Meteorologické extrémy: Od nelidských teplot přes ničivý vítr po nejdelší blesk

  • Kde byla naměřena nejvyšší a nejnižší teplota?
  • Kde spadlo nejvíc srážek a napadlo nejvíce sněhu?
  • Přinášíme přehled meteorologických rekordů z domova i ze světa
Meteorologické extrémy: Od nelidských teplot přes ničivý vítr po nejdelší blesk

Ačkoli si mnohá místa na území České republiky v uplynulých dnech „užívala“ velká vedra, k absolutním rekordům chyběl pořádný kus! Pojďme se podívat na meteorologické extrémy a s nimi související rekordy u nás i v zahraničí!

Nejvyšší teploty

Když už tu máme žhavé léto, nedá se začít jinak než nejvyššími teplotami. Podle Světové meteorologické organizace (WMO) byla nejvyšší zaznamenaná teplota naměřena 10. července 1913 v kalifornské oblasti Furnace Creek. Rekordní údaj má hodnotu 56,7 °C, nicméně jeho platnost je zpochybňována, protože později byly objeveny možné problémy s měřením.

Klepněte pro větší obrázek 
Rekordní údaj má hodnotu 56,7 °C

Christopher C. Burt, zabývající se historií počasí pro službu Weather Underground, se domnívá, že údaj z roku 1913 je „mýtus“ a je nejméně o 2,2 nebo 2,8 °C vyšší, než by odpovídalo skutečnosti. Dle jeho názoru byla nejvyšší spolehlivě zaznamenaná teplota na Zemi naměřena v Údolí smrti: 54,0 °C. To by ovšem bylo méně než teplota 55 °C zaznamenaná roku 1931 v Kebili v Tunisku.

Evropský rekord má Řecko, v Athénách 10. července 1977 naměřili 48,0 °C. Česko je až ve druhé polovině žebříčku, rekordní teplota 40,4 °C byla naměřena 20. srpna 2012. Překvapivě se nejednalo o oblast jižní Moravy, ale Dobřichovice ve Středočeském kraji, v okrese Praha-západ. 20. října 2013 byla odhalena socha, která toto maximum připomíná – vytvořil ji akademický sochař Petr Váňa.

Varovným prstem je rekord z letošního 1. července. Světová meteorologická organizace (WMO) uznala nový teplotní rekord pro antarktický kontinent, zaznamenaný 6. února 2020 na stanici Esperanza. Jeho hodnota je 18,3 °C. Odmítla však ještě vyšší teplotu 20,75 °C, která byla zaznamenána 9. února 2020 na automatické stanici pro sledování věčně zmrzlé půdy na ostrově Seymour.

Diskuze (3) Další článek: Microsoft přitvrzuje v boji proti útočníkům, za miliardy posílí kyberochranu

Témata článku: Příroda, Země, USA, Rusko, Austrálie, Evropa, Meteorologie, Atmosféra, Počasí, Afrika, Francie, Slovensko, Řecko, Rekordy, Tornádo, Úhrn, Bangladéš, Rekord, Litvínovice, Sníh, Missouri, Yukon, Jihomoravský kraj, Oklahoma, Nejnižší teplotaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tenhle čip proslavila omezení spojená s Windows 11. Co byste měli vědět o TPM

Tenhle čip proslavila omezení spojená s Windows 11. Co byste měli vědět o TPM

** Windows 11 budou požadovat, aby měl počítač TPM ** K čemu slouží, jak zjistit, zda jej v počítači máte? **Jak jeho případnou absenci vyřešit?

Jiří Kuruc
TPMWindows 11Bezpečnost
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy