Meteorit v Kanadě prorazil střechu domu a dopadl do ložnice, kde překvapil spící ženu

Meteorit v Kanadě prorazil střechu domu a dopadl do ložnice, kde překvapil spící ženu

Profesor Stephen A. Nelson v minulosti vypočítal, že pravděpodobnost zásahu člověka meteoritem je 1:1 600 000. Jinými slovy: šance je malá, ale rozhodně ne nereálná. To může potvrdit Ruth Hamilton z města Golden, nacházejícího se v jihovýchodní Britské Kolumbii v Kanadě.

Mohla to být noc jako jakákoli jiná – Ruth Hamilton spala ve svém domě, když ji probudil štěkající pes, který ji upozornil na to, že do její ložnice vletěl kámen z vesmíru. „Pak už následoval jen obrovský výbuch a úlomky na mém obličeji,“ vzpomínala žena v úterním rozhovoru.

S meteoritem v posteli

„Vyskočila jsem z postele a rozsvítila světla. Nevěděla jsem, co mám dělat, tak jsem zavolala na tísňovou linku,“ dodala. „Mluvila jsem s operátorkou, která mi kladla různé otázky a v tu chvíli jsem odhrnula jeden ze dvou polštářů, na kterých jsem spala, a mezi nimi byl ten meteorit.“

Uhlově šedý kus horniny o velikosti zhruba menšího melounu spadl z vesmíru, prorazil střechu domu a strop místnosti. Nakonec spočinul na květinovém povlaku polštáře, jen několik centimetrů od místa, kde měla Ruth chvíli předtím hlavu.

Klepněte pro větší obrázek 
Meteorit v Kanadě prorazil střechu domu a dopadl do ložnice

„Třásla jsem se jako osika,“ řekla Hamilton. „Člověk tvrdě spí, myslí si, že je ve své posteli v bezpečí, a najednou ho může sejmout meteorit.“ Nutno podotknout, že Hamilton zpočátku nevěděla, že jde o meteorit. Spolu s policistou, který byl vyslán na místo, se nejprve domnívali, že se jedná o úlomky ze staveniště na nedaleké dálnici.

Vesmírného návštěvníka potvrzují vědci

Policista kontaktoval stavební dělníky, kteří mu řekli, že tu noc neprováděli žádné trhací práce. Někteří z nich ale viděli „padající hvězdu“ a zaznamenali několik rázů. Tato svědectví dovedla policistu k přesvědčení, že by se mohlo jednat o návštěvníka z vesmíru.

Klepněte pro větší obrázek Meteorit v ložnici

Hamilton následně o nálezu informovala tým odborníků ze Západní univerzity v Ontariu, kteří později potvrdili, že kámen skutečně pochází z vesmíru. „Je to určitě meteorit,“ řekl profesor na katedře fyziky a astronomie Peter Brown.

Žena plánuje poslat meteorit Brownovi a jeho týmu. Brown doufá, že během příštího měsíce určí typ meteoritu – zatím má podezření, že přiletěl z hlavního pásu asteroidů naší sluneční soustavy. Uvedl také, že to není poprvé, co někomu spadl meteorit do ložnice – v minulém roce se to stalo v Indonésii.

Diskuze (33) Další článek: Týden Živě: Čipy nejsou a jen tak nebudou. Chybí i další suroviny

Témata článku: Vesmír, Kanada, Sluneční soustava, Indonésie, Meteorit, Golden, Ruth, Střecha, Ontario, Ložnice, Britská kolumbie, Dům, PostelNejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

** Dlouho jsme si mysleli, že trpasličí galaxie krouží po oběžných drahách kolem Mléčné dráhy už dlouhé miliardy let ** Nejspíš to ale byl omyl ** Vplývá to z nových analýz pohybů těchto galaxií, které bylo možné udělat díky datům shromážděným observatoří Gaia

Stanislav Mihulka
Astronomie