Michelin ukázal nové pneumatiky UPTIS – jsou odolné proti defektům a nemusí se nafukovat

Francouzská firma Michelin pracuje již od roku 2005 na konceptu pneumatik odolných proti propíchnutí. Po bezmála šestnácti letech se vývoj posunul o další krůček dál – firma poprvé ukázala novinku na reálném autě. V souladu se snahami o lepší udržitelnost se pochopitelně jednalo o elektromobil.

Novinka reaguje na skutečnost, že se ročně na celém světě vyrobí více než tři miliardy pneumatik. Michelin chce tento produkt učinit šetrnějším k životnímu prostředí. Kromě využívání přírodních materiálů toho hodlá dosáhnout omezením případů, které způsobují opotřebení a činí pneumatiky nepoužitelnými.

Pneumatiky, které se nebojí hřebíků

Unique Punctureproof TIre System (UPTIS) je bezdušová pneumatika, která díky své jedinečné konstrukci nevyžaduje plnění vzduchem a nikdy se nepropíchne. Firma v roce 2017 zveřejnila ukázkové video, v němž prezentovala veřejnosti svou vizi. Pneumatiky měly mít houbovitou strukturu a jejich dezén se měl „tisknout“ na k tomu určených stanicích.

Koncept UPTIS kombinuje kolo z lehké hliníkové slitiny a pružnou nosnou konstrukci, která je vyrobena z plastu vyztuženého skleněnými vlákny. Výrobce je přesvědčen, že díky tomuto provedení může nový koncept poskytovat vlastnosti běžných pneumatik.

Velkou výzvou je snaha o snížení ekologických dopadů pneumatik. V počáteční fázi budou obsahovat mimo jiné recyklovaný plastový odpad a postupem času je v plánu nahrazení naprosto všech součástí organickými nebo recyklovatelnými materiály.

Možná se dočkáme za tři roky

Až donedávna byly pneumatiky UPTIS jen konceptem, kterým jsme se mohli kochat v propagačních materiálech. Nedávno se hnuly pomyslné ledy – francouzský výrobce poprvé ukázal svůj produkt veřejnosti a pozval omezený počet lidí na zkušební jízdy.

Pneumatiky byly nainstalovány na elektromobilu Mini Electric a na první pohled zaujaly odhalenými bočnicemi, díky čemuž bylo možné vidět strukturu jejich konstrukce. Jejím hlavním cílem je eliminovat riziko vzniku plošek a rychlé ztráty tlaku.

Ředitel Cyrille Roget k tomu řekl: „Byl to pro nás výjimečný zážitek a největšího uspokojení se nám dostalo na konci předváděcí akce, kdy naši pasažéři, kteří byli zpočátku, pravda, trochu obezřetní, prohlásili, že nepocítili žádný rozdíl ve srovnání s běžnými pneumatikami.“

V tuto chvíli nejsou známy žádné informace o tom, jak náročný bude výrobní proces či jaká je cena použitých materiálů. Není tedy jisté, zda a případně o kolik budou nepropíchnutelné pneumatiky dražší ve srovnání s těmi konvenčními. Každopádně uvedení první pneumatiky UPTIS na trh bychom se měli dočkat v roce 2024.

Diskuze (46) Další článek: Vzpomínáte na spektakulární přistání dvou boosterů? Brzy jej SpaceX ještě trochu vyšperkuje

Témata článku: Technologie, Elektromobily, Automobily, Francie, Materiál, Koncept, Pneumatiky, Michelin, Plnění, Přírodní materiály, Konstrukce, Elektromobil, Pneu, Výztuž, Životní prostředí, DefektJak jsem „tunil“ sluchátka, aneb AKG K371 s náušníky Brainwavz

Jak jsem „tunil“ sluchátka, aneb AKG K371 s náušníky Brainwavz

Dnes už klasika AKG K371 v testu s popisem výměny náušníků a změn zvuku.

Alexandr Bray
Sluchátka
Google zruší aplikaci Street View, o samotnou službu ale uživatelé nepřijdou
Markéta Mikešová
Mapy GoogleStreet ViewMobilní aplikaceGoogle
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Lepší než AMD? Jaké jsou procesory Intel Core 13. generace Raptor Lake

Lepší než AMD? Jaké jsou procesory Intel Core 13. generace Raptor Lake

Intel představil novou, 13. generaci procesorů Core s označením Raptor Lake. Opět se nejprve zaměřil na nejvýkonnější modely, ty levné přijdou později.

Jan Pánek
ProcesoryIntel