Vesmír | Meteorologie

Meteorologie Titanu: Na Saturnově měsíci se točí prachové víry

  • I na Titanu se nejspíš točí prašné víry
  • Ty jsou známé též jako rarášci, anglicky „dust devils“
  • Pokud je to pravda, mohly být zásadním zdrojem pohybu prachu na povrchu Titanu

Saturnův velký měsíc Titan je opravdu zvláštní, bizarní svět. Navzdory mnoha podivnostem je ale vlastně nejspíš nejpodobnější naší Zemi, když si odmyslíme, že je žlutý, děsivě zmrzlý a namísto vody tam tečou kapalné uhlovodíky. Titan má vlastní, docela hustou atmosféru, ve které se odehrává svérázné počasí.

Brian Jackson z americké Boise State University a jeho spolupracovníci jsou přesvědčeni, že se na Titanu, stejně jako na Zemi nebo také na Marsu roztáčejí prašné víry, známé též jako rarášci, anglicky „dust devils“. Jestli mají pravdu, tak by takové prašné víry mohly být zásadním zdrojem pohybu prachu na povrchu Titanu, podobně jako je tomu na Marsu.

Duny prachu v oblasti rovníku i bouře

Americká sonda Cassini, která zkoumala systém planety Saturn mezi lety 2004 a 2017, pozorovala duny prachu v oblasti rovníku Titanu, které pokrývají asi 30 procent povrchu. Rovněž na Titanu zaregistrovala velkou prachovou bouři. Podle Jacksona a jeho kolegů vzniká na Titanu prach z uhlovodíkových aerosolů, které prší v atmosféře tohoto podivuhodného měsíce.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že při povrchu Titanu obvykle fouká jen velmi slabý vítr. Dokud se tam neobjeví rozsáhlá písečná bouře, a ty jsou podle všeho dost vzácné, tak by se prach na Titanu mohl pohybovat z místa na místo především díky prachovým vírům – pokud tedy skutečně existují.

Prachové víry totiž zatím nebyly na Titanu pozorovány. Jacksonův tým předpovídá jejich možnou existenci na základě meteorologických modelů, „nakrmených“ daty, získanými od malé sondy Huygens, která v průběhu mise Cassini v roce 2005 přistála na povrchu Titanu

Na prašných vírech je pozoruhodné, že i když je máme na Zemi často přímo před očima, tak vlastně stále přesně nevíme, jak fungují. Vypozorovali jsme, že vznikají za suchých a klidných podmínek, když sluneční záření ohřeje povrch a vrstvu vzduchu těsně nad povrchem.

Ohřátý vzduch v takovém případě stoupá vzhůru a vytváří spirály, které jsou viditelné díky polapenému prachu a písku. Prašné víry mají leccos společného s tornád. Na rozdíl od nich jsou ale obvykle suché a nedorůstají velikosti tornáda, ani nedosahují jeho destruktivní síly.

Váš názor Další článek: Apple a Google vylepšují svůj připravovaný systém chytré karantény. Bude ještě více anonymní

Témata článku: Vesmír, Země, Výzkum, Mars, Měsíc, Saturn, Počasí, Meteorologie, Cassini, Devils, Huygens, Brian, Prach, Rovník, Titan, Povrch, Bouře, Vír


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21