Mezi SpaceX a Amazonem vypukl konflikt kvůli požadavku na změnu výšky některých satelitů Starlinku

Elon Musk nedávno požádal Federal Communications Commission (FCC), aby mu umožnila přesunout některé satelity Starlink do nižší výšky, než bylo původně plánováno. Tím ovšem naštval zakladatele Amazonu Jeffa Bezose.

Amazon se totiž domnívá, že navrhovaná výška by zasahovala do jeho vlastní plánované konstelace zvané Kuiper Systems. Z tohoto důvodu po předsedovi FCC chce, aby pro satelity Starlinku stanovil minimální limit 580 kilometrů – alespoň dokud se neprokáže, že žádné potíže nebudou.

Podle reportéra CNBC Michaela Sheetze SpaceX reagovala tím, že tvrzení o možném narušení konstelace Kuiper Systems označila za zavádějící a nařkla Amazon z používání nekalých konkurenčních praktik.

Sám Musk na svém Twitteru nepřímo připomněl skutečnost, že obě konstelace se nacházejí v naprosto odlišných fázích realizace. Amazon sice ohlásil projekt Kuiper v roce 2019, ale dosud do vesmíru neposlal jediný satelit.

Bezosova společnost si nicméně stojí za svým. „Fakta jsou jednoduchá. Navrhli jsme Kuiper System tak, abychom se vyhnuli interferenci se Starlinkem, a SpaceX chce nyní design svého systému změnit. Tyto změny nejenže ve vesmíru vytvářejí nebezpečnější prostředí z hlediska kolizí, ale také zákazníkům zvyšují rádiové rušení,“ sdělil její tiskový mluvčí CNBC a dodal:

„Navzdory tomu, co SpaceX zveřejňuje na Twitteru, jsou to právě změny navrhované SpaceX, které by narušily konkurenční soutěž mezi satelitními systémy. Je zřejmé, že je v zájmu SpaceX zadusit konkurenci již v kolébce, pokud může, ale rozhodně to není v zájmu veřejnosti.“

Diskuze (80) Další článek: Cetin letos postaví 90 tisíc optických přípojek. Rychlost v síti stoupla o 25 %

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,