Microsoft bude pomocí obřího vysavače z atmosféry sbírat CO₂, Coca-Cola z něj vyrobí limonádu

Deník The Wall Street Journal přinesl informaci o švýcarském startupu, který vytvořil obří vysavač pro zachycování oxidu uhličitého ze vzduchu. Novou technologii hodlá používat Microsoft v rámci své snahy stát se uhlíkově neutrální firmou. Dalším zákazníkem se chce stát německá automobilka Audi.

U většiny systémů, jejichž úkolem je zachycování nečistot, vyvstává Nerudovská otázka: „Kam s ním?“ V případě CO2 je využití doslova nabíledni – oxid uhličitý lze využívat v potravinářském průmyslu k nasycování limonád. Jedním z odběratelů je proto nápojový gigant Coca-Cola.

Z atmosféry do limonády

Největší nevýhodou vysavačů CO2 je jejich cena – jsou velmi drahé, a proto se zatím příliš nerozšířily. Jedná se o začínající technologii, která vyžaduje hodně elektrické energie, bohužel však zatím není škálovatelná. Některé firmy jsou však dostatečně velké a bohaté na to, aby se přes tyto problémy přenesly a technologii nasadily.

Mezi tyto firmy patří Microsoft a Audi, které ochotně investují do technologie, jež má z atmosféry stahovat oxid uhličitý. Nejen Coca-Cola využívá tento plyn ve svých sycených nápojích, kterým dodává perlivost. Na celosvětovém trhu s nápoji se ročně spotřebuje více než 10 milionů tun CO2.

Zařízení pro zachycování uhlíku funguje principiálně stejně, jako vysavač. Na jedné straně nasává pomocí třiceti ventilátorů vzduch z atmosféry. Ten pak prochází přes filtr, jež zachytí oxid uhličitý, který následně ukládá do nádrží. Jedno zařízení je schopné ročně zachytit až 1500 tun CO2.

Zatím se to nevyplatí

Výroba a instalace jednoho ventilátoru v tomto zařízení stojí až 220 000 dolarů (cca 4,7 milionů korun). Další položkou, podílející se na vysokých provozních nákladech, je elektřina. K tomu, aby projekt dával větší smysl, bude nutné snížit výrobní náklady a energetickou náročnost a zajistit snadnou škálovatelnost.

Manažer Coca-Coly Patrick Wittweiler přiznal, že se v počátcích museli potýkat s celou řadou problémů, týkajících se například přeměny oxidu uhličitého do zkapalněné formy. I dnes musí konstatovat, že používání recyklovaného CO2 je výrazně dražší než jeho výroba.

Pokud se celý projekt podaří dotáhnout do úspěšného konce, je docela dobře možné, že až si v budoucnosti otevřeme plechovku s limonádou nebo láhev se sycenou vodou, budou v ní bublinky plynu zachyceného z atmosféry obřími vysavači.

Diskuze (152) Další článek: SpaceX upravila Crew Dragon pro potřeby vesmírné turistiky. Pasažéři budou mít úžasný výhled

Témata článku: Technologie, Microsoft, Potraviny, Atmosféra, Coca-Cola, CO2, Audi, Limonáda, Oxid uhličitý, The Wall Street Journal, VysavačVychází Ubuntu 21.10. Má nové aplikace i funkce, avšak krátký život
Lukáš Václavík
UbuntuOperační systémyLinux
Resident Evil 7 už prodal celosvětově přes 10 milionů kusů

Resident Evil 7 už prodal celosvětově přes 10 milionů kusů

Sedmý díl hororové série slaví další velký milník.

Michal Maliarov
Resident Evil VIIByznys
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Kalifornie je přísnější než EU. Zakazuje benzínové sekačky a zahradní techniku se spalovacím motorem

Kalifornie je přísnější než EU. Zakazuje benzínové sekačky a zahradní techniku se spalovacím motorem

** EU chce od roku 2035 zakázat auta se spalovacími motory ** Kalifornie jde dál - od roku 2024 zakáže benzínové sekačky ** Prý v některých směrech znečišťují ovzduší více než auta

Karel Kilián
ZnečištěníZahradyUSA