Mikroskopická loď Voyager a ikonická 3DBenchy budou jednou možná dopravovat léky v těle

Skupina fyziků z nizozemské univerzity v Leidenu provedla experiment, který dojme každého majitele 3D tiskárny, který kdy vytisknul lodičku 3DBenchy. Ta jejich totiž skutečně plavala a ke všemu sama.

Abychom si to vysvětlili, 3DBenchy je jedním z nejznámějších modelů pro 3D tiskárny, který slouží ke kalibračním účelům – zejména na klasických FDM/FFF tiskárnách počínaje kusy za pár tisíc z Aliexpressu a konče třeba českými stroji od Josefa Průši.

 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
3DBenchy v řezacím softwaru a klasickém a obřím rozměru

Zatímco běžné rozměry lodičky jsou zhruba 6×3×5 cm, v Leidenu zvolili mikrotisk na mašině Photonic Professional GT2 s technologií dvoufotonové polymerizace (vytvrzování fotocitlivého polymeru), a tak se jim podařilo vyrobit 3DBenchny včetně kapitánského můstku a dalších drobných detailů při délce paluby pod 50 μm. Tedy 0,005 cm.

Klepněte pro větší obrázek
Kosmická loď  Voyager a 3DBenchy vytištěné s velikosti několika desítek mikrometrů

Tisk malých lodiček ale samozřejmě nebyl konečný cíl. Hotový výrobek vložili společně s dalšími do mašiny Cressington 208HR, která slouží k přesnému nanášení libovolného povlaku. V tomto případě se jednalo o 5nm vrstvičku platiny a palladia.

Platina a palladium byly klíčové látky, vědcům šlo totiž o výrobu syntetických mikroswimerů – mikroskopických objektů, které se pohybují v tekutinách. Mohou to být třeba bakterie a další mikroorganismy v lidském těle.

Klepněte pro větší obrázek
Sledování mikroskopického pohybu syntetických mikroswimerů

Když nyní hotovou lodičku ponořili do roztoku vody a peroxidu vodíku, došlo k chemické reakci mezi molekulami platiny, palladia a peroxidu vodíku a lodička se začala pohybovat všemi směry. Vědci v rámci experimentu sledovali, zdali lze způsob pohybu kontrolovat tvarem plavidla, čehož by mohli v budoucnu využít při vývoji nových způsobů dopravy léků na přesné místo v těle.

Do kádinky s peroxidem se proto nedostala pouze populární lodička, ale i další složité tvary a dokonce i kosmická loď Voyager ze ságy Star Trek.

Podívejte se, jak se tiskne 3DBenchy v obvyklých rozměrech na klasické FDM/FFF 3D tiskárně:

DBencddddd

Diskuze (1) Další článek: Qi má sourozence. Bude bezdrátově nabíjet vrtačky a napájet kuchyňské spotřebiče

Témata článku: 3D tisk, Věda, Fyzika, Medicína, Chemie, Experiment, loď, Mikroskop, Platina, Lodička, Kosmická loď, Josef Průša, AliExpress, Lék, Star Trek, Voyager, Tiskárna, Palladium, Leiden, Mikroskopy na Heureka.czLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nekonečný projekt Star Citizen vydělal už přes 400 milionů dolarů

Nekonečný projekt Star Citizen vydělal už přes 400 milionů dolarů

Skončí někdy tato finanční výprava fanoušků?

Michal Maliarov
ByznysSimulátory
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace