Mikroskopická loď Voyager a ikonická 3DBenchy budou jednou možná dopravovat léky v těle

Skupina fyziků z nizozemské univerzity v Leidenu provedla experiment, který dojme každého majitele 3D tiskárny, který kdy vytisknul lodičku 3DBenchy. Ta jejich totiž skutečně plavala a ke všemu sama.

Abychom si to vysvětlili, 3DBenchy je jedním z nejznámějších modelů pro 3D tiskárny, který slouží ke kalibračním účelům – zejména na klasických FDM/FFF tiskárnách počínaje kusy za pár tisíc z Aliexpressu a konče třeba českými stroji od Josefa Průši.

 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
3DBenchy v řezacím softwaru a klasickém a obřím rozměru

Zatímco běžné rozměry lodičky jsou zhruba 6×3×5 cm, v Leidenu zvolili mikrotisk na mašině Photonic Professional GT2 s technologií dvoufotonové polymerizace (vytvrzování fotocitlivého polymeru), a tak se jim podařilo vyrobit 3DBenchny včetně kapitánského můstku a dalších drobných detailů při délce paluby pod 50 μm. Tedy 0,005 cm.

Klepněte pro větší obrázek
Kosmická loď  Voyager a 3DBenchy vytištěné s velikosti několika desítek mikrometrů

Tisk malých lodiček ale samozřejmě nebyl konečný cíl. Hotový výrobek vložili společně s dalšími do mašiny Cressington 208HR, která slouží k přesnému nanášení libovolného povlaku. V tomto případě se jednalo o 5nm vrstvičku platiny a palladia.

Platina a palladium byly klíčové látky, vědcům šlo totiž o výrobu syntetických mikroswimerů – mikroskopických objektů, které se pohybují v tekutinách. Mohou to být třeba bakterie a další mikroorganismy v lidském těle.

Klepněte pro větší obrázek
Sledování mikroskopického pohybu syntetických mikroswimerů

Když nyní hotovou lodičku ponořili do roztoku vody a peroxidu vodíku, došlo k chemické reakci mezi molekulami platiny, palladia a peroxidu vodíku a lodička se začala pohybovat všemi směry. Vědci v rámci experimentu sledovali, zdali lze způsob pohybu kontrolovat tvarem plavidla, čehož by mohli v budoucnu využít při vývoji nových způsobů dopravy léků na přesné místo v těle.

Do kádinky s peroxidem se proto nedostala pouze populární lodička, ale i další složité tvary a dokonce i kosmická loď Voyager ze ságy Star Trek.

Podívejte se, jak se tiskne 3DBenchy v obvyklých rozměrech na klasické FDM/FFF 3D tiskárně:

DBencddddd

Diskuze (1) Další článek: Qi má sourozence. Bude bezdrátově nabíjet vrtačky a napájet kuchyňské spotřebiče

Témata článku: 3D tisk, Věda, Medicína, loď, Fyzika, Chemie, Experiment, Mikroskop, AliExpress, Voyager, Kosmická loď, Tiskárna, Platina, Star Trek, Leiden, Lodička, Lék, Palladium, Josef Průša, Mikroskopy na Heureka.czJe to hvězda? Je to asteroid? Ne, je to JWST. Astronomové pozorují světelné křivky slavného teleskopu

Je to hvězda? Je to asteroid? Ne, je to JWST. Astronomové pozorují světelné křivky slavného teleskopu

** Astronomové ze Země pozorují Vesmírný dalekohled Jamese Webba ** Jeho jasnost se v průběhu času mění ** A to doslova rychle a zběsile

Petr Kubala
Teleskop Jamese WebbaAstronomie
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival