Foto: NASA

Foto: NASA

Foto:  Barbara Eckstein ,  CC BY 2.0

Foto: Barbara Eckstein, CC BY 2.0

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: Buckley.af.mil

Foto: Buckley.af.mil

Foto:  Alfredo Garcia, Jr, ,  CC BY-SA 4.0

Foto: Alfredo Garcia, Jr,, CC BY-SA 4.0

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Moon_eclipse.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Moon_eclipse.jpg

Foto:  阿爾特斯 ,  CC BY-SA 3.0

Foto: 阿爾特斯, CC BY-SA 3.0

Foto:  Carl Milner ,  CC BY 2.0

Foto: Carl Milner, CC BY 2.0

Foto:  Barbara Eckstein ,  CC BY 2.0
Foto: NASA
Foto: NASA
12
Fotogalerie

Mezi fázemi Měsíce a zemětřeseními prý neexistuje žádná spojitost

V uplynulých letech bylo publikováno několik prací, podle nichž existuje korelace mezi fázemi Měsíce a velkými zemětřeseními. Z výsledků nového výzkumu však plyne pravý opak – mezi oběma zmíněnými věcmi prý žádná souvislost není, stejně jako není ani mezi zemětřeseními a ročními obdobími.

Susan Hough z US Geological Survey a její kolegové analyzovali záznamy o 208 zemětřeseních o síle 8 nebo více stupňů, přičemž se zajímali jak o lunární fázi, tak o přesné datum (den v roce). Výsledky naznačují, že v dané problematice hraje hlavní roli náhoda.

Podle dřívějších hypotéz by se rozsáhlá zemětřesení měla častěji vyskytovat během novu či úplňku, nebo těsně před začátkem/koncem zmíněných fází. Právě při novu nebo úplňku jsou totiž Slunce, Měsíc a Země v takovém vzájemném uspořádání, které jich údajně může způsobovat více.

Některé studie to zdánlivě potvrzují, jenže podle Hough se dosud nalezené vzorce nijak neliší od vzorců, která získáte i v případě, že termíny zemětřesení randomizujete. „Když máte náhodná data, můžete dostat všechny druhy zdánlivých signálů – stejně jako když házíte mincí, tak někdy pětkrát po sobě padne hlava,“ dodala Susan.

Největší počet zemětřesení, k nimž došlo v jeden den, činil 16 – a tento den opravdu nastal cca týden po novu – ovšem z pohledu statistiky nejde o nic významného.

Vliv, který má Měsíc či Slunce na příliv, sice ke vzniku zemětřesení přispět může, ale jeho efekt rozhodně není tak velký, aby ho bylo možné použít k předpovědím. Představa, že mezi fázemi Měsíce a zemětřesením nějaký vztah je, má ale dlouhou historii a nepochybně se tak s ní ještě mnohokrát setkáme.

Zdroj: Phys.org

Určitě si přečtěte

Články odjinud