Mimozemskému životu by se mohlo dařit ve slaných loužích na Marsu

 Astrobiologové na Marsu identifikovali další místa, na nichž by se teoreticky mohla vyskytovat nějaké forma mimozemského života. Konkrétně jde o bahnité louže s vysokou koncentrací soli.

Odborníci z Wichita State University studovali podobné louže tady na Zemi. Nakonec dospěli k závěru, že se v nich může dařit bakteriím – a to dokonce i pokud dojde k jejich úplnému vyschnutí. Toto zjištění naznačuje, že rudá planeta je pohostinnější než jsme si až dosud mysleli.

Podle Space.com vědci umístili bakterie do sklenic s roztokem vody a síranu hořečnatého a následně je vystavily podmínkám imitujícím ty marsovské. V praxi to znamenalo, že tekutina se v důsledku měnící se teploty vypařovala a pak kondenzovala.

Bakterie přežily

„Máme první data ukazující růst bakterií po vyschnutí a rehydrataci pouze vzdušnou vlhkostí, v přítomnosti solí, které absorbují vlhkost ze vzduchu,“ konstatoval hlavní badatel Mark Schneegurt.

Připomeňme, že Mars má v současnosti velmi chladnou a tenkou atmosféru, v důsledku čehož by kapalná voda na jeho povrchu moc dlouho nevydržela. Odpařování námrazy, k němuž dochází ještě před svítáním, nicméně může způsobit až 100% vzdušnou vlhkost. Jak ale den pokračuje, vlhkost začne klesat, což znamená, že jakékoliv případné mikroorganismy by se těmto změnám musely umět přizpůsobit.

Díky této práci se ukázalo, že dva druhy bakterií odebrané z  jezer Hot Lake ve Washingtonu a Great Salt Plains v Oklahomě to skutečně dokážou – tedy alespoň za okolností popsaných výše. Schneegurt podotknul, že budoucí výzkum by mohl být prováděn při chladnějších teplotách a s dalšími typy soli, které se stejně jako síran hořenatý nacházejí na Marsu.

Diskuze (2) Další článek: Máte problém s Wi-Fi? V novém Computeru jsme otestovali 8 levných mesh systémů

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Mars, Bakterie, Mimozemský život, Sůl, Vyschnutí, Mar, Marsa, Síran, Vlhkost, Slaný, Wichita, Oklahoma, Dar, LoužeNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

** Výrobci odolných telefonů se stále snaží přijít s něčím novým ** Tentokrát více mysleli na výkon telefonu i na jeho nabíjení ** Druhý displej na zádech se pomalu stává standardem...

Martin Chroust
OukitelDruhý displejZvýšená odolnost