Mezi SpaceX a Amazonem vypukl konflikt kvůli požadavku na změnu výšky některých satelitů Starlinku

Elon Musk nedávno požádal Federal Communications Commission (FCC), aby mu umožnila přesunout některé satelity Starlink do nižší výšky, než bylo původně plánováno. Tím ovšem naštval zakladatele Amazonu Jeffa Bezose.

Amazon se totiž domnívá, že navrhovaná výška by zasahovala do jeho vlastní plánované konstelace zvané Kuiper Systems. Z tohoto důvodu po předsedovi FCC chce, aby pro satelity Starlinku stanovil minimální limit 580 kilometrů – alespoň dokud se neprokáže, že žádné potíže nebudou.

Podle reportéra CNBC Michaela Sheetze SpaceX reagovala tím, že tvrzení o možném narušení konstelace Kuiper Systems označila za zavádějící a nařkla Amazon z používání nekalých konkurenčních praktik.

Sám Musk na svém Twitteru nepřímo připomněl skutečnost, že obě konstelace se nacházejí v naprosto odlišných fázích realizace. Amazon sice ohlásil projekt Kuiper v roce 2019, ale dosud do vesmíru neposlal jediný satelit.

Bezosova společnost si nicméně stojí za svým. „Fakta jsou jednoduchá. Navrhli jsme Kuiper System tak, abychom se vyhnuli interferenci se Starlinkem, a SpaceX chce nyní design svého systému změnit. Tyto změny nejenže ve vesmíru vytvářejí nebezpečnější prostředí z hlediska kolizí, ale také zákazníkům zvyšují rádiové rušení,“ sdělil její tiskový mluvčí CNBC a dodal:

„Navzdory tomu, co SpaceX zveřejňuje na Twitteru, jsou to právě změny navrhované SpaceX, které by narušily konkurenční soutěž mezi satelitními systémy. Je zřejmé, že je v zájmu SpaceX zadusit konkurenci již v kolébce, pokud může, ale rozhodně to není v zájmu veřejnosti.“

Diskuze (80) Další článek: Cetin letos postaví 90 tisíc optických přípojek. Rychlost v síti stoupla o 25 %

Témata článku: Vesmír, SpaceX, Elon Musk, Starlink, Twitter, Amazon, Jeff Bezos, Satelit, Připojení k internetu, Konstelace, Kuiper, FCC, Výška, CNBCStřih videa zdarma: Vyzkoušeli jsme 5 programů, většina je v češtině a umí i pokročilé funkce

Střih videa zdarma: Vyzkoušeli jsme 5 programů, většina je v češtině a umí i pokročilé funkce

Pro základní úpravu videa dnes stačí mobilní zařízení, nic ale nenahradí velký monitor a pořádný výkon počítače. Dobře použitelné editory lze používat zdarma v kategoriích od těch základních až po profesionální.

Stanislav Janů
Střih videaTipySoftware
Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

** Česko nekřižují pouze dopravní a nákladní letouny ** Každý den můžete na nebi potkat také hromadu radiosond ** Dnes se podíváme na jednu, která k nám doputovala až z Německa

Jakub Čížek
BastleníMeteorologie
Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
TabletyNákup a ceny