Každý ať dělá to, co umí nejlíp.
Gates je frajer. Len s tymi peniazmi co ma sa mi zda, ze by jeho snahy mohli napredovat aj rychlejsie.
Tak ono to ma celkem slusny drive. Samozrejme kdyby se soustredil jen na prospesne veci (lekarsky vyzkum) a nefinancoval skodlive veci (klimasvindl), bylo by to jeste mnohem lepsi. Ale jsou to jeho penize.
Jsou to dva (oba spatne) extremni postoje.Na jedne strane histerie z toho, ze se podminky na zemi meni (coz delaji uz miliardy let, a soucasti je vzdy vyhynuti starych a vyvoj novych forem zivota) a snaha tomu za kazdou cenu zabranit (kvuli te nasi forme zivota). Proti vetru se bohuzel chcat neda, ale da se v tom utopit libovolny objem financi. Tim se ovsem vychozi pozice neustale drobne meni (ale hlavni trend prelidneni zustava).Na druhe strane je uvedomeni si te marne snahy, uplna rezignace a pokus o utek. Sice je to za aktualnich podminek stejne idealisticka predstava, jako komunismus, ale tim, ze se to zkousi a utraceji se v tom v podstate libovolne velke objemy financi, se ty "aktualni podmniky" prubezne trochu meni, a nerealnost takoveho podniku drobne klesa.Ted je to o tom, jestli si zhorsit zivotni podminky, aby ten sesup trval dyl, nebo vsechno vsadit na divokou kartu, ze bude jak a hlavne KAM utect. To KAM se radeji moc neresi (protoze je to soucasne o tom KOLIK)Asi by to melo byt nejak vyvazene, nebo se taky muzeme vratit k puvodnim metodam snizovani populace (valky pesaku proti kanonum, konec ockovani, revoluce a civilizacni upadek), a proste pockat na dalsi civilizacni cyklus (a ze uz jich bylo) a doufat, ze ten krach a upadek civilizace prijde driv, nez uplne zniceni zivota na planete.
Bohate staci, keby vyspele krajiny namisto riesenia volby pohlavia pomahali chudobnym krajinam. Kedze znecistovanie oceanov a podobne sracky robia prave tie chudobne krajiny. A ked im nebudu deti zomierat na hladomor a malariu a nebudu musiet pracovat 3h na balicek kondomov, tak mame sancu zastavit aj populacnu exploziu.
akorat ze nejvetsi znecistovatele jsou ty nejvyspelejsi staty (objem, spotreba a vyvoz plastu), kondomy se daji v Africe sehnat i zdarma (neziskovky), ale vira podporena papezem (zase bohate staty)... a vice deti je stejne pro Afriku totez co u nas duchodove pripojisteni, takze nic by se nezmenilo.
klimaticke zmeny, choroby, hladomor - to je len prirodzena reakcia prirody na jediny problem - premnozenie ludstva. A nevsimol som si ze by Gates proti tomu nieco robil. Zatial len bojuje proti nasledkom ale nie proti pricineJe neudrzatelne aby v Afrike bol priemer 6deti na zenu alebo ze v Pakistane za 50 rokov pribudlo 200 milionov ludi alebo v Indii za ten isty cas 1 miliardaZachranovanie ludi - o tom sa sice krasne cita v novinach. Ale dokym bude bojovat s veternymi mlynmi vo vojne ktora sa neda vyhrat je to len strata casu a plytvanie zdrojomi.
Klimaticke zmeny jsou o dost starsi nez lidstvo. Choroby a hladomor taktez.Dost to narusuje tuhle verzi pohadky. ;o)
Je rozdiel s hladomorom pred 500 rokmi ked sa nepouzivali priemyselne hnojiva a dneskom.Tak isto je rozdiel v dopadoch klimatickych zmien na pracloveka a na dnesnu spolocnostO rozdiele o chorobach v dobach ked lekari vsetko liecili pustanim zilou a dnesnou medicinou snad ani nemusim pisatTak sup sup precitat si nejake rozpravky a do postele spat
no jedna z konspiracnich teorii rika, ze chce Gates tim svym ockovanim celou Afriku sterilizovat... takze treba nakonec dela neco i proti tomu prelidneni 😁. Ale jinak souhlas, take to povazuji za hlavni problem lidstva.
Je úsměvné jak se Elon snaží tvářit že těmi svými raketami vlastně zachraňuje lidstvo. Při tom každým další start znamená pro naší planetu (náš domov) další hřebíček do rakve naší planetě v podobě spotřebovaných surovin a vyprodukovaných CO2. Za mě je nejdůležitější chránit a zachránit naší planetu před lidstvem a ne lidstvo. My jsme jen drzí škůdci kteří provrtávají celou planetu kteří kdyby vyhynuli tak se planetě jen uleví. A teď ještě chceme provrtávat Mars. Ty obavy z pádu meteoritu myslíte vážně? Vy opravdu neznáte historii naší planety? Prozradím vám že je starší než 2000 let a že za posledních x milionů let nedošlo k události která by dokázala vyhubit lidstvo a vy se meteoritu bojíte jako čert kříže? K těm kolonistům. Asi se vážně najdou lidé kteří budou chtít nejméně pár let strávit na pusté planetě. Ale moc to nechápu. Nejspíše to jsou lidé kteří doposavaď trávili svůj život v betonové džungli velkoměsta a o přírodě naší planety slyšeli jen z monitoru svého PC.
Spočítal jste si někdy jaký je podíl vesmírných letů na celkové zátěži planety leteckou dopravou? Jedno dopravní letadlo spotřebuje za hodinu letu jedenáct tun paliva. Přitom letí celou dobu v husté části atmosféry. Raketa hustými vrstvami atmosféry jen kolmo rychle proletí a pak už letí v kosmickém prostoru. A než začnete namítat že zaneřáďujeme kosmický prostor, víte jak obrovské množství plynů vyvrhuje třeba naše Slunce do svého okolí každou sekundu?
Neříkám že "kolonizace" (nevěřím že se povede) Marsu bude tím největším pomyslným hřebíkem pro rakev naší planety. Jen to bude jeden hřebík z x tisíců dalších. A ten hřebík bude vedlejším produktem toho že bude parta snílků sedět v kukaních na povrchu pustého marsu (třeba i v roce 2200) zatím co na planetě zemi si dále budeme žit oproti marsu jako v ráji. Jen se špinavějšími plážemi a vzpomínkami na války o suroviny a vyhynulé druhý zvířat.
Názor byl 2× upraven, naposled 29. 9. 2021 11:09
Ale co s tím mají společného vesmírné lety? Nedají se problémy řešit i souběžně?
Muskovy rakety to sice nedělají, ale není problém systém předělat na spalování kyslíku a vodíku, jak to má třeba Bezos. Schválně, kolik tímhle způsobem vyprodukujete CO2?
Planeta je kus šutru - té neuškodíme, ani se ji neulevi
Já osobně teda vyhynout nechci. Ale pokud se do toho tak hrnete, klidně začněte od sebe.
Bezva, tak vymítíme všechny nemoci třetího světa. Místo sedmi miliard nás tady budou násobky, takže lidé nebudou umírat na nemoci, ale na primitivně vedené války s islámským podtextem. Jestli to nějak sníží emise CO2, tak to silně pochybuju...
Realita je jinde. Problem je chudoba zemi tretiho sveta. Diky chudobe maji tak velkou porodnost. Muzete si o tom precist clanky, vedecke publikace / jestli chcete.Co jedine opravi populacni expanzi v chudych regionech je opravdu investovani do vzdelani a zvysovani zivotni urovne. V tom ma Bill Gates pravdu. A ma pravdu i v jinych vecech ohledne nemoci, ale to globalni oteplovani mu teda nezeru... Al Gore ukazal uz drive, ze je to jen politika :)
Lepší cesty do Vesmíru než hubit chudáčky komáry, kteří jen chtějí pokojně žít na této planetě jako každý jiný živý tvor 😉
Mě to na Mars taky nijak neláká. Vždyť tam nic není, žít se tam nedá, možná jen nějaký čas přežít. Možná tak na Měsíc, maximálně na týden, než to začne nudit.
Tak Měsíc je zajímavý tím, že tam půjdou velmi levně těžit suroviny, jako je 3He do fúzních reaktorů. Díky nižší gravitaci půjde jakýkoliv materiál dopravovat do kosmu mnohem levněji (v řádech). Mars má zase výhodu CO2 a vody, půjde tam postavit celá infrastruktura na výrobu metanu, který pak můžeme tankovat do raket letících kolem. 38% gravitace Země je pořád velkým ušetřením, když si vezmeme, že potřeby paliva vzhledem ke gravitaci rostou kvadraticky.
Silnice budou a vyléčené malárie budou lidstvu na pendrek, až sem zase plácne něco takového, co vyhubilo dinosaury.
To řikal už první post, no. Ty jiný posty nečteš nebo je ti to spíš jedno viď?
vždycky tu byly lidi co poslední niklák rozdali chudým . Ale pak tu taky byly lidi co všechny prachy dali za výpravu na druhý konec světa , vynalezli nějaký stroj nebo zkoumali jev který v jejich době neměl žádný využití .
Libi se me vse co resi B.G., je toho o dost vic nez tady v clanku, napr jaderny reaktory na vyhorely palivo, ale kdyby se kolonie na Marsu odlozila az se vyresi ty vazny pozemsky problemy, tak nevim jestli by to nekdy bylo. Je hezky ze se miliardari neválí na pláži a makaj na dulezitych vecech.
Nevim Bile, zrovna Muskovi vycitat, ze toho dela malo pro Zemi a lidstvo...
Napr. chce zaneradit celou oblohu satelitama. Opravdu bozi napad. Uz se clovek ani nepodiva normalne na nocni oblohu. Pohadky jako chce celou planetu spojit mu nezeru. Jen dalsi zdroj penez na ukor lidi na celem svete. Je pro mne nepochopitelne, ze to nekdo vubec povolil.
Co se amatérského pozorování týká, tak vás to ovlivní jen v určité časy, jen na určité části oblohy a to jen relativně málo. Dokonce bych se dovolil odhadnout že méně než předcovidová letadla
takze budou letadla i satelity, jen Musk chce tusim 12 000 a dalsi uz se tresou jak vypusti svoje, parada. kolik jich bude? 20 000, 30, 50k? ... uzasna vyhlidka
to mi chces povedat ze kvoli 50k satelitom neuvidis hviezdy ci ako?
Dívat se v noci na hvězdičky nějak půjde, horší to budou mít astronomové. Ale k čemu vlastně astronomii? Důležité je mít na dovolené pod stanem Netflix ve 4K, ne?
A to je moc? Mě to přijde jako kapka v moři.Zdar Max
No ja jsem spis zastancem starlinku, ale to co pisete je, pri vsi ucte, hovadina. Neni to urcita cast oblohy, ta sit je/bude pomerne velice husta. Letadla letaji v presne danych koridorech a je snadne zjistit kdy v danem miste letadlo poleti. Je velka sance ze vetsinu pozorovani bude mimo letecky koridor, pripadne mohu odjet o kus dal a mam vyhled na dane misto oblohy mimo ten koridor. Navic tech letadel v koridoru v noci poleti pomerne malo, jednotky za hodinu."Koridoru" druzice se nevyhnete, to vam nepomuze odjet par kilometru vedle. Navic jsou velmi huste a prulet je mnohem castejsi. Navic jich budete mit ve vyhledu nekolik.Zkuste se v noci podivat na oblohu a reknete mi kolik letadel najednou vidite. Zadne? Jedno? Dve? Jestli vic nez dve tak bydlite u letiste. Vite kolik Starlink satelitu vidite najednou? Zhruba 1/3 ze soucasnych 1350 stelitu. Az jich bude 12000 tak kolem 4000.
Bill nema rad Elona, navyse shortoval Teslu a prisiel o peniaze. Bill podporuje spalovacie motory na biopaliva, takze ostali iba tie choroby
Možná že Muskovy autonomní elektromobily, které vyvíjí, aby měl čím jezdit po Marsu, prospějí klimatu víc než všechny Billovy kecy
To by me teda zajimalo jak elektromobily prospeji klimatu. Muzou prospet lokalne pro cistotu ovzdusi, ale tu elektrinu musite tak ci onak vyrobit. Souvislost s resenim klimaticke krize opravdu nevidim.
Názor byl 1× upraven, naposled 28. 9. 2021 22:53
Ačkoliv si o ekologii elektromobilů myslím svoje, tak můžou pomoci tak, že se budou nabíjet v noci nebo kdykoliv, kdy bude přebytek elektřiny - tzn na nabíjení (motivace bude díky nižší ceně za kWh v nízkém tarifu) využiješ energii co by jinak k ničemu nebyla. A že takových okamžiků bude (díky výstavbě OZE...)
Uz si pocul o Solar + Wind + Nuclear?
Uz si pocul o tom ze ti sami co propaguji EV chteji zrusit Nuclear? A uz si pocul o tom ze Solar a Wind nepujdou v noci a bez vetru? A ze musi mit zalohu - naprikad v Nemecku uhelne (a ted plynove) elektrarny - A ze si tim podstatne zvysili vypousteny CO2?
a uz si pocul o baterkach ako zalohe?
Elektromobily neřeší jen emise z výfuku ale mnoho dalšího. Tady jen několik málo bodů:1. Nevypouští lokální jedy do vzduchu2. Snižují hlučnost3. Snižují vibrace4. Nespalují kyslík (spalování potřebuje obrovské množství kyslíku ke svému hoření)5. Neohřívají planetu zbytečným teplem - 2/3 energie se při spalování přemění na teplo, které zbytečně ohřívá planetuElektromobily snižují energetickou náročnost na pohyb člověka, nabíjí se 70-90% z nadbytečné energie, která se tak jako tak musí vyrobit (noční proud, ...)Jen ten zbytek potřebujete nabíjet na rychlonabíječkách.Elektřina je zatím ten nejlepší zdroj energie co lidstvo vynalezlo. Nic jiného zatím nemáme.Každý rok se výroba elektřiny posouvá do obnovitelné části a stává se stále více ekologičtější.To znamená elektromobil vyrobeny dnes bude za 10 let provozovány na daleko "čistší" elektřinu.O proti tomu spalovák je každým dnem horší a horší. Nové benziny nemají téměř už žádný potenciál stát se čistším.Elektřina ano a do budoucna na stále větší potenciál být čistší.Za několik 10-tek let tu snad konečně bude elektřina z fixních reaktorů a to bude revoluce ve výrobě elektřiny! Ale toho se asi už nedožijeme, nicméně jednou to přijde.
Ačkoliv souhlasím, že elektromobilita je cestou, některé Vaše body jsou sporné. Možná mi je dovysvětlíte.ad 5) I elektromobily vyrábějí odpadní teplo- Co je energetická náročnost na pohyb člověka? Ujít 5km denně je stejně doporučovaných ze zdravotních důvodů. A i tak nejsem přesvědčený, že stroj je efektivnější než člověk ve spotřebě celkové energie- Jak se může spalovák stávat z ničeho nic horším? Naopak jeho efektivita se neustále posouvá a dnešní motory mají nižší spotřebu, než před 20 lety.- Co je fixní reaktor? Případně jaká je jeho technologická náročnost? Budu tady ještě celkem dlouho.
Možná se snažil říct, že elektoauta jsou extrémně efektivní. Že u spalováku je potřeba x kWh (ve formě benzínu, ale to je jedno), zatímco elektroauta potřebují několikanásobně míň energie na kilometr.Je to vidět na dojezdu - pokud si člověk přepočítá kolik energie je v 60litrech benzínu (jedna nádrž) , tak to dělá nějakých 540kWh. Zatímco elektromobil se stejným dojezdem potřebuje třeba jen 70kWh baterku. Samozřejmě v zimě se odpadní teplo hodí atd atd..ale prostě obecně řečeno jsou spalováky šíleně neefektivní
Neefektivní, ale doposud stále mnohem, mnohem a mnohem praktičtější než cokoli jiného.
Každého baví něco, růst by měl být ve všech oborech. Kdyby se všichni zaměřili jen na nemoci a klimatické změny, nemuselo by nás to nikam posunout.Jasně, mohlo by to třeba dojít do stádia, že by byli všichni zdraví a Země ok, ale to pak může např. dovyřešit meteorit a je konec. Když budou ale kolonie i na jiných planetách, půjde život dál. Je to jen příklad, jeden z mnoha, proč diverzifikace je lepší volba.Zdar Max
Kolonizace vesmíru zní skvěle, ovšem soběstačnou kolonii na cizí planetě nejspíš neumíme vytvořit a udržet.Pokus o oddělenou a soběstačnou kolonii tady na Zemi dopadl katastrofou ( https://en.wikipedia.org/wiki/Biosphere_2 ) a od té doby nikdo nic podobného radši ani nezkusil. Jak to chce někdo provést na cizí nehostinné planetě, když si to nevyzkoušel tady, kde je mnohem jednodušší vyřešit případný omyl?
Stejně tak se můžete ptát evropských kolonizátorů Ameriky v 16. století, proč riskovali svůj život a svoji rodinu v nějakým prdelákově (na tehdejší poměry) za oceánem, když si mohli lebedit v usazeném a odladěném životě v Evropě.
Na Marsu by se aspon nemuselo stat to co v 16. st. v americe, ze diky belochum vymrelo 90 % indianu :)
Protože vesměs si v Evropě naopak moc nelebedili, takže život v koloniích pro ně představoval šanci na lepší budoucnost. Jenže kolonie byly jen jiný kus Země - byl tam dýchatelný vzduch, pitná voda, obdělávatelná půda, lesy, zvěř ... proč myslíte, že se cpali do Ameriky a ne třeba na Saharu, která by byla podstatně blíž?
Pokusy na Zemi maji malou motovaci, sype se do nich malo penez. Az na Marsu budou stavet prvni pokusy o zakladnu a budou mit problemy, pak teprve je budou intenzivne resit i pomocí pokusů na Zemi.Tu sobestacnou kolonii tam fakt neumime vytvorit, to se teprve naucime a nebýt lidí jako Musk, tak by to trvalo hrozne dlouho. On to urychluje a i tak to pujde pomalu.
Pokud to tedy chápu správně, tak vy tvrdíte, že pokud něco neumíme, tak to nemáme zkoušet bádat a řešit? Nebo v čem je ta vaše myšlenka?Ti, co posunují vývoj dál, nehledají důvody, proč něco nemůže jít/fungovat, ale hledají cestu, aby to šlo. Bohužel, diskuse jsou plný lidí, co pořád poukazují na to, proč něco nemůže fungovat místo toho, aby zkusili navrhnout řešení.Vize jsou k zamyšlení a bádání, zda a jak to zrealizovat.Zdar Max
Maxi, myslím si, že to netvrdí. Poslechli jste si ten rozhovor? Nadpis je clickbait a nebylo Billovým záměrem aby nám pisálci mohli předhodit další podřadnej matroš s flame potenciálem. Bill tu odpověď pojal tak, že jejich motivaci nerozumí protože jeho uhranuly místní problémy. Ne že by jim doporučoval s tím přestat. Takže celá diskuse je zbytečná a zavádějící. Myslím si, že Roman tvrdí, že je třeba nějaká prioritizace, protože udržitelná Země je mnohem náročnější problém, a pokud selže on, nebude ani prostor pro experimenty na jiných planetách zcela jistě, zatímco výhled meteoritu je čistě statistický a navíc může existovat mnohem levnější způsob jak ho odklonit. A zde je potřeba velký množství základního výzkumu, který pan Musk nezaplatí protože on dělá komerční projekty který se musejí zaplatit. A je otázka názoru, kolik například ty starlinky maj na svědomí co2 a jestli je jejich užitek odpovídající. Možná tam nějakou loď Musk opravdu pošle ale až nakonec ten čas na soběstačnou kolonii nastane, bude Muskova technologie zoufale zastaralá, stejně jako pro nás pan Braun. A Musk v oblasti raket nedělá žádnej výzkum nebo vynalézání. Inženýring staví komplexní stroje, ale vztah investic a výstupů je mnohem predikovatelnější než než u výzkumu nebo vynálezu. Tam je predikovatelnost mnohem horší a proto základní výzkum platí hlavně státy. Já bych k tomu dodal osobní pohled že terraformace Marsu by byla za trest spousty generací v malinkejch habitatech na tohle nás evoluce nevybavila a já bych se tam rozhodně narodit nechtěl. A kdyby přišel meteorit, tak zase vznikne jinej inteligentní druh, protože výjimeční připadaj lidi pouze lidem.
Já netvrdím že Gates něco tvrdil. Jen jsem sdělil můj názor na vývoj a jeho směry.Pokud jde o prioritizaci, tak k tomu jsem se již vyjádřil, že s tím nesouhlasím a důvody jsem uvedl. Tj. zaměřovat se prioritně na konkrétní věci a zanedbávat ostatní nepovažuji za ok, navíc každého baví něco, takže to je další důvod, proč nenutit lidi se zaměřit na jiné věci. A pak je tu mnohdy dokázaný jiný důvod, že jedno odvětví výzkumu přináší přínos jinému odvětví (viz všechny ty věci, co se díky vesmírným programům dostaly ke smrtelníkům).Takže když to přepálím, tak třeba někdo díky zkoumání vesmíru přijde na antigravitační technologii, která pak možná bude mít ještě větší přínos pro emisní a jiné ekologické problémy na Zemi, než všechny ostatní výzkumy dohromady. Prostě nikdo nikdy neví, co se z jakého odvětví může objevit za technologii.Jinak diskusi nevnímám jako bezpředmětnou, jelikož velká část z ní moc nesouvisí s tím, co Bill řekl a zazněli tu zajímavé názory.Zdar Max
Asi bezpředmětná není to nejlepší slovo prostě vnímám premisu článku jako navýsost bulvární. S prioritizací samozřejmě souhlasíte, protože to není binární pojem, i kdyby to mělo být jediné promile ve vynaložrném úsilí jakýmkoliv směrem. Bez prioritizací minulosti by většina z nás ani nežila. Páč že by měly všechny problémy naprosto stejnou naléhavost, si nemyslí nikdo. A zanedbat výzkum antigravitace může klidně být rozumný krok, protože funkčnost antigravitace (ve smyslu aby to mělo dopad na emise) by znamenala funkčnost perpetum mobile takže příklad je opravdu přepálený, zvlášť když, pokud aspoň na tom se shodneme, Musk především nedělá vědecký výzkum ale inženýrský vývoj. Taky jsem ale nikoho nenabádal, aby kohokoliv do čekoholiv "nutil" jenom se snažím najít střed mezi vaším a předřečníkovým pojetím.
Známe toho času jen jednu použitelnou planetu, pokud o ni přijdeme, tak je to konečná. Udržitelné kolonie na jiných planetách by vyžadovaly momentálně nepředstavitelný skok ve fyzice, ne hraní si s raketkami.
Možná by to chtělo se podívat trochu dál, než co bude zítra k obědu 😉.Zdar Max
Až k večeními scifi bijáku?
nemusi byt nepredstavitelny, staci zvladnout vyrobu kompaktnich fuznich elektraren a chytrych robotu zvladajicich tezbu a zpracovani nerostu, stavebni prace na a sehnat dobrovolniky ochotne zit navzdy pod povrchem. Tedy nic nepredstavitelneho. Za 50 az 100 let, mozna... 😁
Až zjistí, jaký tam má internet lag, tak se Vám na to ti dobrovolníci vykašlou.
Vzhledem k tomu, ze Musk chce vyvoj popohnat tim ze bude neco vyrabet ve velkych mnozstvich a lidi sami od sebe pote vylepsuji ci navrhuji veci ktere by to jeste mohlo mit. Tak v tom pripade Musk chce oid pristiho roku dodavat do kazde roduiny roboty. Budou moci unest az 20 kg a budou umet vykonavat nejake jednoducher cinnosti. Po par letech si dle mne bude moci kdokoli nahrat jednu z tisicu ruznych aplikaci jako instalater, chuva, elektrikar, zahradnik apod. Diky tomu bude mnoho odborniku na vyvoj aplikaci do takovych to robotu a uprava pro cinnosti na Marsu a jinych koloniich se rozjede v mnohem vetsim meritku a rychlost vyvoje bude tisicinasobna s tim, ze lidi budou hledat i jine planety, protoze Mars uz jim nebude stacit, bude moc blizko a moc znamy.
"Každého baví něco..." Někoho baví posouvat lidstvo dále a dobývat vesmír, jiného zase baví krást cizí software, lhát o klinických testech, vyrábět statisíce zmrzačených dětí v Indii, dodávat diktátorům v Africe prostředky pro násilnou sterilizaci a honit si ego před kamerami...
Zapomněl jsi podporovat Kalóska a ilumináty.
Nezapomnel, mluvil o Billovi prece a ten o Kaloskovi asi nevi.
Rozvoj by ale neměl probíhat bezohledně a na úkor jiných:„Česká astronomická společnost důrazně upozorňuje na skutečnost, že nekontrolovaný nástup satelitních megakonstelací negativně zasahuje do práv ostatních uživatelů kosmického prostoru. Jedná se zejména o narušení astronomických měření, finanční ztráty, znehodnocení kulturního dědictví a riziko vzniku kosmického smetí,“
Vždy se najde někdo, pro koho to bude bezohledné a na jeho úkor. Podobně by si mohli stěžovat lidé v těžko dostupných oblastech, že jim někdo upírá dostupnost internetu.Pokud jde o vesmírné smetí, musíme věřit, že se nějaké řešení najde. Resp. pracuje se na něm, těžko říci, zda uspěje a jak bude efektivní.Samozřejmě chápu astronomy, ale oni sami také nemají výhradní právo.Zdar Max
Ano, proto je důležité slovo "kontrolovaný", "konsensus" a "většina". To co se tady v současnosti děje je ten nejhorší příklad bezuzdného, dravého chování na úkor většiny, od dob industrializace v devatenáctém století. Na jedné straně je výrazná menšina, která nemá přístup k internetu, přičemž tento problém lze vyřešit i bez satelitních megakonstelací a možná i levněji..Na straně druhé je celá lidská civilizace užívající si blahobytu z výdobytků základního výzkumu, jehož podstatnou částí je i astronomie...Nemluvě o takových "maličkostech" jako je sledování těles potenciálně ohrožujících Zemi, které bude mnohem obtížnější sledovat a včas na ně upozornit.
Kazdy dolar nality do klimasvindlu bude nekde chybet. Jiste, pokud jde o soukrome penize, je to vec soukromeho rozhodnuti, ale ve finale nam kazdy takovy dolar skodi uplne stejne, jako skodi penize prohozene oknem z verejnych zdroju.Investice do lekarskeho vyzkumu jsou samozrejme neco uplne jineho..A nepochopeni zasadniho vyznamu vyvoje kosmickych technologii bych zrovna od Gatese necekal.
Názor byl 2× upraven, naposled 29. 9. 2021 20:38
Souhlas.Přesně tak.Je dobré že každý se věnuje něčemu jinému.Kdyby všichni dělají jen jednu věc, nikam bychom se nedostali.Takže jde dobře je Musí se věnuje vesmíru a jde mi to výborně, tak že Gates se věnuje klimatu, to je také potřeba.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.