Bezpečnost, Amazon, Roboti, Zaměstnanci, Pracovní síla, Sklad, Seattle, Automatizace, Robot


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21