Měsíční voda částečně pochází z pozemské atmosféry

  • Vědci zjistili, že lunární voda částečně pochází z pozemské atmosféry
  • Polární oblasti Měsíce mohou obsahovat cca 3 500 kilometrů krychlových vody, která se tam dostala z naší planety
  • Tento odhad je ovšem konzervativní

Měsíc sice vypadá jako totálně pustý a suchý svět, ale jak se ukazuje, nějaká voda tam je. Pro plánované lidské aktivity na Měsíci je přitom voda klíčová, takže nás velmi zajímá, do všech detailů.

Odborníci amerického institutu University of Alaska Fairbanks Geophysical Institute zjistili, že ionty vodíku a kyslíku, které unikají z horních vrstev pozemské atmosféry a v oblasti Měsíci mění na molekuly vody, mohou být jedním ze zdrojů lunární vody a ledu.

Výzkum, který vedl Gunther Kletetschka, potvrzuje, jaký význam pro nás má voda na Měsíci. Pátrání po zdrojích vody na Měsíci a jejich ověřování je klíčem k úspěchu amerického programu návratu na Měsíc Artemis a přípravě dlouhodobého pobyty lidí na naší ikonické oběžnici.

Voda ze Země

Podle Kletetschky je pozoruhodné, že voda, která by se měla stát stěžejní surovinou pro astronauty programu Artemis, je vlastně z části ze Země, jen jsme ji tam nemuseli komplikovaně dovést. Doletěla tam sama.

Badatelé jsou přesvědčeni, že k tomu dochází především tehdy, když Měsíc prochází oblastí „ocasu“ magnetosféry Země a dochází k dočasným změnám v planetárním magnetickém poli Země. To představuje cca 5 dní z celkového 1 měsíce doby oběhu Luny.

Kletetschkův tým odhaduje, že polární oblasti Luny mohou obsahovat cca 3 500 kilometrů krychlových vody, která se tam dostala ze Země. Jde o množství srovnatelné se severoamerickým Huronským jezerem, osmým největším jezerem světa.

Kdybychom tam chtěli dovézt tolik vody kosmickými loděmi, dost bychom se nadřeli. Přitom jde o konzervativní odhad, který je založený na předpokladu, že se na Měsíc dostane 1 procento iontů vodíku a kyslíku, co unikly do vesmírného prostoru.

Pokud jde o další zdroje vody na Měsíci, většina z jejího množství je zřejmě pozůstatkem mnoha srážek s kometami a planetkami. K mnoha z nich došlo během období intenzivního meteoritického bombardování vnitřní Sluneční soustavy, známého jako „Late Heavy Bombardment.“, které se odehrálo zhruba před 4 miliardami let. Zdrojem lunární vody je zřejmě i solární vítr, který přináší další ionty vodíku a kyslíku, z nichž na Měsíci vznikají molekuly vody.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (2) Další článek: Čtečky Kindle budou podporovat formát ePUB a zahodí MOBI. Ale jsou v tom otazníky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,