Mexiko úplně zakázalo prodej elektronických cigaret. Prý nejsou bezpečnější než klasické

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador v úterý 31. května podepsal dekret zakazující prodej elektronických cigaret v zemi. Náměstek ministra zdravotnictví Hugo López Gatell se v této souvislosti důrazně ohradil proti tvrzení, že vapování je bezpečnější než kouření klasických cigaret, které označil za „velkou lež“.

Oznámení bylo učiněno během prezidentova tiskového brífinku v den Světového dne bez tabáku, jehož cílem je informovat veřejnost o nebezpečí konzumace tabákových výrobků. Doprovázelo ho několik dalších opatření zaměřených na omezení kouření na veřejných místech – například na hlavním náměstí Zocalo v Mexico City a v okolních čtvrtích.

Mexický boj proti e-cigaretám

Rozhodnutí následuje po varování vydaném mexickou federální komisí pro zdravotní rizika, která prohlásila, že všechny alternativní tabákové výrobky mohou způsobit závažná onemocnění. Federální a místní úřady zahájily několik kampaní na vyhledávání a zabavování těchto zařízení v nejméně desítce států.

Jedním z argumentů pro zákaz všech typů e-cigaret, ať už s nikotinem, nebo bez něj, je, že různé příchuti slouží k tomu, aby „nalákaly děti a mladistvé, kteří se později stanou konzumenty jiných drog“, uvedla před schválením zákona senátorka Lilia Valdez.

V Mexiku platí zákaz kouření v uzavřených prostorách, na úřadech, v obchodech, barech a restauracích již více než deset let. Zákonodárci mají nyní hlasovat o tom, zda by mělo být zakázáno také na plážích, zábavních podnicích a stadionech.

Mexiko již v minulosti zakázalo dovoz elektronických cigaret, nicméně prodejci stále prodávají zboží, které měli naskladněné. Mnoho Mexičanů si kupuje e-cigarety a náplně do nich „pod pultem“ či ze zahraničních online obchodů.

Jsou stejně škodlivé, nebo méně?

Zákaz ve svém zdůvodnění odkazuje na údaje Světové zdravotnické organizace, podle nichž emise z elektronických cigaret „obsahují nikotin a další toxické látky, jež jsou škodlivé jak pro uživatele, tak pro neuživatele, kteří jsou pasivně vystaveni aerosolům“.

Výzkumů dlouhodobých účinků kouření elektronických cigaret je zatím málo, nicméně některé studie potvrdily jejich škodlivost. Podle výrobců a prodejců alternativních produktů obsahují tyto výrobky látky, které mohou být až o 95 % méně škodlivé. Konvenční cigarety mají oproti tomu vysoké riziko způsobení onemocnění chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) a různých typů rakoviny.

Hlavním argumentem firem uvádějících na trh alternativní tabákové výrobky, je, že na rozdíl od cigaret nepoužívají k dopravě látky do těla konzumenta spalování. Toto tvrzení převzaly také různé národní zdravotnické regulační orgány, například britská Agentura pro veřejné zdraví, americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a novozélandské ministerstvo zdravotnictví.

Na začátku roku 2020 americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvedlo, že zaznamenalo 2 807 případů, kdy pacienti zemřeli nebo byli hospitalizováni s poraněním plic v souvislosti s vapingem. Později uvedlo, že tyto případy, označované jako EVALI, byly spojeny s acetátem vitamínu E, jež je obsažen v některých náplních.

Diskuze (15) Další článek: V části Prahy nefungovala elektřina. Vyřadilo to z provozu i několik důležitých webů

Témata článku: Zdraví, Mexiko, Cigarety, Kouření, Mexiko City, Tabákové výrobky, E-cigareta, Nikotin, EVALI, Elektronická cigareta, Výrobek, OnemocněníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

** Hubbleův vesmírný dalekohled svoji výkonnou optiku zaměřuje i na hvězdu Betelgeuse ** Ta před časem předvedla velmi neobvyklé chování, které u mnohých vzbudilo očekávání exploze supernovy ** Na ultimátní výbuch sice nedošlo, i tak se ale na Betelgeuse dějí pozoruhodné věci

Stanislav Mihulka
DalekohledyAstronomie
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

** Čtečky otisků prstů máme ve smartphonech déle než 20 let ** Jaké máme druhy, a jak vlastně fungují? ** Ten, kdo je nejvíce rozšířil od nich naopak upustil

Martin Miksa
Čtečka otisků v displejiČtečka otisků prstůSmartphony
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy