Zdá se, že závod miliardářů o kolonizaci vesmíru bude probíhat přinejmenším na dvou frontách. Na jedné straně stojí ředitel SpaceX Elon Musk se svým snem vyslat v roce 2024 lidi na Mars. Na straně druhé je šéf Amazonu a společnosti Blue Origin Jeff Bezos, který je přesvědčen, že praktičtější bude začít na nejbližším vesmírném tělese – tedy na Měsíci.
V rozhovoru pro magazín GeekWire Bezos na konferenci International Space Development Conference načrtl svůj plán vyslat lidi na Měsíc a postavit zde stálou lunární základnu. Má přitom pragmatický pohled na to, proč bychom něco takového mohli v budoucnosti potřebovat.
„Země není příliš dobré místo pro těžký průmysl. Nyní v tomto směru vyhovuje, ale v nepříliš vzdálené budoucnosti – mluvím o desetiletích, možná 100 letech – začne být jednodušší mnoho věcí, které v současné době děláme na Zemi, dělat ve vesmíru,“ uvedl Bezos.
Přesun těžkého průmyslu do vesmíru je prý jediný způsob, jak ustát stále se zvyšující poptávku po energii, související s rostoucí populací na Zemi. Naše planeta by se tak stala primárně místem k životu, něčím jako „obytnou zónou“, zatímco těžký průmysl by se ze Země přesunul do vesmíru.
Poletíme do zaměstnání na Měsíc?
V krátkodobém výhledu je cílem Blue Origin snížení nákladů na lety do vesmíru – zpočátku s novou suborbitální kosmickou lodí New Shepard, v roce 2020 pak s orbitální lodí New Glenn.
Z dlouhodobého hlediska je Bezosovou vizí připravit cestu pro miliony lidí pracujících ve vesmíru. Tito lidé budou žít a pracovat uvnitř obrovských základen, což je koncept, se kterým před několika desetiletími přišel fyzik Gerard K. O'Neill, jehož myšlenky o osídlení vesmíru doslova pohánějí Bezosovo nadšení. Právě mezi tyto dvě fáze zapadá Bezosova vize osídlení Měsíce.
V Bezosově vizi budoucnosti budou lidé žít a pracovat ve vesmírných základnách napájených sluneční energií. Tyto základny přitom mají být nejen na Měsíci, ale také jinde ve sluneční soustavě.
Přirozená družice Země je logicky na prvním místě, protože je blízko, má dostatek slunečního světla a ložiska ledu ve stínu kráterů poblíž měsíčních pólů, který by šlo proměnit na pitnou vodu. Lunární města pro nové obyvatele by měli postavit roboti.
Půjde to s NASA, nebo bez ní!
Kosmickou loď Blue Moon, určenou k přistání na povrchu Měsíce, chce Blue Origin postavit ve spolupráci s NASA. Toto partnerství veřejného a soukromého sektoru by výrazně urychlilo možnost dopravy lidí k našemu vesmírnému sousedovi.
Zatím jsou to sice jen a jen plány, nicméně Bezos je připraven i na situaci, kdy by se NASA myšlenky na budování měsíční základny vzdala. Nevylučuje tak spolupráci se SpaceX či s Evropskou kosmickou agenturou. Spolupráce a spojení sil by mohlo přispět k rychlejšímu dosažení cíle, než když každý subjekt bude budovat vlastní základnu.
Vybudování lunární základny není jen o postavení rakety, vyslání několika lidí a přistání. Jde o mnohem širší a komplikovaný projekt. Bezos říká, že společnost Blue Origin je ochotna udělat vše, co bude potřeba k dosažení cíle. Tedy alespoň dokud nevyčerpá finanční prostředky, což se právě teď nejeví jako zásadní problém.
Bude to sice náročný běh na dlouhou trať, ale Bezos si ho jako nejbohatší člověk na světě, jehož majetek přesahuje 130 miliard dolarů, může dovolit.
S čím bude létat Bezos: