Meteorologické extrémy: Od nelidských teplot přes ničivý vítr po nejdelší blesk

  • Kde byla naměřena nejvyšší a nejnižší teplota?
  • Kde spadlo nejvíc srážek a napadlo nejvíce sněhu?
  • Přinášíme přehled meteorologických rekordů z domova i ze světa
Meteorologické extrémy: Od nelidských teplot přes ničivý vítr po nejdelší blesk

Ačkoli si mnohá místa na území České republiky v uplynulých dnech „užívala“ velká vedra, k absolutním rekordům chyběl pořádný kus! Pojďme se podívat na meteorologické extrémy a s nimi související rekordy u nás i v zahraničí!

Nejvyšší teploty

Když už tu máme žhavé léto, nedá se začít jinak než nejvyššími teplotami. Podle Světové meteorologické organizace (WMO) byla nejvyšší zaznamenaná teplota naměřena 10. července 1913 v kalifornské oblasti Furnace Creek. Rekordní údaj má hodnotu 56,7 °C, nicméně jeho platnost je zpochybňována, protože později byly objeveny možné problémy s měřením.

Klepněte pro větší obrázek 
Rekordní údaj má hodnotu 56,7 °C

Christopher C. Burt, zabývající se historií počasí pro službu Weather Underground, se domnívá, že údaj z roku 1913 je „mýtus“ a je nejméně o 2,2 nebo 2,8 °C vyšší, než by odpovídalo skutečnosti. Dle jeho názoru byla nejvyšší spolehlivě zaznamenaná teplota na Zemi naměřena v Údolí smrti: 54,0 °C. To by ovšem bylo méně než teplota 55 °C zaznamenaná roku 1931 v Kebili v Tunisku.

Evropský rekord má Řecko, v Athénách 10. července 1977 naměřili 48,0 °C. Česko je až ve druhé polovině žebříčku, rekordní teplota 40,4 °C byla naměřena 20. srpna 2012. Překvapivě se nejednalo o oblast jižní Moravy, ale Dobřichovice ve Středočeském kraji, v okrese Praha-západ. 20. října 2013 byla odhalena socha, která toto maximum připomíná – vytvořil ji akademický sochař Petr Váňa.

Varovným prstem je rekord z letošního 1. července. Světová meteorologická organizace (WMO) uznala nový teplotní rekord pro antarktický kontinent, zaznamenaný 6. února 2020 na stanici Esperanza. Jeho hodnota je 18,3 °C. Odmítla však ještě vyšší teplotu 20,75 °C, která byla zaznamenána 9. února 2020 na automatické stanici pro sledování věčně zmrzlé půdy na ostrově Seymour.

Diskuze (3) Další článek: Microsoft přitvrzuje v boji proti útočníkům, za miliardy posílí kyberochranu

Témata článku: Příroda, Země, USA, Evropa, Meteorologie, Francie, Tornádo, Počasí, Austrálie, Slovensko, Rusko, Rekordy, Atmosféra, Afrika, Řecko, Seymour, Dobřichovice, Malta, Srážka, Rekord, Bangladéš, Brazílie, Missouri, Jižní Morava, LibědiceMicrosoft brzdí nedostatek čipů. Series S|X jsou přesto nejrychleji prodávanými Xboxy
Lukáš Václavík
Windows 11Microsoft OfficeFinanční výsledkyMicrosoft
Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

** Bluetooth se mělo stát univerzálním rádiovým protokolem ** Univerzalita mu zůstala, v rychlosti jej ale překonalo Wi-Fi ** Jeho symbol a název sahá až do 10. století

Jakub Čížek
BluetoothTechnologie
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika